|   |   |  ATO'da 'Şehir Buluşmaları' toplantısı gerçekleştirildi

ATO'da 'Şehir Buluşmaları' toplantısı gerçekleştirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''Yaklaşık 8 bin 600 kamu kurum ve kuruluşunda sıfır atığa geçtik ve bunu 2023’te tüm ülkemizde yaygın hale getireceğiz'' dedi.

ATO'da 'Şehir Buluşmaları' toplantısı gerçekleştirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Star gazetesi tarafından düzenlenen “Şehir Buluşmaları” toplantısına katıldı. Programda bir konuşma yapan Bakan Kurum, şehirlerin bir ruhunun olduğunu kaydederek, ''Bu ruhu kaybetmemek lazım. Bu ruhu biz bin yılda kazandık, çok canlar kaybettik. Bize düşen de bu ecdadın bize bıraktığı tarihi, kültürü gelecek nesillerimize en iyi şekilde bırakmak. Çevreyi bize bırakılmış bir emanet olarak görüyoruz ve öyle çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı. 

''Kişileri değil sistemi doğru kurarsak eğer şehirler de planlı bir şekilde büyür ve gelişir''

''Ülkemizde 1950'lerde başlayan sanayileşmeyle birlikte çarpık kentleşme ve bununla birlikte sosyal ve ekonomik sorunlar da oluştu'' diyen Kurum, konuşmasına şöyle devam etti: 
''1950’de şehir nüfusumuz yaklaşık yüzde 24 iken, şu an şehir nüfusumuz yaklaşık yüzde 88'e geldi. Bu beraberinde birçok problemi oluşturdu. Şehirlerin alt yapısında, üst yapısında, doğal kaynaklarımızda, kültürel kaynaklarımızda harabeler oluştu ve bunları giderebilmek adına çarpık kentleşmeyle uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Ülkemiz bu mücadeleyle, 1994'de Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde tanıştı. O zaman sosyal belediyecilik anlayışıyla başlayan bu mücadele bugün 24 yıllık birikim ve tecrübeye dönüştü. 1994 yılıyla başlayan bu değişim ve dönüşümle ülkemiz bugün hak ettiği yere gelme noktasında büyük mesafe kat etti. Kentsel dönüşümle ilgili ciddi projeler yapıldı. Vatandaşımıza sosyal konut yapma adına yaklaşık 840 bin bağımsız bölüm ürettik TOKİ'yle. Bunların yaklaşık yüzde 90'ı da sosyal konutlar, alt ve orta grubuna hitap eden konutlar. Kentsel dönüşümle birlikte 2012'de başladığımız sürece bugün yaklaşık 580 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. 16 yılda çevreye dönük çok önemli projeler yapıldı. Kentsel dönüşümle alakalı bir vizyon çizmemiz gerekiyor. Kişileri değil sistemi doğru kurarsak eğer şehirler de planlı bir şekilde büyür ve gelişir. Bunları kurarken şehrin mimarisine, kültürüne uygun projeler geliştirmemiz gerekiyor.'' 

''Yaklaşık 8 bin 600 kamu kurum ve kuruluşunda 0 atığa geçtik ve bunu 2023’te tüm ülkemizde yaygın hale getireceğiz''

Sıfır Atık Projesi'yle 2023'te yıllık 20 milyar TL tasarruf sağlamayı ön gördüklerini belirten Kurum, ''Şuan nüfusumuzun yaklaşık yüzde 75’ine düzenli depolama hizmeti veriyoruz. Yüzde 85'ine de atık su arıtma hizmeti veriyoruz. Ancak bir taraftan da atıklarımız artıyor. Artık bunları da atmamayı öğrenmeliyiz. 0 Atık Projesini çok önemsiyoruz. Buna ilişkin yaklaşık 8 bin 600 kamu kurum ve kuruluşunda 0 atığa geçtik ve bunu 2023’te tüm ülkemizde yaygın hale getireceğiz. Bununla birlikte 2023'te yıllık 20 milyar TL tasarruf sağlamayı ön görüyoruz. Plastik poşetler 2019 yılında ücretli hale gelecek. Bugün bir kişi 440 tane poşet tüketiyor yılda. Ülke olarak yılık tükettiğimiz sayı 30-35 milyar poşet. Bu poşetleri artık az kullanmamız gerekiyor. Amacımız 440 olan bu sayıyı 40'a kadar düşürmek. Bu düzenlemeye geçildiğinde kullanım sayısı giderek azalacaktır. Çevremizi, nehirlerimizi göllerimizi koruma adına hedefimiz 2023'te tüm şehirlerimizde atık su arıtma hizmeti ve düzenli depolama hizmeti vermek. Planlarımız var bu çerçevede. 100 Günlük Eylem Planlarını bitirdik. Şimdi ikinci 100 Günlük Eylem Planlarını yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız açıklayacak. İlk eylem planında yer alan Millet Bahçeleri Projemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. 81 ilimizde en az bir tane Millet Bahçesi yapma çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu. 

Bakan Kurum, 60 ilin belediye başkan adaylarının açıklandığını ve belediye başkanlarıyla birlikte Bakanlık olarak şehirlerin sorunu neyse, bunları beraber istişare edip, vatandaşa hizmet sunulması noktasında sorunları halledeceklerinin altını çizdi. 

''Tüm Türkiye’deki şirketlerin yüzde 12’si Ankara’da bulunuyor''

''Cumhuriyet’le yaşıt olan, bünyesinden Ankara Sanayi Odası’nı çıkartan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kurulmasına öncülük eden Ankara Ticaret Odası, bugün 157 bini aşan üyesiyle Türkiye’nin ikinci büyük sivil toplum kuruluşu durumunda'' diyen ATO Başkanı Gürsel Baran ise ''Tüm Türkiye’deki şirketlerin yüzde 12’si Ankara’da bulunuyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 12’sini Ankara ödüyor, dış ticaretinin yüzde 5’i Ankara tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 37’sinin yer aldığı Ankara, Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısından 47’sinin de merkezi'' açıklamasında bulundu.

''2017 yılı sonu rakamlarıyla 12 milyar dolarlık ithalatla Türkiye’nin ikinci en büyük ithalatçısı Ankara. 6,7 milyar dolar ihracatıyla da Türkiye’nin en büyük beşinci ihracatçısı konumunda'' 
Ankara’nın başkent olması ve coğrafi konum itibariyle Türkiye’nin orta yerinde bulunmasının doğrudan veya dolaylı olarak ticari faaliyetler üzerinde etkili olmasını sağladığına dikkat çeken Baran, ''2017 yılı sonu rakamlarıyla 12 milyar dolarlık ithalatla Türkiye’nin ikinci en büyük ithalatçısı Ankara. 6,7 milyar dolar ihracatıyla da Türkiye’nin en büyük beşinci ihracatçısı konumunda. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan, Anadolu’daki merkezi konumu itibariyle tarih boyunca çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapan başkent Ankara, 1980’li yıllara kadar memur ve öğrenci kenti olarak biliniyordu. Devletin yönetim kademelerinin ve yabancı misyon temsilciliklerinin de merkezi olması nedeniyle önemli bir konumda bulunan Ankara, son yıllarda önemli bir teknoloji, sanayi ve ticaret merkezi haline geldi. Ankara aynı zamanda dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi arasına giren, Aselsan, TUSAŞ, ROKETSAN ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) şirketlerinin merkezi. Ankara’da 12 organize sanayi bölgesi, 15 sanayi sitesi, 7 teknokent bulunuyor. Teknokentlerde faaliyet gösteren yaklaşık 900 firmada, 7 bini aşkın ar-ge personeli çalışıyor. Sağlıkta ve medikalde de Ankara Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birisi. Ankara Ticaret Odası olarak medikal sektöründe URGE projesi yürüttük. Projede yer alan 14 firmanın ihracatı yüzde 86 düzeyinde artış kaydetti. Ankara ekonomisinin ağırlığı hizmetler sektöründe. Ankara’nın başkent olması ve coğrafi konum itibariyle Türkiye’nin orta yerinde bulunması doğrudan veya dolaylı olarak ticari faaliyetler üzerinde etkili olmasını sağlıyor'' dedi. 

