|   |   |  Apartmanda ısı yalıtımı yaptırmak için kaç kişinin oyu gerekir?

Apartmanda ısı yalıtımı yaptırmak için kaç kişinin oyu gerekir?

Havaların ısınmasıyla birlikte evlerde birçok değişiklik yapılıyor. Kimi boya badana yaptırıyor, kimi de eşyalarını yeniliyor.

Apartmanda ısı yalıtımı yaptırmak için kaç kişinin oyu gerekir?

Bu dönemde binaların bakım işleri için de düğmeye basılıyor. Özellikle enerji tasarrufu sağlaması nedeniyle ısı yalıtımı yapılması gündeme geliyor. Peki apartmanda ısı yalıtımı yaptırılması nasıl mümkün olur, apartmanda ısı yalıtımı kararı nasıl alınır, ısı yalıtımı yaptırmak için kaç kişinin oyu gerekir?

Isı yalıtımı kararı almak için ne yapılır?

Isı yalıtımı enerji tasarrufu sağlıyor. Böylece kışın ısınmak için az enerjinin harcanması yüksek faturaların gelmesini önlüyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ısı yalıtımı yaptırılıyor. Ancak apartmanlarda bu yönde bir karar almak pek de kolay olmuyor. Peki apartmanda ısı yalıtımı yaptırmak için nasıl karar alınır, ısı yalıtımı yaptırmak için kaç kişinin oyu gerekir?

Apartmanda ısı yalıtımı nasıl yaptırılır?

Apartmanlarda tadilat işleri yaz aylarında yapılıyor. Bu dönemde ısı yalıtımı da yaptırılıyor. Ancak ısı yalıtımının yaptırılabilmesi için oy çokluğuyla karar alınması gerekiyor. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre ısı yalıtımının yaptırılması anca böyle mümkün oluyor. 42. Maddede ısı yalıtımının nasıl yaptırılacağı, nasıl karar alınacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Buna göre;  

- Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

-Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

-Ancak toplam inşaat alanı iki bin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir.

-Isıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesine karar verilmesi halinde, yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Deprem ekonomiyi de sarsacak
  Deprem ekonomiyi de sarsacak

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye nüfusunun %95’inden fazlasının farklı derecelerde deprem riski taşıyan bölgeler içinde yer aldığını belirterek, beklenen büyük depremin çok sayıda can ve mal kaybına yol açacağını, ülke ekonomisine etkisinin ise telafi edilemez ölçülere varacağını kaydetti.

 • Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor
  Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor

  Ant Yapı’nın, Çamlıca eteklerinde hayata geçirdiği iyi yaşam evleri Antwell’in örnek daireleri tamamlandı. Sakinlerinin yaşamını kolaylaştıracak olanaklara sahip üç farklı daire seçeneğinin bulunduğu proje; konforlu, güvenli, sosyal ve sağlıklı yeni bir yaşam alanı sunuyor.

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.