|   |   | 

Arap Yarımadası İzmir’de Zirve İçin Otele Kapanacak

kosgeb, türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) tarafından 28-30 Nisan'da Çeşme Sheraton Otel'de yapılacak Yapı-İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı’nda inşaat sektöründe faaliyet gösteren 22 Arap ülkesinden gelecek 500'e yakın firma temsilcisi Türk inşaat sektörü temsilcileriyle görüşecek.

Arap Yarımadası İzmir’de Zirve İçin Otele Kapanacak

 Üç gün sürecek görüşmelerde ne dışarıdan birinin otele girmesine ne de işadamlarının dışarı çıkmasına izin verilmeyecek.

Türk - Arap ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) İzmir Şubesi Müteahhitler Federasyonunun desteği ile Nisan ayında Çeşme'de düzenlenecek Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ‘Yapı, İnşaat Zirvesi’ organizasyonu öncesinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hilton Oteli’nde yapılan toplantıya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İZKA Koordinatörü Sedef Özer, Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, TURAB İzmir Şubesi Başkanı Sabuhi Attar, TUIRAB İzmir Şube Başkan Yardımcısı Çetin Güvercin, KOSGEB Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı, KOSGEB Kuzey Hizmet Müdürü Oğuz Kılınç ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

200 KONUT İÇİN TÜRK PAZARI TERCİH EDİLDİ

Toplantıda konuşan TURAB İzmir Şube Başkan Yardımcısı Çetin Güvercin, Kasım ayında organizasyona 585 Arap gıda alım heyetinin iştirak ettiğini Nisan ayında da düzenlenecek ikinci geniş katılımlı organizasyona şimdiye kadar 208 firmanın kayıt yaptırdığını belirtti. Bu organizasyonların ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını hatırlatan Güvercin, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ayın sonunda 30 konuğumuzu bekliyoruz. Bin 200 müracaat var, ‘Türkiye’ye gelelim yapı inşaat firmaları ile görüşelim’ diye. Stant bazında eşlemeleri açısından özellikle onları çağırıyoruz ki ekonomik katkı sağlansın. Cezayir'de 200 bin konut yaptırmak isteyen bir firma bu fuara katılacak. Otelin çıkışına asla izin vermiyoruz. Kesilikle katılan firmalar bir misafirin daha gelmesine asla izin vermeyecek."

ARAP YARIMADASINDAKİ TİCARİ KARNE ZAYIF

KOSGEB Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı da söz konusu organizasyonlarda KOSGEB desteğinin uluslararası pazarlardaki katkısını değerlendirdi. Arap ülkelerine yapılan iş gezilerini desteklediklerini aktaran Çanakçı; şöyle konuştu: “Buradan bir Arap ülkesi ile iş yaparsak biz son derece mutlu oluruz. İşletmelerin rekabet gücünü artırmak bizim asli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Arap ülkeleri ile İzmir arasında ticaret arasında son derece zayıf olduğunu görüyoruz. Arap ülkeleri ile yapılan iş birlikleri İzmir’de hareketlenme sağlanabilir. Buna öncelik edip desteklerimizi sağlıyoruz. Elimizden geldiği kadar gerek Arap ülkeleri gerek Avrupa ülkeleri hatta dünya ülkeleri arasında ticaret yapmasını arzuluyoruz.”

“300 BİN EURO’LUK SİPARİŞ TAMAM”

Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Başkanı Sabuhi Attar da dernek olarak var olan ilişkileri daha fazla güçlendirmek maksadı ile sürekli projeler ürettiklerini ve Türk -Arap ülkeleri iş adamları arasındaki bağı güçlendirmek, ekonomik birliktelik sağlamak için organizasyonlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

İzmir’in tanıtımında bunun önemli rol oynadığını dile getiren Attar, şöyle konuştu: “Yapı ve inşaat konularında faaliyet gösteren bu konuda yatırım ve işbirliklerini hedefleyen firmaların bir arada olmasını temin edeceğiz. Yapı ve İnşaat zirvesine katılacak yerli firmalarımız stant açarak ürünlerini ve firmalarını sergileyecek, ikili iş görüşmelerinde doğrudan temas ve bilgilenme imkanı elde edeceklerdir."

Arap ülkelerinden Bakanlar, Ticaret Sanayi Odaları, mesleki kuruluşların temsilcilerini organizasyona katkı vermek, ekonomik fayda sağlamak üzere İzmir'e davet ettiklerini anlatan Attar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Arap ülkelerinden gelecek davetli sayısı 500 civarında olup, katılım için gerekli temaslar ve onaylar alınmış bulunmaktadır. 300 bin Euro’luk bir sipariş alındı. Daha fazlası da olabilir. Diğer ikili görüşmelerde Türk firmalarına bağlı. Ama bu karşılıklı bir alışveriş. Biz 600 firmayı ayaklarına götürüyoruz. İzmir ticaret merkezi olsun.”

“DÜNYADA İKİNCİ SEKTÖR”

Müteahitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır da inşaat sektörünün örgütsüz bir yapı olmasına ragmen ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığını söyledi. İnşaatın dünyada en çok tercih edilen sektörler arasında ikinci olduğunu açıklayan Nasır, şöyle konuştu: “200 alt sektör ve 500 kaleme hizmet veren lokomotif bir sektör. İzmir, Ortadoğu da maalesef arzu edilenleri yapamamış işleri kuramamıştır. Dünya krizle boğuşurken 26 milyar dolar katma değer sağlayan bu sektör ve dünyada ikinci olan bu sektör olurken İzmir bunu değerlendiremedi. İzmir’deki tanıtım eksikliğine ve örgütsüz yapı olmasına rağmen İzmir’in iş adamları Ortadoğu’da iş yapan üyelerimiz mevcuttur. Yapılan çalışmalarda bizlerin birleştirici, esas üst düzey sivil toplum kuruluşları bu konuda eksik kaldıklarını tanıtım konusunda hissediyorum.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz de benzer çalışmaların bölge tanıtımına ve ticaretine katkı sağlamada önemli unsur olduğunu hatırlattı. Ediz, turizmin ticaret olduğunu ve turizmin içerisinde 50’nin üzerinde alternatif ticaretin mevcut olduğunu aktardı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer