|   |   |  Apartman yöneticisi tek başına karar verebilir mi?

Apartman yöneticisi tek başına karar verebilir mi?

Apartman yöneticisi tek başına karar verebilir mi? Apartman yöneticisi kendi başına karar alabilir mi?

Apartman yöneticisi tek başına karar verebilir mi?

 

Apartmanlarda bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor. Özellikle yaz aylarında bu çalışmalar hız kazanıyor. Bu çalışmaların yapılabilmesi için de kat malikleri kurulunun onay vermesi yani bu yönde bir karar alması gerekiyor. Peki apartman yöneticisi tek başına karar verebilir mi? Apartman yöneticisi kendi başına karar alabilir mi?

Apartman yöneticisi kendi başına karar alabilir mi?

Apartmanların nasıl yönetileceği ve apartmanlarda nasıl karar alınacağı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtiliyor. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 32. Maddesine göre; Anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetilir. Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler. Anagayrimenkulün kullanılmasından veya yönetiminden dolayı kat malikleri arasında veya

bunlarla yönetici ve denetçiler arasında veya denetçilerle yöneticiler arasında çıkan anlaşmazlıklar, kat malikleri kurulunca çözülür ve karara bağlanır.

Ayrıca kanunun 30. Maddesine göre kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Yani apartman yöneticisi kendi başına karar alamaz. Apartman yöneticisinin kendi başına karar almak gibi bir görevi bulunmuyor. Yöneticinin görevleri 35. Maddede sıralanıyor. Buna göre apartman yöneticisinin kat  malikleri kurulunca verilen kararları yerine getirmesi gerekiyor.

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor
  Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor

  Gelişen teknoloji, kullandığımız aletlerden evlere hatta şehirlere kadar birçok alışkanlığı değiştiriyor. Akıllı şehirler de son yıllarda öne çıkan ve insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında ciddi tasarruf imkanı sunan uygulamalardan biri.

 • Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor
  Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor

  Hafele Türkiye tarafından yayınlanan “Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları” araştırması, yedi farklı bölgede konut yatırımcılarının tercihlerini ve mevcut tüketici alışkanlarını ortaya koydu.

 • Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.
  Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.

  2019 yılı İstanbul’da son on yılın en düşük ofis kira ortalamalarının görüldüğü dönem oldu. Düşen fiyatlara rağmen Beşiktaş, Levent, Maslak hattını kapsayan Merkezi İş Alanındaki A sınıfı binalarda ofis boşluk oranı %32,7’ye ulaşarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.