|   |   | 

Arsa Tapulu Yerler Değerleniyor

Fiyat artışları gözleri ikinci nitelikli olarak nitelenebilecek arsa tapulu emlaklara çevirdi.

Arsa Tapulu Yerler Değerleniyor

Emlak metrekare fiyatlarının 3.500 TL barajına yaklaştığı İstanbul’da, talepler ikincil nitelikteki gayrimenkullere yoğunlaşmaya başladı. Yaşanan demir fiyatlarındaki hızlı yükseliş, yapı ruhsatı, KDV oranındaki artış, Suriye başta olmak üzere Arap ülkelerinden göç ve seçimler gibi nedenlerle özellikle proje bazlı gayrimenkullerde yaşanan büyük fiyat artışları gözleri ikinci nitelikli olarak nitelenebilecek arsa tapulu emlaklara çevirdi.  

B ve C Gelir Gurubu Rağbet Ediyor 

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun İstanbul’da Şirinevler, Bağcılar, esenler gibi şehrin köklü merkezlerinde yer alan, ancak kredi kullanımına uygun olmadığı için nispeten daha uygun fiyattan pazarlanan gayrimenkullere talep arttığına dikkat çekerek şunları söyledi: “İstanbul’un kent merkezi sayılan bölgelerinde krediye uygun olmayan gayrimenkuller gerek fiyatının uygunluğu gerekse şehir olanaklarının yanında bulunmasından ötürü değer kazanıyor. Arzın daralmasıyla fiyat artışı yaşanan arsa tapulu yerlerin sahipleri nakde sıkışan ya da farklı bir gayrimenkul edinme aşamasında olduğu için bulunduğu yeri satma ihtiyacında olan satıcılardan oluşuyor. Avrupa Yakası’nda en fazla Sefaköy, Yenibosna, Zeytinburnu, Şirinevler, Bağcılar, Esenler ve Gaziosmanpaşa, Anadolu Yakası’nda ise fikirtepe, Kartal (başta Soğanlık) vePendik’te bulunan arsa tapulu yerlere özellikle B ve C gelir seviyesine sahip kesimler rağbet gösteriyor. Alıcılar, gayrimenkuldeki köklü tadilat işlemleri ile neredeyse sıfır yapı haline getirdikleri gayrimenkullerinde şehir merkezli lokasyonda olabiliyor.” 

Kentsel Dönüşüm ve Kira Getirisi Avantajı 

Gayrimenkul alıcılarının günümüzde artık bilinçli birer emlak yatırımcısı olduğunu söyleyen Hakan Erilkun şöyle devam etti: “Emlak alıcısı, sadece yaşam alanını değil geleceğe yönelik güvencesini de satın alacağı bilinciyle hareket ediyor. Bu nedenle ikincil nitelikteki bu gayrimenkuller hem Kentsel Dönüşüm kapsamına gireceği hem de o döneme kadar anında kira getirisi sağlayacağı için alıcıya maliyeti proje nitelikli sıfır gayrimenkule oranla çok daha uygun geliyor. Kentsel Dönüşümde ödenecek KDV oranının da yüzde 1 olması alıcı açısından riski bir kez daha minimize ediyor. Dolayısıyla kısa bir süre sonra Kentsel Dönüşümle yeni bir gayrimenkule masrafsız dönüşebilme ihtimali olan ve o döneme kadar maliyetinin büyük kısmını finanse edecek gayrimenkuller avantajlı sayılıyor.” 

Arsa Tapulu Evler Bahçelievler’de 160 Bin TL, Soğanlık’ta 170 Bin TL Civarında 

Kat irtifaklı veya kat mülkiyetli bir konutun metrekare fiyatının arsa tapulu bir konutla eşdeğer olmadığını arasındaki fiyat farkının yüzde 30 civarında olduğunu vurgulayan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun bunu şu örneklerle açıklıyor: “İstanbul’da sınırları en geniş olan merkezi ilçelerin başında gelen Bahçelievler’de  kat irtifaklı/mülkiyetli 100 metrekare büyüklüğünde yeni bir konutun değeri ortalama 320 bin TL seviyesindeyken aynı büyüklükte arsa tapulu bir gayrimenkulün değeri 160.000 TL civarında. Bu tarzda en çok yapının bulunduğu bir başka nokta ise Sefaköy. Sefaköy’de geçtiğimiz 4 aylık dönemde arsa tapulu olan yerlere talep o denli arttı ki fiyatlarda yüzde 50 oranında bir artış görüldü. Arsa tapulu yerlerin metrekare fiyatları 1000 TL’den 1.500 TL’ye çıktı. Yeni ve kat mülkiyetli/irtifaklı binalarda metrekare fiyatı ise minimum 3 bin TL oldu. Anadolu Yakası’nın en gözde lokasyonlarından olan Kartal’da ise lokasyonuna göre fiyat farkı oluşuyor. Şöyle ki; Soğanlık (E-5’in üst kesimi) bölgesinde kat mülkiyetli/irtifaklı ikinci el bir konutun ortalama satış fiyatı 230.000 TL, arsa tapulu 100 metrekare büyüklüğünde bir konutun değeri ise 170 bin TL civarında. Kartal Merkez ve Cevizli lokasyonuna inildiğinde fiyatlar da hızla tırmanıyor. Cevizli’de metrekare fiyatları kat irtifaklı/kat mülkiyetli ikinci ellerde 2.800 TL, sıfır nitelikli yapılarda 3.500 TL, arsa tapulu yerlerde ise 2 bin TL’den alıcı buluyor.” 

Dikkat Edilmesi Gerekenler! 

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, arsa tapulu yerlerin kredi kullanımına uygun nitelikte olmadığını belirterek, bu tarz gayrimenkulleri alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: 

• Gayrimenkulün amortisman süresi önemli. Muhtemelen bu tarz yerleri alan yatırımcının ana hedefi Kentsel Dönüşüm kapsamında yakın bir gelecekte sıfır bir binadan yer edinecek olmasıdır. Ancak bunun için gereken süreye kadar gayrimenkulün kiraya verilmesinden elde edeceği gelirle, yaptığı yatırımın ne kadarını ne kadar sürede refinanse ettiğine dikkat etmesi gerekir. Çünkü buradaki harcama yatırım harcaması olup ikamet amaçlı alım söz konusu değildir. Bu nedenle finansal getiri ve avantajının dikkatle incelenmesi gerekir. 

• Kentsel Dönüşüm amaçlı bir alım ise, bölgenin Kentsel Dönüşümdeki hızı, binadaki kat sayısı, malikin arsadaki payı gibi verilere bakılması gerekir.  

• Amaç sadece yer edinmek değil, Kentsel Dönüşümün avantajlı olduğu bir bölgede ve o bölge içinde çok avantajlı bir yapıda yer edinmektir. Arsa payı az ve yüksek katlı bir bina yerine, yüksek arsa paylı ve inşaat alanı yüksek, az katlı yerler her zaman öncelikli olmalıdır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer