|   |   | 

Avrasya Tüneli’nde Son Durum

Avrasya Tüneli’nde son durum ne? Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Avrasya Tüneli’nde Son Durum

Asya ve Avrupa’yı deniz altından karayolu tüneliyle birleştirecek Avrasya Tüneli projesinde çalışmalar son aşamaya geldi. İstanbul’un mega projeleri arasında yer alan Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı. Peki Avrasya Tüneli’nde son durum ne? Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

İstanbul’un mega projelerinden Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşıldı. İstanbul trafiğini rahatlatması açısından büyük önem taşıyan projenin açılış tarihi belli oldu. Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık’ta açılacağını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, “Yedi tepeli İstanbul'a yedi tane yıldız gibi eser yapıyoruz. Marmaray yapıldı, açıldı. Yanında şimdi arabalar için tünel yapıyoruz. 20 Aralık'ta da onun açılışını hep birlikte, Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız” dedi. Başbakan Yıldırım, diğer mega projelerin son durumuna ilişkin ise şunları söyledi: “Yetmedi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos'ta da büyük bir coşkuyla beraber açacağız. İstanbul'u komşu kapısı yapacak, İstanbul İzmir otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü, dünyanın dördüncü büyük köprüsü. Onun açılışını da 30 Haziran'da yapacağız.”

Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşıldı

-Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa’yı deniz altından karayolu tüneliyle birleştirecek.

- Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa kıtalarını 3 boğaz köprüsü ve Marmaray'ın ardından 5'inci kez birbirine bağlayacak.

- Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen Avrasya Tüneli, dünyada 106 metre ile denizin en derininden giden tünel özelliğine sahip.

- Bir katı gidiş bir katı geliş olmak üzere 2 katlı olarak inşa edilen tünel 2'şer şeritten oluşacak.

-İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme- Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor.

Proje ile bu yoğun güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Proje saatlerce trafiğe takılmadan direk Asya - Avrupa arasındaki geçişi en kısa sürede sağlayacak.

-Çift katlı tünel, 7,5 büyüklüğünde bir depremde zarar görmeyecek şekilde planlandı.

-Toplam 1.2 milyar dolara mal olacak Avrasya Tüneli'nin yüzde 82’lik kısmı tamamlandı. Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta hizmete girecek.

-Tünelin geçiş ücreti de belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz günlerde Avrasya Tüneli ile ilgili yaptığı açıklamada, “Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti 5 dolar artı KDV olacak” dedi.

-Proje kullanılan ileri teknoloji ve mühendislikle zamanından önce bitiriliyor. Avrasya Tüneli projesinin 2017'nin ikinci yarısında hizmete girmesi planlanıyordu.

- Projenin hizmete girmesiyle birlikte İstanbul trafiğinin nefes alması, köprü trafiği eziyetinin tarihe karışması bekleniyor.

-Tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesi öngörülüyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!
  Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Alanında Uluslararası Lobi’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında Yabancı Kurumsal Yatırımcı ve Gayrimenkul Lobisi konusu ele alındı.

 • Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!
  Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!

  Aydın ilinin Güzelhisar mahallesinde 19 yıl önce kurulan ancak ev sahibi olmak isteyen üyelerini mağdur eden Aykonut’un çilesi için büyük adım atıldı. Aykonut Yapı Kooperatifi, Sökeli İnşaat Firması Yavuzlar ile sözleşme imzalarken, 20 yıllık çilenin sona erdirilmesi için harekete geçildi.

 • Pruva 34’de metrekare fiyatı 4 bin dolardan başlıyor!
  Pruva 34’de metrekare fiyatı 4 bin dolardan başlıyor!

  İstanbul’un en değerli lokasyonlarından biri olan Bakırköy’de ‘Pruva 34’ projesi Doğa Madencilik imzasıyla yükseliyor. Teslimlerin 2018 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan ‘Pruva 34’de dairelerin metrekare fiyatları 4 bin dolardan başlıyor. Projeden konut sahibi olmak isteyenlere 60 ay sıfır faizle ödeme avantajı sunuluyor.

 • 3 yıl içerisinde lüks konut talebi, arzından daha fazla olacak
  3 yıl içerisinde lüks konut talebi, arzından daha fazla olacak

  Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen “Ev Üreticileri Fuarı 2017”de, önümüzdeki 3 yıl içerisinde lüks konut sektöründeki talebin konut arzından daha fazla bir artış göstereceği, yüksek gelir sahibi bireylerin %25’inin lüks konut satın alacağı ve %17’lik bir kesimin de lüks konutlarını satacağı öngörülüyor.

 • Dışı Gökdelen İçi Yağmur Ormanı Rosemont Hotel
  Dışı Gökdelen İçi Yağmur Ormanı Rosemont Hotel

  Dubai’de inşa edilen yeni bir gökdelen, bölgedeki diğer gökdelen otellerle kıyasıya rekabete hazırlanıyor. Rosemont Hotel ve rezidans kuleleri, çarpıcı tasarımıyla bölgenin cazibe merkezlerinden biri olacak.

 • Hazine Arazisi Üzerindeki Gecekondulara Af Geliyor
  Hazine Arazisi Üzerindeki Gecekondulara Af Geliyor

  Meclis Genel Kurulu’nda görüşmelerine devam edilen Torba Kanun’da kabul edilen maddeyle, hazine arazisi üzerine yapılan taşınmazlar için af getirilmesi kararlaştırıldı. Bu yapılar, kentsel dönüşüme de dahil edilebilecek.

 • Cebri Satış Ne Demek?
  Cebri Satış Ne Demek?

  Cebri satış için gerekli belgeler nelerdir? Cebri satış için istenilen harç ve döner sermaye ücreti ne kadardır?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer