|   |   | 

Asansör Faciasında Kimse Sorumlu Değilmiş!

Torunlar Center’da 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili asansörü imal eden Geda Majör firmasında çalışan üç işçi ile Torunlar’da Proje Müdürü olan Murat Aytimur tutuklandı. Şüpheliler, kusurlu olmadıklarını savundu.

Asansör Faciasında Kimse Sorumlu Değilmiş!

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center’da meydana gelen, 10 işçinin öldüğü asansör faciası nedeniyle gözaltına alınan 11 kişiden 4’ü tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerin 3’ü asansörü imal eden Geda Majör firmasında çalışan işçiler. Torunlar GYO’dan ise Proje Müdürü inşaat mühendisi Murat Aytimur tutuklanırken, bilirkişi raporunda kazanın nihai sınırı belirleyen limit sensörünün olmaması ve asansörü yetkin olmayan bir kişinin kullanması nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

5 gün önce işe girmiş
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında Torunlar
Torunlar GYO’nun genel müdür yardımcısının da bulunduğu 5 şüpheli savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, şüphelilerden 6’sı tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Geda Major’ün asansör montaj ve arızalarından sorumlu personeli Önder Türksoy ile teknik personelleri Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç ile Torunlar GYO Proje Müdürü inşaat mühendisi Murat Aytimur’un tutuklanmasına karar verdi. Hâkim İslam çiçek, Torunlar GYO’nun Muhasebe Müdürü Metin Karakoç ile Geda Major’ün Genel Müdürü Orhan Demirel’i, “şirketteki mevcut konumları gereği doğrudan veya asli sorumluluklarının olmayabileceği” kanaatine serbest bıraktı.
Savcılık ve mahkeme sorgusunda her iki şirkette çalışan şüpheliler birbirlerini suçladı. Asönsör firmasının genel müdürü Orhan Demirel, ifadesinde, inşaata Almanya’dan getirdikleri 6 tane yeni asansörü kurduklarını belirterek, “Asansörün kullanılmasından biz sorumlu değiliz. Asansör kullanımında talep ettiğimiz kurallar vardır. En önemlisi şirketimiz tarafından eğitim almayan bir personelin asansör kullanması kesinlikle yasaktır. Bu tutanakla sabittir” dedi. Demirel’in avukatı Mustafa Güneş de, kazanın olduğu gün asansörde operatör olarak çalışan taşeron işçinin 5 gün önce işe başladığını ve bu işçiye eğitim verilmediğini belirtti. Güneş, “170 sayfa tutarındaki kullanım kılavuzunun okunup anlaşılması için dahi bu beş günlük süre yeterli değildir, değil ki o kişinin eğitim alabilmesi mümkün olsun” ifadelerini kullandı. Tutuklanan proje müdürü Murat Aytimur, hâkimlik sorgusunda, “Asansörün işi bakımı, onarımı tamamen Geda Major firmasına aittir. Arıza anında onarımına elimizi sürmüyoruz. Bir kusurum yoktur” dedi.

Sabah arıza yapmış
Aytimur’un avukatı Hasan Girit ise, kule sorumlusu Bünyamin Keskin’in 09.20 itibariyle asansörün bozuk olduğunu rapor ettiğine dikkat çekerek, “Kiralayan şirketin personeli işyerine geliyor ve makineyi çalıştırıyor, makine akşama kadar düzenli bir şekilde çalışıyor. Kiralayan şirket 30 Mayıs 2014 tarihinde Makine Mühendisleri Odası’na başvurmuş, olumluluk belgesi almıştır. Ancak makine bundan sonra da uyarılar yapmıştır. Bilirkişi raporunda da saptandığı gibi sistemin temel göstergeleri çalışmamaktadır. Taşıyıcı sistem durması gereken 31. katta durmamış, yukarıyı zorlamış ve kurtularak aşağıya düşmüştür” sözleriyle müvekkilini savundu.
Tutuklanan isimlerden biri olan asansör firmasının imalat sorumlusu Önder Türksoy savunmasında “Kaza günü kaza yerinde değildim. Olayı telefondan öğrendim. Bir kusurum olduğunu düşünmüyorum” dedi. Türksoy’un avukatları da, bilirkişi raporunda belirtilen nihai sınırı belirleyen limit sensörü ve stoperlerin asansörde bulunduğunun Mayıs ayındaki muayenede tespit edildiğini ve raporda stoper ve yetkin olmayan kullanıcıya değinildiğini belirttiler. Milliyet

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Konut Gyo 9 Milyar Tl’lik 5 Dev İhale Gerçekleştirdi
  Emlak Konut Gyo 9 Milyar Tl’lik 5 Dev İhale Gerçekleştirdi

  Sektöre yön veren Emlak Konut GYO Haziran ayı içerisinde imza attığı dev ihalelerle ülke ekonomisi için üretmeye ve istihdam sağlamaya devam ediyor. Toplamda yaklaşık 9 milyar TL satış gelirine sahip 5 dev ihale gerçekleştiren Emlak Konut GYO, bu ihalelerden minimum 3,2 milyar TL şirket payı toplam geliri elde edecek.

 • Emlak Konut GYO İki Günde Kasaya 890 Milyon TL Attı
  Emlak Konut GYO İki Günde Kasaya 890 Milyon TL Attı

  Emlak Konut GYO iki gün içinde düzenlenen ihalelerden kasasına 890 milyon TL koydu. Satışa sunulan projeler bir yana düzenlenen konut ihalelerinde ortaya çıkan fiyatlar sektörde önemli hareketin yaşandığına ve gayrimenkulün parlak günlerine koşacağına işaret ediyor.

 • Askeri Lojmanlara 1.7 Milyar TL
  Askeri Lojmanlara 1.7 Milyar TL

  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) İstanbul Zeytinburnu Beştelsiz Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. oturumu yapıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer