|   |   | 

ARKIMEET 2013 dünya mimarlarını İstanbul’da buluşturacak!

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ARKIMEET 2013 için geri sayım sürüyor. ARKIMEET 2013, Türkiye’den ve dünyadan önde gelen birçok mimarı İstanbul'da buluşturacak.

ARKIMEET 2013 dünya mimarlarını İstanbul’da buluşturacak!

Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, 7-8 Ekim’de gerçekleştirilecek konferansta, en küçük ölçekten kent ve hatta dünya ölçeğine uzanan farklı olguların ele alınacağını söyledi.

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından VitrA öncü sponsorluğunda düzenlenen ARKIMEET 2013, Türkiye’den ve dünyadan önde gelen birçok mimarı İstanbul'da buluşturacak.

Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz ve Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu / VitrA Stratejik Pazarlama Direktörü Sinan Köksoy’un katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, ARKIMEET 2013’e ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, VitrA öncü sponsorluğunda "Mimarlar İstanbul'da Buluşuyor" sloganıyla yola çıkılan etkinliğin bu yılki ana temasının ‘ByPass’ olarak belirlendiğini söyledi. Yılmaz, “ARKIMEET 2013, Türkiye'nin 81 ilinden gelecek mimarları İstanbul'da buluşturarak sadece İstanbul'u değil tüm kentleri masaya yatırmayı hedefliyor.  Yerel ve küresel anlamda kente ve kentliye dair sorunları ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümlerin ele alınacağı etkinlikler çerçevesinde pek çok başka konu da masaya yatırılacak. En küçük ölçekten kent ve hatta dünya ölçeğine uzanan farklı olgular ele alınacak” dedi.

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu / VitrA Stratejik Pazarlama Direktörü Sinan Köksoy ise; “VitrA olarak, yenilikçi ve her zaman daha iyiyi arayan bir marka olarak, yapı malzemeleri üretirken, sektörün tüm aktörleriyle işbirliği ve paylaşım süreçleri de geliştiriyoruz. Eğitimci ve tasarımcıdan yatırımcıya, işverenden malzeme üreticisine ve kullanıcıya kadar ilgili tüm grupların sürece dahil olduğu, odağında mimarlık bulunan çalışmalar yürütüyoruz. Bu yıl da, dünyanın farklı yerlerinden mimarları İstanbul’da buluşturan ARKIMEET’in sponsoru olarak, mimarlık kültürünün gelişimine ve kentsel sorunların çözümü için yapılan çalışmalara katkıda bulunmanın verdiği gurur ve mutluluğu sizlerle paylaşıyoruz” dedi. 

Mimarlar, Zaman Tüneli’nde yolculuğa çıkacak
Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, ARKIMEET 2013 kapsamında önümüzdeki yıllarda da bir gelenek halini alması düşünülen bir etkinlik olan ‘Zaman Tüneli’ oturumu gerçekleşecek. Zaman Tüneli'nde her yıl kentsel ölçekte büyük etkileri olan ve mimari alanda ses getiren bir projenin ilk tasarım aşamalarından projenin uygulanmasına kadar geçen sürecin kronolojik olarak ele alınması amaçlanıyor.
Bu kapsamda ARKIMEET 2013'te İstanbul'un merkezinde oldukça büyük bir kentsel etkiye sahip olan Zorlu Center projesi irdelenecek. Projenin mimarı Emre Arolat, 2007'den itibaren proje ve uygulanma süreci devam eden Zorlu Center projesini tüm açıklığı ve detaylarıyla aktaracak.
“The Competition” Türkiye prömiyerini ARKIMEET'te yapacak
Dünyadaki yıldız mimarların yarışmalara hazırlanırken nasıl bir yol izlediğini merak eden Office for Strategic Spaces (OSS) kurucusu mimar Angel Borrego Cubero tarafından türünün ilk örneği olarak hazırlanan The Competititon belgeseli de Türkiye'deki ilk gösterimini ARKIMEET 2013'te yapacak. Gösterimin ardından yönetmen Angel Borrego Cubero izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.
ARKIMEET 2013’ün özel konuşmacıları

Naci Koru

Dışişleri Bakanlığı'nın 2011 yılından itibaren yurtdışındaki temsilcilik binalarının, bulundukları ülkelerde kültürel, tarihi ve mimari yansımalarını göz önünde bulundurarak alanında uzman isimler tarafından hazırlanmış nitelikli projeler ile uygulanması kararı ile birçok Türk mimar yurt dışında bu projelerde çalışmaya başladı. Bu bağlamda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Naci Koru, temsilcilik binaları ile ilgili stratejilerini ve projeleri ARKIMEET 2013 kapsamında mimarlar ile paylaşacak.

