|   |   |  Apartmana ait ortak giderleri kim öder?

Apartmana ait ortak giderleri kim öder?

Apartman ortak giderlerini kim öder?

Apartmana ait ortak giderleri kim öder?

 

Apartman ve sitelerde çok sayıda kişi bir arada yaşıyor ve ortak yerleri paylaşıyor. Ortak yerlerin bakımı ve temizliği için bazı harcamaların yapılması gerekiyor. Bu harcamalar da ortak gider sayılıyor. Peki apartmana ait ortak giderleri kim öder?

Apartman ortak giderlerini kim öder?

Apartman ve sitelerde bakım ve onarım için masraf yapılıyor. Bu masraflar apartmanın ortak gideri sayılıyor. Ortak giderlere de herkesin katılması gerekiyor. Yasal olarak da böyle bir zorunluluk bulunuyor. Kat maliklerinin ortak giderlere katılma yükümlülüğü Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. Maddesinde anlatılıyor. Buna göre:

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

- Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

- Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.

- Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Melikgazi Belediyesinde ihale
  Melikgazi Belediyesinde ihale

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti Melikgazi Belediyesi'ne ait olan Akaryakıt ve Servis İstasyonu ile 7 konut , 3 bağ ve sayfiye arsaların ihale ile satılacağını bildirdi.

 • Paha biçilemeyen arsalar bugün ihaleye çıkıyor
  Paha biçilemeyen arsalar bugün ihaleye çıkıyor

  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) merakla beklenen arazileri açık artırma ile satışa çıkıyor. İstanbul Bakırköy, Beşiktaş ve Başakşehir’deki 5 arsasının ihalesi bugün (15 Ekim 2018 Pazartesi) Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nde yapılacak.

 • Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...
  Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...

  Gayrimenkul alım-satımında mevcut kiracılı olanlar tercih edilebiliyor. Ancak bazı durumlarda kiracı otursa da konutu satın alan kişi kendi kullanmak istiyor. Peki, yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi nasıl yapılır? Yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi yasal mıdır?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.