|   |   |  Apartmana ait ortak giderleri kim öder?

Apartmana ait ortak giderleri kim öder?

Apartman ortak giderlerini kim öder?

Apartmana ait ortak giderleri kim öder?

 

Apartman ve sitelerde çok sayıda kişi bir arada yaşıyor ve ortak yerleri paylaşıyor. Ortak yerlerin bakımı ve temizliği için bazı harcamaların yapılması gerekiyor. Bu harcamalar da ortak gider sayılıyor. Peki apartmana ait ortak giderleri kim öder?

Apartman ortak giderlerini kim öder?

Apartman ve sitelerde bakım ve onarım için masraf yapılıyor. Bu masraflar apartmanın ortak gideri sayılıyor. Ortak giderlere de herkesin katılması gerekiyor. Yasal olarak da böyle bir zorunluluk bulunuyor. Kat maliklerinin ortak giderlere katılma yükümlülüğü Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. Maddesinde anlatılıyor. Buna göre:

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

- Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

- Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.

- Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı
    Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı

    Türkiye’de ilk konut pazarlama fikrinin öncüsü Sinpaş, 45 yıllık istikrarlı duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Sinpaş projelerinde gerçekleştirdiği farklı tasarım yaklaşımı ve tecrübesiyle güven veren marka konumlamasını, 45. yılında da sürdürmeye devam edecek.

  • Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı
    Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı

    GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Turizm Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Turizm sektörünün Gayrimenkul sektöründeki yeri, şu anki durumu ve gelecekte daha iyi seviyelere gelmesi için yapılması gerekenler tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.