Charles Landry

Bu yılki teması kentlere odaklanmak amacıyla “ByPass” olarak belirlenen ARKIMEET, kentsel tasarım alanındaki en önemli literatür kitaplardan olan 'The Creative City' ve 'The Art of City Making' kitaplarının yazarı Charles Landry'i ağırlayacak.

Öte yandan “Mimarlar istanbul'da Buluşuyor” konferans serisi kapsamında JDS Architects'in kurucusu Julien de Smedt, Manuelle Gautrand Architects'in kurucusu Manuelle Gautrand ve Mateo Arquitectura'nın kurucusu Josep Lluis Mateo, deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Pecha Kucha Night Istanbul

ARKIMEET 2013, ByPass temasını ulusal ve uluslararası konferans, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra özel etkinliklerle de ele alıyor. ARKIMEET kapsamında mimarlık, şehir planlama, medya, müzik gibi birçok farklı disiplinlerden gelen kişiler Pecha Kucha Night* İstanbul'da ByPass temasını kendi yorumlarıyla ele alacak, hızlı ve eğlenceli Pecha Kucha sunumlarıyla kentsel ByPass yorumlarını ARKIMEET 2013 katılımcıları ile paylaşacaklar. Şu ana dek kesinleşen konuşmacılar; Koray Çalışkan, Şafak Pavey, Yaşar Adanalı, Ömer Selçuk Baz ve Ertuğ Uçar.

Platin sponsorluğunu Interface’in üstlendiği ARKIMEET 2013, 7 Ekim’de kapılarını açacak.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kaba İnşaat Nedir?
  Kaba İnşaat Nedir?

  Kaba inşaat tespiti nasıl yapılır? Kaba inşaat malzemeleri nelerdir? Kaba inşaat ve ince inşaat arasındaki farklar nelerdir?

 • Yol Kotu Nedir?
  Yol Kotu Nedir?

  Yol kotu başvurusu için yapılması gereken işlemler nelerdir?

 • Modda Bulvar Projesi Start Aldı
  Modda Bulvar Projesi Start Aldı

  İzmir'in Bornova ilçesinde, 15 bin metrekarelik arsa üzerine kurulacak bin 50 konutluk Modda Bulvar projesinin tanıtım kokteyli iş dünyasını bir araya getirdi.

 • Ondörtüç Pendik'te daire teslimleri Haziran 2018'e çekildi
  Ondörtüç Pendik'te daire teslimleri Haziran 2018'e çekildi

  Konut sahibi olmayı kolaylaştırmak için çalışan İnsay Yapı, sunduğu ödeme kolaylıklarının yanı sıra şimdi de yatırımcılarına erken teslim müjdesi veriyor. İnsay Yapı, Pendik'te hayata geçirdiği 'Ondörtüç Pendik' projesinin teslim tarihini 6 ay öne çekerek Haziran 2018 olarak güncelledi.

 • Konut fiyatları Eylül ayında yükseldi
  Konut fiyatları Eylül ayında yükseldi

  Türkiye genelinde konut fiyatları %0.79 oranında yükseldi, en çok artış %2.07 ile Bursa’da yaşandı. Eylül ayının yeni konut satışında banka kredisi kullanım oranı arttı.

 • Yaşanası Şehirler için Şehir 2.0
  Yaşanası Şehirler için Şehir 2.0

  Şehirler için sürdürülebilirlik, ekolojik binalar, yaşanabilir kentler, yeşil çatılar, karbon duyarlı uygulamalar gibi konular Şehir 2.0 - Yeni Habitat adlı konferansta masaya yatırılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer