|   |   |  Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Başakşehir

Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Başakşehir

Pandemi salgınının etkileri sürüyor. Tüm dünya ev karantinasında yaşamını sürdürmeye çalışırken gayrimenkul satışlarında ise aranan kriterler değişiyor.

Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Başakşehir

Koronavirüsün hayatımıza girmesinden itibaren şehir merkezinden uzaklaşmaya doğru bir yönelim oluştu. Arsa ve çiftlik arayışları artıyor. Yaşam alışkanlıklarımız değişiyor. Gözden uzak,  müstakil, bahçeli konutlara ilgi artıyor. İstanbul’da en çok ilgi gören ilçelerden biri de 2008 yılında Küçükçekmece ve Esenler’den ayrılan mahalleler ile Bahçeşehir Belde Belediyesi’nin birleştirilmesiyle oluşturulan Başakşehir.

İnşaat firmaların ilk tercihlerin biri

İnşaat firmalarının yatırım yaptığı bölgelerden olan, kuzeyde Arnavutköy, kuzeydoğuda Sultangazi, doğuda Esenler, güneyde Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile batıda Esenyurt ilçeleriyle çevrili olan Başakşehir, konut sektöründe her geçen gün artış yaşıyor. 

Bölgede 15 yıllık gayrimenkul sektörü tecrübesi olan Projekspert Gayrimenkul’e göre Başakşehir, bölgenin en hızlı gelişen yerlerinden biri haline geldi.

Birçok merkezi noktaya ve TEM ile E5 gibi ana ulaşım yollarına yakın, hafif raylı sistem ile diğer bölgelere bağlantılı olan Başakşehir’deki projeler, ağırlıklı olarak orta gelir grubuna yönelik. Bölgede en çok 3+1, sonrasında ise 2 +1 ve 4+1 konut tipinin üretildiği görülüyor.

Konut fiyatları minimum 343, maksimum 573 bin TL

Projekspert Gayrimenkul’e göre, Başakşehir bölgesindeki konut projelerinde ortalama m2 fiyatları 7 bin 740 TL iken şerefiyelerine göre 15 bin TL’lere kadar çıkan m2 fiyatlarına da rastlamak mümkün. Başakşehir’de konut fiyatları ortalaması 100 m2 daire için 458.407 TL, geri dönüş süresi ise 22 yıl. Başakşehir’de satış trendlerine bakıldığında ise satış fiyatları değişimi 1 aylık yüzde 2.21, 3 yıllık değişim 26.5, 5 yıllık değişim ise 73.3 seviyesinde.

Başakşehir genellikle orta-üst segment gelir düzeyindeki çoğunlukla beyaz yaka çalışan ya da firma sahiplerinin tercih ettiği yaşam alanı vaat ediyor. Başakşehirlilerin genel eğitim seviyesinin yüksek olması İstanbul geneline göre daha nezih bir yaşam merkezi olmasını sağlıyor. Koronavirüs salgınından sonra ise zaten yükselişte olan Başakşehir’e ilgi daha da arttı.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yeni normalde fiziki ofislerin yerini sanal ofisler alacak
  Yeni normalde fiziki ofislerin yerini sanal ofisler alacak

  Uzaktan çalışma modeli sevildi. Yapılan global araştırmaya göre, her dört çalışandan 3’ü verimlilik, stres ve ulaşım süresi gibi etkenler açısından uzaktan çalışma modelinin çok daha yararlı olduğunu belirtiyor. İş yapış şekillerindeki bu değişimin sabit ofisler yerine sanal ofisleri öne çıkaracağı öngörülüyor.

 • Konuta talep mart sonu itibarıyla azalmaya başladı
  Konuta talep mart sonu itibarıyla azalmaya başladı

  Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020-1. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

 • Site yöneticilerine koronavirüs görevi!
  Site yöneticilerine koronavirüs görevi!

  Tüm dünyayı kasıp kavuran koranavirüs salgını sonrasında Türkiye'de de olağanüstü önlemler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda ortak alanlarda sınırlamaya gidilirken koranavirüs salgını sonrasında sitelerin ortak kullanım alanlarında da sınırlamaya gidildi.

 • Gayrimenkul sektörü 2020’yi geçen seneye benzer rakamlarla kapatabilir
  Gayrimenkul sektörü 2020’yi geçen seneye benzer rakamlarla kapatabilir

  Türkiye’yi ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, ekonomiyi ve konut sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre Nisan ayında Türkiye genelinde konut satış adedi bir önceki aya göre yüzde 81, geçen senenin aynı ayına göre ise yüzde 56 düşüş gösterdi.

 • Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi
  Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi

  Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre 2019 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 955 bin 672 kişi oldu. Genç nüfus, toplam nüfusun %15,6'sını oluşturdu.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.