''Başkentimiz gerek üniversite gerek kamu gerekse özel hastaneleriyle önemli bir sağlık merkezi durumunda''

Yeni yılda Ankara'ya 3 yeni destinasyon kazandırdıklarını dile getiren Baran, ''Hizmetler sektörünün bileşenlerinden biri eğitim. 21 üniversitenin bulunduğu Ankara’da, yaklaşık 300 bine yaklaşan üniversite öğrencisi ve yaklaşık 12 bin öğretim elemanı bulunuyor. Ankara’da sağlık, termal, kongre ve fuar başlıklarında turizm öne çıkıyor. Başkentimiz gerek üniversite gerek kamu gerekse özel hastaneleriyle önemli bir sağlık merkezi durumunda. Ankara'nın en önemli sıkıntılarından birisi bütün bunların hepsinin olmazsa olmazı yurt dışı uçuşlar olduğunu yaklaşık iki yıldır görev süremizde her gittiğimiz yerde anlattık. En sonunda Cumhurbaşkanımız konuyu sahiplendi ve THY ile ATO'yu bir araya getirdi. Yapılan çalışmalarda geçen yıl THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 4 yeni hattın açıldığı müjdesini verdi. Bunlar Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris'ti. Daha sonra yapılan çalışmalarla 3 yeni hattın da açıldığı müjdesini aldık. Bunlar Roma, Londra ve Bakü'ydü. 7-8 ve 9 Ocak'ta bu üç yeni destinasyon Ankaralıların hizmetine girecek'' değerlendirmelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Türkiye’yi il il dolaşıp belirlenen konu hakkında tartışan Star gazetesi ekibi tarafından, toplantının gündemi olan 'Yerel Seçimlere Doğru Türkiye' konusunu konuşuldu. Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu ve 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in katılımıyla gerçekleşen oturumda, seçime giderken Türkiye'de seçim dışındaki konuların daha çok gündemde olduğu ve bunun nedeninin de henüz seçim motivasyonunun tam ortaya çıkmamasından kaynaklı olabileceği ön görüldü. Oturumda aynı zamanda her seçimin çok önemli olduğu, fakat gelecek yerel seçimlerin de hayati önem taşıyan bir süreç olduğu belirtildi. 

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU
  GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU

  Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu seçildi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkulde bireysel alışkanlıkların daha iyi incelendiği, teknoloji ve tasarımın uyumunun çok daha önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. GYODER olarak yepyeni bir heyecan ve yaklaşımla gayrimenkule bakışı değiştirecek, sektörde değişim ve gelişimin öncüsü olacağız” dedi.

 • Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti
  Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti

  Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

 • FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR
  FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR

  Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi konusunda öncü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun, düşürülen faiz oranları sonrasında piyasada yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Altun, Türkiye’de her faiz indiriminde, 1 puanlık indirim karşısında fiyatlarda 0,77 oranında artış görüldüğünü söyledi

 • Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı
  Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji” yatırımlarına hız verdi. Otomatik kapı sistemlerine talep yüzde 100 artış gösterdi.

 • İftardan sahura kesintisiz çözüm
  İftardan sahura kesintisiz çözüm

  Yeni nesil finans kavramını Türkiye’ye kazandıran Çözüm Tasarruf, ramazana özel kurguladığı “İftardan Sahura Kesintisiz Çözüm” hizmetini başlattı.

 • Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!
  Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!

  Doğrudan 100 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişilik istihdamıyla yılda ortalama 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren yerli süs bitkileri sektörü, yeni ürün ve hizmetlerini Kasım ayındaki The Flower and Plant Show 2020’de dünya ile buluşturacak.

 • Covit19 İç Göçü Etkileyecek
  Covit19 İç Göçü Etkileyecek

  TÜİK iç göç istatistiklerine göre 2019 yılında ülke içinde 2 milyon 806 bin 123 göç gerçekleşti. 2019 yılında göç edenlerin yaş grubu incelendiğinde, en fazla göç edenlerin yüzde 21,58 ile 20-24 yaş grubu olduğu görüldü.

 • Mobsad Başkanı Nuri Gürcan: “Stok Desteği, Mobilya Sektörüne 3-5 Ay Can Suyu Olur”
  Mobsad Başkanı Nuri Gürcan: “Stok Desteği, Mobilya Sektörüne 3-5 Ay Can Suyu Olur”

  Yıla hızlı bir başlangıç yapan mobilya sektöründe de koronavirüs nedeniyle üretim ve ihracat rakamlarında düşüş yaşanıyor. MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan, çarkların durmaması için stok çalışıldığını, finansmana erişimin kolaylaştırılmasını ve kira bedellerinin ötelenmesi gerektiğini belirtiyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.