|   |   | 

Artaş Grubu‘ndan Göktürk Çobançeşme ve Cendere‘de 3 Yeni Proje!

Son 10 yılda 13 bin konut hayata geçiren Artaş Grubu, İstanbul merkezli yeni projeler için kolları sıvadı. Artaş Grubu, Göktürk, Çobançeşme ve Cendere ‘de 3 yeni proje yapmaya hazırlanıyor…

Artaş Grubu‘ndan Göktürk Çobançeşme ve Cendere‘de 3 Yeni Proje!

Son 10 yılda çoğunluğu Avrupa Konutları markasıyla olmak üzere 13 bin konut hayata geçiren ve kurduğu ortaklıklarla Tema İstanbul ile Vadi İstanbul gibi dev projelerin yapımına devam eden Artaş Grubu, gelecek dönemde yeni projelerini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, kısa süre içerisinde İstanbul’da 3 yeni projenin yapımına başlayacaklarını açıkladı. Yeni projeler için ruhsat alma aşamasında olduklarını belirten Çetinsaya’nın verdiği bilgilere göre grubun yeni dönüşüm alanları Kemerburgaz Göktürk’teki Arıcılar, Çobançeşme ve Cendere Vadisi olarak belirlendi.

METREKARESİ 3500 DOLAR İSTANBUL İÇİN ÇOK UYGUN

Gelecek ay Avrupa Konutları TEM 2 projesini teslim edeceklerini belirten Çetinsaya, Topkapı, Vadi İstanbul, Tema İstanbul projelerini geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Çetinsaya, “Plan ve ruhsat çalışmalarına devam ettiğimiz yeni projelerimiz var. Çobançeşme, Arıcılar, Cendere Vadisi’nde proje geliştireceğiz. Artık çoğu araziler ya sanayi ya da konuttan dönüşüm oluyor. Bunlar da böyle projeler olacak” dedi. Vadi İstanbul’da metrekaresi 3 bin 500 dolar olan fiyatların uygun sayılabileceğini belirten Süleyman Çetinsaya, “Dünyadaki bütün marka şehirlere baktığınızda bugün metrekaresi 10 bin dolardan aşağıya bir ev almanız mümkün değil. İstanbul da dünyanın sayılı şehirlerinden. Sadece fert başı gelirimiz açısından düşük kaldığımız için bize göre pahalı geliyor” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 18’LİK KDV ORTA GELİRLİYİ ZORLUYOR’

Konut satın alma pazarına bakıldığında yüzde 18’lik KDV oranının sıkıntı yaratmaya başladığına dikkat çeken Süleyman Çetinsaya, “Kentsel dönüşüm haricinde İstanbul’un merkezinde yer kalmadığı için yüzde 18’lik KDV oranı normal hale geldi. Yüzde 18 KDV’li satılan konutları alt gelir grubunun zaten alma imkânı yok ancak orta gelir grubu da satın alırken zorlanıyor. Bununla birlikte imar artışına yönelik bir rant vergisi söylentisi de var. Sektör olarak son 10 yılda çok fazla yol aldık, kapasitemiz genişledi. Ancak inşaat sektörünü yavaşlatmanın Türkiye’ye bir faydası olmaz” dedi.

‘VERGİLERİN DENETLENMESİ GEREKİYOR’

Hasılat paylaşımı modeliyle meydana gelen toplu konut atılımıyla geçen 8-10 yılda müteahhitlik hizmetlerinin geliştiğine ve şirketlerin yasal ve kayıtlı bir hale geldiğine dikkat çeken Çetinsaya, inşaat sektörüne uygulanan vergileri yükseltmenin yerine, vergilerin daha aktif olarak denetlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

‘METRO BİLE GELDİ AMA HÂLÂ DÖNÜŞMÜYOR’

Çetinsaya, İstanbul’da Esenler, Bağcılar ve Küçükçekmece’de daha hızlı kentsel dönüşüm gerektiğini söylerken, “Altyapıları bitti, metro bile geldi ama mevcut emsal ve yükseklik hassasiyetiyle bu mümkün değil” dedi

‘GYO OLMAYI HEDEFLİYORUZ’

Gelecek dönemde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) olmayı hedeflediklerini belirten Süleyman Çetinsaya, “GYO’ların Emlak Konut’un dışında borsadaki değerleri gerçek değerlerinin çok altında. Bir sanayi kuruluşu gibi olmuyor. Bunun yanı sıra bir kurumlar vergisi alınacak söylentisi var, bu da bizi çekingen hale getiriyor. Biz bütün yapılanmayı tamamladık, şirketi kurduk. 4 tane AVM, ticari gelirli yerler ve oteller onun üzerinde bulunuyor. Sadece uygun zaman kolluyoruz” dedi.

