|   |  Arhavi Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Arhavi İlçesini Favorilerime Ekle

Arhavi Güncel Konut Projeleri

Arhavi Konut Projeleri

Arhavi, Osmanlılar döneminde önemli bir yerleşim yeri idi. Hopa, Gönye (Gonia , şimdi , Batum’a bağlı) Pazar ve Hemşin nahiyeleri 1869 yılına kadar Arhavi Kazasına bağlı idi . 1870 yılında ise iktisadi ve diğer nedenlerden dolayı Hopa kaza olmuş ve Arhavi de nahiye seviyesine düşürülerek Hopa’ya bağlanmıştır. Bu durum Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Arhavi ,Cumhuriyet Döneminde l Ha­ziran 1954 tarihinde ilçe haline getiril­miştir. Arhavi İlçesi kültür değerleri bakımından zengin bir geçmişe sahip olduğu izlenimi ver­mektedir. Ancak bugüne kadar yapılan bilimsel çalış­maların yetersiz olması nedeni ile bu değerlerin ortaya çıkması sağlanamamıştır. Yapılacak olan böyle bir çalışma sonucunda kültür unsurları tespit edilecek ve sonuçta ge­rek ilçeye gerekse çevresine turizm, folklor ve benzeri yönlerden yararlar sağlayacaktır. Doğu Karadeniz bölgesinin ülke çapında turizme açılamaması nedeni ile iç ve dış turiz­mde arzu edilen seviyeye gelinememiştir. Sahil­lerimizde denizin temiz olmasına karşın , denize girilebilecek düzeyde düzenli plajların ve tesislerinin olmaması , ayrıca turizm mevsiminde havaların çok yağışlı olması turizmi engelleyen bir fak­törler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski eserlerin ve kültür değerle­rinin olduğu yerlere ulaşım sorunu tam olarak çözülemediğinden bu yerlerden yete­rince yararlanma imkanı sağlanamamıştır.
Doğu Karadeniz Dağları'nın kuzeyine yerleşmiş olan ilçe, kuzeyden Karadeniz, batıdan Rize iline bağlı Fındıklı ilçesi, doğudan Hopa ilçesi, güneyden kısmen Murgul ve Yusufeli ilçeleri ile çevrilidir. Yüzölçümü 314 kilometrekare olan ilçe, Kamilet ve Derecik olmak üzere 2 vadi üzerinde kuruludur. Arhavi, 1 belediye (ilçe), 30 köy ve 7 mahalleden oluşmaktadır. İlçenin genel olarak arazi yapısı engebeli ve dağlıktır. İlçe merkezi, köylerin aksine gerek iskana gerekse tarıma elverişli düz bir araziye sahiptir. Doğu Karadeniz Bölgesinin tipik dağlık yapısının hakim olduğu ilçede, 3000 metreye yaklaşan zirvelere sahip olan dağlar (Çatalkaya-2985 m., Koyunyayla-2292 m., Mete-2142 m., Dikme-2068 m.) bulunmaktadır. Deniz kıyısından 3000 M.ye çıkan dağlık yapıdan beslenen debisi ve akışı düzensiz bir çok derecikten beslenen ve yaklaşık 35 kilometre uzunluğundaki Arhavi (Kapisre) deresi ilçede mevcut tek akarsudur. İlçede, yaylalar üzerinde irili ufaklı çok sayıda buzul gölü bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; Nogadid, Sarıgöl, Alacagöl, Büyük Agara, Küçük Agara ve karagöllerdir. İlçede tipik doğu karadeniz iklimi hakimdir. Yazları ılık, kışları serin geçmektedir. Her mevsimde yağış görülen ilçede nem oranı yüksektir. İklim şartları çay, fındık, mısır ve turunçgil yetiştiriciliğine elverişlidir.
Arhavi bu alanda coğrafi konumu itibariyle bir haylı şanslıdır. Körfez kıyısına kurulan Arhavi’nin hemen üstünde bir heykel gibi duran Cenevizlilerden kalma Ciha gözetleme kalesi merkez, Ulukent Ortacalar Camileri, Ortacalar Çifte Kemer, Orçi Deresi Kemer, Derecik Kö- yü Kemer, Aşağı Şahinler Köyü Kemer Köprüleri birer sanat harikalarıdır. Ayrıca Dereüstü, Derecik ve Kavak Köylerinde tesis edilen Alabalık üretim çiftliği ve sosyal tesisleri ile restaurantları görülmeğe değer yerlerimizden bazılarıdır. Metruk kilise manzara açısından doyumsuz seyirlerle kayalık mevkiindeki Martı Kuşu Cenneti gezilecek önemli yerlerimizin başındadır.

 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.