|   |   | 

Arap Yarımadası İzmir’de Zirve İçin Otele Kapanacak

kosgeb, türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) tarafından 28-30 Nisan'da Çeşme Sheraton Otel'de yapılacak Yapı-İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı’nda inşaat sektöründe faaliyet gösteren 22 Arap ülkesinden gelecek 500'e yakın firma temsilcisi Türk inşaat sektörü temsilcileriyle görüşecek.

Arap Yarımadası İzmir’de Zirve İçin Otele Kapanacak

 Üç gün sürecek görüşmelerde ne dışarıdan birinin otele girmesine ne de işadamlarının dışarı çıkmasına izin verilmeyecek.

Türk - Arap ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) İzmir Şubesi Müteahhitler Federasyonunun desteği ile Nisan ayında Çeşme'de düzenlenecek Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ‘Yapı, İnşaat Zirvesi’ organizasyonu öncesinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hilton Oteli’nde yapılan toplantıya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İZKA Koordinatörü Sedef Özer, Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, TURAB İzmir Şubesi Başkanı Sabuhi Attar, TUIRAB İzmir Şube Başkan Yardımcısı Çetin Güvercin, KOSGEB Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı, KOSGEB Kuzey Hizmet Müdürü Oğuz Kılınç ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

200 KONUT İÇİN TÜRK PAZARI TERCİH EDİLDİ

Toplantıda konuşan TURAB İzmir Şube Başkan Yardımcısı Çetin Güvercin, Kasım ayında organizasyona 585 Arap gıda alım heyetinin iştirak ettiğini Nisan ayında da düzenlenecek ikinci geniş katılımlı organizasyona şimdiye kadar 208 firmanın kayıt yaptırdığını belirtti. Bu organizasyonların ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını hatırlatan Güvercin, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ayın sonunda 30 konuğumuzu bekliyoruz. Bin 200 müracaat var, ‘Türkiye’ye gelelim yapı inşaat firmaları ile görüşelim’ diye. Stant bazında eşlemeleri açısından özellikle onları çağırıyoruz ki ekonomik katkı sağlansın. Cezayir'de 200 bin konut yaptırmak isteyen bir firma bu fuara katılacak. Otelin çıkışına asla izin vermiyoruz. Kesilikle katılan firmalar bir misafirin daha gelmesine asla izin vermeyecek."

ARAP YARIMADASINDAKİ TİCARİ KARNE ZAYIF

KOSGEB Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı da söz konusu organizasyonlarda KOSGEB desteğinin uluslararası pazarlardaki katkısını değerlendirdi. Arap ülkelerine yapılan iş gezilerini desteklediklerini aktaran Çanakçı; şöyle konuştu: “Buradan bir Arap ülkesi ile iş yaparsak biz son derece mutlu oluruz. İşletmelerin rekabet gücünü artırmak bizim asli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Arap ülkeleri ile İzmir arasında ticaret arasında son derece zayıf olduğunu görüyoruz. Arap ülkeleri ile yapılan iş birlikleri İzmir’de hareketlenme sağlanabilir. Buna öncelik edip desteklerimizi sağlıyoruz. Elimizden geldiği kadar gerek Arap ülkeleri gerek Avrupa ülkeleri hatta dünya ülkeleri arasında ticaret yapmasını arzuluyoruz.”

“300 BİN EURO’LUK SİPARİŞ TAMAM”

Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Başkanı Sabuhi Attar da dernek olarak var olan ilişkileri daha fazla güçlendirmek maksadı ile sürekli projeler ürettiklerini ve Türk -Arap ülkeleri iş adamları arasındaki bağı güçlendirmek, ekonomik birliktelik sağlamak için organizasyonlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

İzmir’in tanıtımında bunun önemli rol oynadığını dile getiren Attar, şöyle konuştu: “Yapı ve inşaat konularında faaliyet gösteren bu konuda yatırım ve işbirliklerini hedefleyen firmaların bir arada olmasını temin edeceğiz. Yapı ve İnşaat zirvesine katılacak yerli firmalarımız stant açarak ürünlerini ve firmalarını sergileyecek, ikili iş görüşmelerinde doğrudan temas ve bilgilenme imkanı elde edeceklerdir."

Arap ülkelerinden Bakanlar, Ticaret Sanayi Odaları, mesleki kuruluşların temsilcilerini organizasyona katkı vermek, ekonomik fayda sağlamak üzere İzmir'e davet ettiklerini anlatan Attar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Arap ülkelerinden gelecek davetli sayısı 500 civarında olup, katılım için gerekli temaslar ve onaylar alınmış bulunmaktadır. 300 bin Euro’luk bir sipariş alındı. Daha fazlası da olabilir. Diğer ikili görüşmelerde Türk firmalarına bağlı. Ama bu karşılıklı bir alışveriş. Biz 600 firmayı ayaklarına götürüyoruz. İzmir ticaret merkezi olsun.”

“DÜNYADA İKİNCİ SEKTÖR”

Müteahitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır da inşaat sektörünün örgütsüz bir yapı olmasına ragmen ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığını söyledi. İnşaatın dünyada en çok tercih edilen sektörler arasında ikinci olduğunu açıklayan Nasır, şöyle konuştu: “200 alt sektör ve 500 kaleme hizmet veren lokomotif bir sektör. İzmir, Ortadoğu da maalesef arzu edilenleri yapamamış işleri kuramamıştır. Dünya krizle boğuşurken 26 milyar dolar katma değer sağlayan bu sektör ve dünyada ikinci olan bu sektör olurken İzmir bunu değerlendiremedi. İzmir’deki tanıtım eksikliğine ve örgütsüz yapı olmasına rağmen İzmir’in iş adamları Ortadoğu’da iş yapan üyelerimiz mevcuttur. Yapılan çalışmalarda bizlerin birleştirici, esas üst düzey sivil toplum kuruluşları bu konuda eksik kaldıklarını tanıtım konusunda hissediyorum.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz de benzer çalışmaların bölge tanıtımına ve ticaretine katkı sağlamada önemli unsur olduğunu hatırlattı. Ediz, turizmin ticaret olduğunu ve turizmin içerisinde 50’nin üzerinde alternatif ticaretin mevcut olduğunu aktardı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer