|   |   | 

Aspen’den Rusya’da Büyük Başarı

Rusya’da Moskova Şeremetyevo, Ukrayna’da Kiev Borispol, Hollanda’da Schiphol, Kanarya Adaları’nda Tenerife, Kuzey Irak’ta Erbil ile Türkiye'de Esenboğa, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanı gibi çok sayıda önemli projede yer alan Aspen Yapı, yeni bir başarıya imza attı.

Aspen’den Rusya’da Büyük Başarı

Neva Nehrini ve Köprüleri Pulkovo’nun Tavanına Taşıdı

Rusya’da Moskova Şeremetyevo, Ukrayna’da Kiev Borispol, Hollanda’da Schiphol, Kanarya Adaları’nda Tenerife, Kuzey Irak’ta Erbil ile Türkiye'de Esenboğa, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanı gibi çok sayıda önemli projede yer alan Aspen Yapı, yeni bir başarıya imza attı. 

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yer alan,  yenileme ve yeni  terminal projeleri kapsamında 694 milyon Euro’luk proje büyüklüğüyle dikkat çeken Pulkovo Havaalanı’nın yüzü Aspen Yapı’ya emanet edildi. Çok sayıda yabancı firmanın da yer aldığı projede, Türk yapı sektörü ve mühendisliğinin tecrübeli ismi Aspen, projenin zor detayları olan asma tavan sistemini inşa ediyor.

Aspen Yapı ve Zemin A.Ş., dünya çapında bir projeye daha imza attı. Rusya’nın St.Petersburg şehrinde yer alan Pulkovo Havalimanı’nda Aspen’in yenilikçi sistemleri tercih edildi. Yıllık 11 milyon kişi kapasiteli Pulkovo Havalimanı, hem Rusya’nın hem de dünyanın en modern terminallerinden biri olarak işaret ediliyor. Aspen, özellikle Pulkovo Havaalanı’nın ana terminal binasının sıra dışı geometriye sahip ve binanın önemli öğelerinden olan giriş ve bagaj  holü ile çatı altı asma tavanlarında, başarılı bir çalışma ortaya koyuyor. Bu özel yapı, Aspen’in geleceğe yön veren vizyoner ürünleri ile dünyaya açılıyor.

Sektörünün lider firmalarından Aspen Yapı ve Zemin A.Ş., bir çok global projesi paralelinde Rusya’nın gözde projelerinden biri olan Pulkovo Havalimanı’na da Türkiye’nin imzasını attı. Dinamik ve modern bir tasarımla hayata geçen Pulkovo Havalimanı, Aspen’in kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle hem estetik olarak hem de güvenlik açısından yeni bir yapı ve çehre kazandı. St. Petersburg içinden geçen Neva nehri, köprüler ve Isakieyvski Kilisesi’nin üçgen dizaynından yola çıkılarak tasarlanan tavan sistemleriyle, hem kentin geleneksel dokusu korundu, hem de proje modern bir görünüme kavuştu.

Aspen Yapı ve Zemin A.Ş. Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu Pulkovo Havalimanı projesine ilişkin, “Aspen olarak dünya çapındaki bir projeye daha imza atmaktan çok mutluyuz. Pulkovo Havalimanı projesi, hem bulunduğu kentin tarihsel dokusunu içerisinde barındırıyor hem de bölgenin gelişen teknoloji ve güncel sanat anlayışıyla örtüşen bir tasarımı içeriyor. Böylesi incelikli ve dünyaya açılan bir yapıda Aspen’in imzasının bulunması, Türk mühendisliğinin ve yapı uzmanlığının ne denli değerli olduğunun net bir kanıtıdır. Global ve ulusal çok sayıda havaalanı projesinde tercih edilmemiz de bu alandaki tecrübemizi işaret etmektedir”dedi.

St. Petersburg ve Pulkovo Havaalanı Rusya İçin Büyük Önem Taşıyor

St.Petersburg, Çarlık Rusyası’nın başkenti ve hala da Rusya’nın kültür başkenti olma konumunu sürdürüyor. Öte yandan, günden güne ekonomik olarak gelişen St. Petersburg’un bu gelişme kapsamında ulaşım ihtiyaçlarını da artıyor. Şehrin, güzelliğini, birikimini yansıtan bir havaalanına duyulan ihtiyaç kapsamında  proje oluşturuldu. Bu güzel şehre gelip, giden misafirlerin ilk ve son izlenimleri açısından Pulkovo Havaalanı ayrı bir önem taşıyor.

Pulkovo Hem Yenileniyor Hem de Kapasitesini 17 Milyon Yolcuya Çıkarıyor

Proje kapsamında mevcut yapılarda yenileme yapılırken diğer yandan havaalanının kapasite artırımı için modern yapı ve alanlar inşaa ediliyor. Ana terminal binası, bu ana merkeze bağlanan ve karşılama binasının sıfırdan yapımı ile bir mimari anıt olan ve mevcut durumda kullanılan Pulkovo-1 terminalinin rekonstrüksiyonu yer alıyor. Ayrıca kara sahasında 4 yıldızlı otel, bir iş merkezi ve çok katlı otopark ile hava sahasında yer alan servis binaları yer alıyor. Apron ve altyapıların da yeniden tasarlanması ve inşaası da proje kapsamında bulunuyor.

Havaalanı kompleksi projesi, İçtaş İnşaat ve Astaldi firmalarının oluşturduğu bir konsorsiyumun  ana müteahhitliğinde yürütülüyor. 11 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Pulkovo, projenin tamamlanmasından sonra toplam 104,000 m2 yeni, rekonstrüksiyonu planlanan 38,000 m2’lik bir kapalı alan kapasitesiyle, yeni terminal kompleksi odağında senelik 17 milyon yolcuya konforlu bir hizmet verecek.

Proje Konsepti İngiliz Mimar Richard Grimshaw İmzasını Taşıyor

Uluslarası bir mimari yarışmayla seçilen ve ünlü İngiliz mimar Richard Grimshaw tarafından hazırlanan Pulkovo Havaalanı konsept projesinin adaptasyonu, yine bir  İngiliz firması olan Ramboll tarafından yürütüldü. İnşaat sürecinin başlamasının ardından, İCA konsorsiyumu, proje partneri olarak, havaalanları ve Rusya konusunda ciddi bir tecrübeye sahip SFMM (Şahinbaş  Fikirlier Mimarlık Müşavirlik) ile çalışmayı tercih etti. Firma yaklaşık 2,5 senedir projelendirme, müşavirlik çalışmalarını başarıyla yürütüyor.

Pulkovo Projesi Yenilikçi Sistem ve Malzemelerle Dikkat Çekiyor

Proje dahilinde pekçok güncel sistem ve malzeme kullanıldı. “Günün son teknolojilerini kullanan bir havaalanı yaratmak” düşüncesi ilk günden itibaren projenin temel hedeflerinden biri olarak işaret ediliyordu. Özellikle işlevsel teknolojiler;  bagaj sisteminden bina işletme sistemine, apronda yer alan fuel-hydrant ile visual docking guiding sistemi, Rusya’da daha önce uygulanmamış 400 Hz enerjinin park pozisyonlarında uçaklara sağlanmasına kadar pekçok ileri havacılık teknolojisi projeye yansıtıldı. Yapısal elemanlar açısından ise; zor geometriye sahip çelik konstrüksiyonlar, geometrik olarak binayla bütünlük gösteren cepheler, tavanlar, ileri teknoloji ürünü çatı malzemeleri, yenilikçi öğeler dikkat çekiyor.

Özellikle tüm ana terminali kaplayan mega strüktürün tavanı, geometrik olarak bir ilk olarak tanımlanabilir. Üçgen panellerden oluşan zor geometriye sahip monümental yapısı, bina görselliğine etkisi ile önemli ve yenilikçi bir tasarım olma özelliğini taşıyor.

Projede Yer Alan Aspen Ürün ve Sistemleri

Havaalanının çatı altı tavanlarında, Aspen’in sökülüp takılabilen üçgen metal plaka taşıyıcı sistemleri Integra Triangular Specials Systems ve diğer kısımlarında Integra Heavy Duty Clip-In System, Neva Nehri dalgalarını yansıtan Integra Hook-On System, Grida T24 Taşıyıcı Sistem ile Armstrong Dune Supreme Board Panelleri  kullanıldı.

Aspen’in İmzasını Taşıyan Havaalanı Projeleri

Rusya: Moskova Şeremetyevo Havaalanı

Ukrayna: Kiev Borispol Havaalanı

Hollanda: Schiphol Havaalanı

Kanarya Adaları: Tenerife Havaalanı

Kuzey Irak: Erbil Havaalanı

Suudi Arabistan: Medine Havaalanı

Türkiye: İstanbul Atatürk , İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Muğla Milas, Kütahya Zafer ve Kars Havaalanları

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 3 Yeni Havalimanı Geliyor!
  3 Yeni Havalimanı Geliyor!

  Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat, Bayburt ve Gümüşhane'ye havalimanı yapılması planlanıyor. Yozgat ve Karaman'a kendine ait, Gümüşhane ile Bayburt'a ise ortak havalimanı geliyor.

 • Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?
  Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?

  İngiltere'de yaşayan bir tasarımcının ürettiği robotlar, yakın ilişkideki bazı istenmeyen davranış kalıplarını tekrarlıyor. Rahatsız eden bu robotların, gerçek arkadaşların yerini tutup tutmayacağı inceleniyor.

 • Geleceğin Sanatçılarına Çağrı
  Geleceğin Sanatçılarına Çağrı

  Batı Anadolu Grubu, yurt genelinde güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümünde okuyan öğrencilere yönelik düzenlediği yarışma sürüyor.

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer