|   |   |  Arap Yatırımcının Gözü Büyükçekmece Göl Vadisi'nde

Arap Yatırımcının Gözü Büyükçekmece Göl Vadisi'nde

Büyükçekmece Göl Vadisi'nde hayata geçirdiği GölMahal villarının satışının % 30'unu yabancılara yapan, aynı bölgede projesini yürüttüğü Batı Mahal'in ise şu ana kadar % 10'unu yabancılara satan Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, İstanbul'un en büyük lüks villa kenti olma yolunda ilerleyen bölgedeki markalı projelerin %30-35'inin yabancılara yapıldığını belirtiyor.

Arap Yatırımcının Gözü Büyükçekmece Göl Vadisi'nde

Türkiye'de önemli gayrimenkul yatırımları yapan Suudi Arap yatırımcılarının bölge olarak İstanbul'u tercih etmelerinin başında iklim özelliklerinin yanı sıra doğal ve kültürel zenginliklerin geldiğini ifade eden Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın, Suudi Arap yatırımcılarla yaptıkları görüşmelerde İstanbul'un restoran ve eğlence yerleri, AVM'leri, Boğaz ve diğer coğrafi zenginliklerinin bu tercihi belirleyen nedenler olduğunu kaydediyor.   

Yapmış oldukları görüşmelerde Suudi yatırımcıların Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye uçakla ulaşımın üç saat olması ve Türkiye'nin müslüman olmasından dolayı yabancılık çekmemelerini tercihleri belirleyen unsurlar olarak dile getirdiklerini söyleyen Yalçın, aile üyeleriyle seyahat eden Suudilerin otelde kalmak yerine uzun süreli kendi evlerinde konaklamayı tercih ettikleri ve konut satın almaya yöneldiklerini belirtiyor. Yalçın, özellikle lüks villaları tercih eden gelir düzeyi yüksek Suudi Arapların, son yıllarda İstanbul'un en büyük villa kenti olma yolunda ilerleyen Büyükçekmece Göl Vadisi'ne  sakinliğinden, şehre yakınlığından ve göl manzarasından dolayı özel bir ilgi göstediklerini ifade ediyor.

İstanbul içinde lüks villa şehir

Halihazırda Büyükçekmece Göl Vadisi'nde iki bini aşkın lüks villa bulunduğunu belirten Yalçın, önümüzdeki birkaç sene içinde bu sayının üç dört bine ulaşacağını ve bölgenin İstanbul içinde lüks villa kent görünümüne bürüneceğine söylüyor. Yalçın, Körfez ülkeleri yatırımcıları başta olmak üzere bölgeyi çekici kılan unsurların başında Büyükçekmece göl manzarası, havalimanına 20 dakika mesafede olması, TEM ve E5 bağlantı yolunda olması, TEM gişelerine üç dakika mesafede yer alması, göl vadisinin koruma havzasında bulunmasından dolayı yüksek katlı yapılaşmaya izin verilmemesi, ve yeni yapılacak havalimanına yakınlığının geldiğini belirtiyor.

Yalçın ayrıca, bölgenin Bahçeşehir, Büyükçekmece, Beylikdüzü gibi kent merkezlerine yakınlığı, göl vadisinde özel okulların, üniversitelerin ve büyük süper marketlerin giderek yoğunluk kazanması, bölgede yeni yapılan projelerin uluslararası yatırımcı açısından ilgi görmesinin de yatırımı cazip kılan faktörler olduğunu kaydediyor. Yabancı ve yerli kıyaslaması yapıldığında yabancıların en çok göl manzarasından dolayı bölgeye yerleşmek istediklerini ifade eden Yalçın, yerli sakinlerin ise işyerlerine yakınlığı ve sakinliğinden dolayı bölgeyi tercih ettiklerine vurgu yapıyor. Yalçın, yerli müşterilerin arasında özellikle 0-15 yaş arası çocuklu ailelerin çoğunluğu oluşturduğunu belirtiyor.

Bahçeli büyük villalar

Büyükçekmece Göl Vadisi'nin havza konumundan dolayı koruma altında olmasının yerleşimciler açısından büyük avantaj olduğuna değinen Yalçın, 2000-2.500 m² arsaya en fazla bir villa yapılabildiğini ve villa arsasının %80'inin yeşil alandan oluştuğunu ifade ediyor. Yalçın, villa sahiplerinin bahçelerine 200 ila 500 arası çeşitli bitki ve ağaç dikme imkanına sahip olduklarını, bu sayede bölgede yeşil varlığın da artış kaydettiğini belirtiyor. Bununla birlikte, bölgenin göçmen kuşların uğrak yeri olduğunu söyleyen Yalçın, bölgede dört mevsim boyunca farklı kuş türleri görüldüğünü, çiçek tarlaları ile bezeli çevrenin yıl boyunca türlü renklere bürünerek sakinlerine turkuaz renkli göl manzarasıyla birlikte huzurlu ve dingin bir çevre sunduğunu kaydediyor.