‘YABANCI YÜKÜNÜ TAŞIMAM’

Kendileriyle birlikte iş yapmak isteyen yabancı şirketler bulunduğunu ancak bunu düşünmediklerini anlatan Çetinsaya, şunları söyledi: “Her parselin güneşi başka yerden doğar. Yabancılar ‘Beni bu işe ortak edeceksin ama ben ne kadar para kazanacağım bana bunu garanti et’ diyorlar. Ben bunu garanti edebilir miyim? Sonuçta Türkiye bu. İmarını alıyorsun ama belediyeden ruhsat alamıyorsun. 6 ay 1 yıl uğraşıyorsun. Bunu bir yabancı kabul eder mi? Sen o yabancının yükünü taşırsın sonra…” (HT Emlak)

Yeni Proje Haberleri

Yeni Proje Kategorisindeki diğer haberler

 • Seha Yapı’dan Yeni Konut Projesi
  Seha Yapı’dan Yeni Konut Projesi

  Seha Yapı, Konya Selçuklu Belediye Başkanlığı’nın Konya’daki toplam büyüklüğü 42 bin 558 metrekare olan 3 arsa için açtığı ihaleyi 38,4 milyon TL teklif ile kazandı.

 • STCA Gayrimenkul'den Kartal'a 5 proje gelecek!
  STCA Gayrimenkul'den Kartal'a 5 proje gelecek!

  Sabiha Gökçen Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, metro, deniz oto-büsü gibi ulaşım hatlarının tam merkezinde olması nedeniyle İstanbul’un en gözde ilçesi konumuna gelen Kartal, amortisman süresinin 18 yıl olmasıyla da konut alıcısının yüzünü güldürüyor. Kartal Atalar’da Yuvam Kartal’dan sonra Kartallife-Atalar projesiyle büyük ses getiren STCA Gayrimenkul, Kartal’da 3 yıl içerisinde 5 yeni proje daha hayata geçirecek.

 • Fikirtepe’ye yeni bir bakış açısı Zer Göztepe
  Fikirtepe’ye yeni bir bakış açısı Zer Göztepe

  Ceylan İnşaat, inşaat sektöründeki tecrübesini Fikirtepe’ye yeni bir bakış açısı getirdiği Zer Göztepe ile taşıyor. İlbank, KİPTAŞ ve Ceylan İnşaat’ın bilirkişiliğiyle ortaya çıkan proje; 675 konuttan meydana gelecek 360 derece bir yaşam projesi olarak yükselmeye hazırlanıyor.

 • İki Evinpark projesinde ön satışlara başlandı
  İki Evinpark projesinde ön satışlara başlandı

  Sefa İnşaat & Koyuncu İnşaat ortaklığıyla İstanbul Anadolu Yakası Maltepe’de hayata geçirilen ‘Evinpark Ada & Tepe’ ve Kadıköy Fikirtepe’de yükselen ‘Evinpark Kadıköy’ projesinde lansman öncesinde 0,88 faiz ve 120 ay vade avantajlarıyla ön satışlara başlandı.

 • Mesa Gökada Projesi İçin Ön Talep Süreci Başladı
  Mesa Gökada Projesi İçin Ön Talep Süreci Başladı

  Konutta ‘kalite’ ve ‘güven’in markası MESA, Anadolu Yakası’nda Projeleri ile yükselmeye devam ediyor. Maltepe’de başlayacak projesi GÖKADA için ön talep başvurularını almaya başladı. Eşsiz Adalar Manzarası ve tertemiz orman havasıyla Mesa GÖKADA Projesi için ön talepte bulunanlar, konut seçimi ve lansman fırsatlarından yararlanma ayrıcalıklarına şimdiden sahip olabilecekler.

 • MOD Gayrimenkul Bahçelievler’e iki yeni projeyle birden geliyor
  MOD Gayrimenkul Bahçelievler’e iki yeni projeyle birden geliyor

  Basın Ekspres Yolu’nda MOD Bahçelievler projesini yürüten MOD Gayrimenkul, aynı bölgede iki yeni projeye birden hazırlanıyor: 300 home ofisten oluşan MOD Ekspres ve 300 konuttan oluşan MOD Güneşli. MOD Gayrimenkul MOD Ekspres’e 2018, MOD Güneşli’ye ise 2019 yılında başlayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer