|   |   |  Apartmanlarda Kiracı Yönetici Olabilir Mi?

Apartmanlarda Kiracı Yönetici Olabilir Mi?

Apartmanlarda yönetici olması zorunlu mudur? Yönetici nasıl seçilir?

Apartmanlarda Kiracı Yönetici Olabilir Mi?

Kat maliklerinin, oturdukları apartmanın ya da konutun yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye vermeleri durumunda bu kişiye “yönetici” denilmektedir.

Kat maliklerinin apartmanı yönetmek için oluşturdukları kurula ise “yönetim kurulu” ismi verilir.

Yönetici bulunması, 8 veya daha fazla bağımsız bölümü olan apartmanlarda zorunludur.

Eğer apartmandaki bütün bağımsız bölümlerin sahibi tek kişiyse, otomatik olarak yönetici de bu kişi olur.

Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.

Kat malikleri ana gayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinledikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.

Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede, teminat göstermesi şart edilebilir; sözleşmede böyle bir şart olmasa bile haklı bir sebebin çıkması halinde, kat malikleri kurulu, yöneticiden teminat göstermesini isteyebilir.

Yöneticinin ad ve soyadı ile iş ev adresinin apartmanın giriş kapısı yanına veya antrede görülecek bir yere asılması mecburidir.

Bütün bu bilgiler Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan genel hükümlerdir. Ancak bazı özel durumlarda bu çerçevenin dışına çıkmak gerekebilir.

Bu anlamda en çok merak edilen konuların başında kiracıların apartman yöneticisi olup olamayacağıdır.

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre yönetici bağımsız bölüm maliklerinin oyu ile seçilir. Bu seçimde sayı ve arsa payı çoğunluğu aranır. Şayet yönetim planına, yöneticilerin bağımsız bölüm malikleri arasından seçileceği hükmü konmuşsa kiracı yönetici olamaz.

Eğer böyle bir hüküm konmamışsa kiracı bile olmayan dışarıdan birinin yönetici olmasına bir engel yoktur.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor
  Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor

  Ant Yapı’nın, Çamlıca eteklerinde hayata geçirdiği iyi yaşam evleri Antwell’in örnek daireleri tamamlandı. Sakinlerinin yaşamını kolaylaştıracak olanaklara sahip üç farklı daire seçeneğinin bulunduğu proje; konforlu, güvenli, sosyal ve sağlıklı yeni bir yaşam alanı sunuyor.

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.