|   |   |  AVM Perakende Ciro Endeksi, Eylülde Yüzde 3,5, Üçüncü Çeyrekte ise Yüzde 8,5 Arttı

AVM Perakende Ciro Endeksi, Eylülde Yüzde 3,5, Üçüncü Çeyrekte ise Yüzde 8,5 Arttı

​​​​​​​Düzenli olarak açıklanan AVM Perakende Ciro Endeksi, Eylülde Yüzde 3,5, Üçüncü Çeyrekte ise Yüzde 8,5 Arttı

AVM Perakende Ciro Endeksi, Eylülde Yüzde 3,5, Üçüncü Çeyrekte ise Yüzde 8,5 Arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin Eylül ayı ve 3. çeyrek sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Eylül 2019 döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 3,5 oranında artış kaydederek 294 puana ulaştı. 2019 yılının 3. çeyreğinde ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre perakende ciro endeksinde yüzde 8,5 oranında artış kaydedildi.

AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Eylül 2019’da İstanbul’da 1.348 TL, Anadolu’da 971 TL olarak gerçekleşirken Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Eylül 2019’da 1.122 TL olarak kaydedildi.

Çeyrek bazlı m² başına düşen ciroda ise bir önceki yılın aynı dönemi baz alındığında nominal olarak yüzde 8,6 oranında artış yaşandığı görülüyor. 2019 yılının 3. çeyreğinde AVM’lerde metrekare verimliliği 1.207 TL olarak gerçekleşti.

Eylül 2019’da Metrekare Verimliliğinde En Yüksek Artış Ayakkabı Kategorisinde…

Eylül ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde en yüksek artış ayakkabı kategorisinde yaşandı. Ayakkabı kategorisi metrekare verimliliği geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 12,6’lık bir artış gösterdi.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile karşılaştırıldığında, AVM’lerdeki teknoloji kategorisi metrekare verimliliği yüzde 11,0, hipermarket kategorisi metrekare verimliliği yüzde 7,3, giyim kategorisi metrekare verimliliği yüzde 7,2 oranında artış gösterirken diğer* kategorisi metrekare verimliliği yüzde 4,5 ve yiyecek-İçecek kategorisi metrekare verimliliği yüzde 6,5 oranında azaldı.

Ziyaret Sayısı Endeksi

Eylül 2019 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 6,2 oranında daralma yaşandığı görülmektedir. 2019 yılının 3. çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 oranında bir düşüş gerçekleşti.

Eylül ayı endeksi ile ilgili olarak AYD tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Eylül ayı endeks sonuçlarına baktığımızda son iki ayda olduğu gibi yine enflasyon oranının altında bir artış gözlemliyoruz. Üçüncü çeyrek sonuçlarını geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda ise yüzde 8,5 gibi bir büyüme söz konusu, uzun vadede artış yaşanmış olması sektörümüz için olumlu bir gelişme. Öte yandan kategoriler bazında en yüksek artışların ayakkabı ve teknoloji kategorilerinde olması okula dönüş döneminin bu artışta etkili olduğunu gösterirken metre kare verimliliğinde Ağustos ayına göre bir miktar düşüş yaşanması tüketicinin alışverişlerinde zorunlu ihtiyaçlara öncelik verdiğine ve daha temkinli hareket ettiğine işaret ediyor.”

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor
  Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor

  Gelişen teknoloji, kullandığımız aletlerden evlere hatta şehirlere kadar birçok alışkanlığı değiştiriyor. Akıllı şehirler de son yıllarda öne çıkan ve insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında ciddi tasarruf imkanı sunan uygulamalardan biri.

 • Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor
  Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor

  Hafele Türkiye tarafından yayınlanan “Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları” araştırması, yedi farklı bölgede konut yatırımcılarının tercihlerini ve mevcut tüketici alışkanlarını ortaya koydu.

 • Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.
  Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.

  2019 yılı İstanbul’da son on yılın en düşük ofis kira ortalamalarının görüldüğü dönem oldu. Düşen fiyatlara rağmen Beşiktaş, Levent, Maslak hattını kapsayan Merkezi İş Alanındaki A sınıfı binalarda ofis boşluk oranı %32,7’ye ulaşarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.