Yalçınlar Group'un hayata geçirdiği GölMahal ve Batı Mahal villa projelerinden GölMahal'in özel tasarımlı, özel donanımlı çevreci bir proje olduğunu ifade eden Yalçın, Batı Mahal projesinin ise kullanışlı ve bölge mimarisiyle yapılmış büyük metrekare alanlı bir proje olduğunu kaydediyor. Yalçın, GölMahal projesinin %40'ının yabancılar tarafından tercih edildiğini, Batı Mahal projesindeki yabancı yatırımcı oranının ise mevcut durum itibariyle %10 dolayında olduğunu ifade ediyor.

Arap turist potansiyel alıcı

Büyükçekmece Göl Vadisi'nde yer alan markalı konut projelerinin yabancı ilgisini çekmeyi başardığını, ancak önemli olan faktörün devamlılığı sağlamak ve yabancıları küstürmemek olduğunu kaydeden Yalçın, son iki yıldır yapı sektörünü yabancı yatırımcının ayakta tuttuğuna dikkat çekiyor. Bölgede markalı konut projelerinin %30-35'inin satışının yabancıya yapıldığını belirten Yalçın, yabancıların yalnızca konut almadığını, mobilya ve her türlü ev eşyası alarak diğer sektörlere de katkı sağladığını dile getiriyor.

Söz konusu katkının büyük önem taşıdığına değinen Yalçın, emlak satın alan bir yabancının sağladığı katma değerin konut satışı hariç onlarca turistin harcadığından fazlasını oluşturduğunu belirtiyor. Mütekabiliyet yasasının desteklenmesi gerektiğini ifade eden Yalçın, bu doğrultuda bankaların yabancılara özel finansman modelleri geliştirmelerinin ülke ekonomisine çok daha fazla katkı sağlayacağına vurgu yapıyor. Son yıllarda Türkiye'ye turist olarak gelen Arapların bazı AVM'lerin neredeyse %30 oranında müşteri profilini oluşturduklarını söyleyen Yalçın, bu turistlerin azımsanmayacak kesiminin potansiyel gayrimenkul alıcısı olduğunu da sözlerine ekliyor. 

Emlak Haberleri

Gölmahal Evleri Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Markalı konutların stok erime hızında rekor yaşandı
  Markalı konutların stok erime hızında rekor yaşandı

  REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Haziran 2020 sonuçları açıklandı. Endekse göre, haziran ayında fiyatlar, bir önceki aya göre %1.12, geçen yılın aynı dönemine göre ise %6.34 oranında arttı. Konut alımında banka kredisi kullanımının 17.03’ten 47.03’e çıkarak bir önceki aya göre 30 puan arttığı haziran ayında, yükselen stok erime hızı 11.96 seviyesinde gerçekleşti.

 • AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI
  AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI

  ATAKENT 4 B Geleceğin Bağdat Caddesi olarak adlandırılan lokasyonda Avrupa Konutları Atakent 4’ü geliştiren Artaş İnşaat, şimdi de projenin 2. etabı Atakent 4 B’yi satışa sundu. Alıcılar, 1+1’den 4+1’e 362 konut ve 9 ticari ünitenin yer aldığı projedeki dairelere 0,64 oran, 180 ay vade ve 12 sonra ödeme avantajlarıyla sahip olabiliyor

 • Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi
  Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi

  Eroğlu Gayrimenkul, kamu bankaları tarafından başlatılan konut kampanyası seferberliğine, imza projesi Skyland İstanbul ile katılıyor. Sıfır peşinat ve 180 aya kadar 0,64 faiz oranı ile ev sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyadan faydalanan yatırımcılar, ilk 12 ay hiçbir ödeme yapmayacak. Skyland İstanbul rezidansları, cazip fiyat avantajlarının yanı sıra 1 yıl kira garantisi de sunuyor

 • Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor
  Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor

  Sur Yapı’nın Antalya projesinde ‘‘Rahat Bi Nefes Al’’ kampanyası kapsamında, sağlık çalışanlarına özel 15 bin TL’ye varan ek indirim!

 • Sanayinin Modern Geleceği
  Sanayinin Modern Geleceği

  İstanbul'da Sanayinin, Endüstrinin ve Ticaretin YeniAdresi Modern Sanayi Merkezi Esenyurt’ta Yükseliyor.

 • KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK
  KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK

  Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen dünyanın ilk online Uluslararası COVID -19 Konferansı, İstanbul merkezli olarak gerçekleştirildi. Birçok ülkeden uzman ismin, yerli ve yabancı akademisyenin katılarak salgının sosyal hayata ve iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı online konferansta, faizsiz Elbirliği Sistemi’nin Türkiye’deki ekonomik başarısı ele alındı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.