|   |   |  Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Başakşehir

Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Başakşehir

Pandemi salgınının etkileri sürüyor. Tüm dünya ev karantinasında yaşamını sürdürmeye çalışırken gayrimenkul satışlarında ise aranan kriterler değişiyor.

Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Başakşehir

Koronavirüsün hayatımıza girmesinden itibaren şehir merkezinden uzaklaşmaya doğru bir yönelim oluştu. Arsa ve çiftlik arayışları artıyor. Yaşam alışkanlıklarımız değişiyor. Gözden uzak,  müstakil, bahçeli konutlara ilgi artıyor. İstanbul’da en çok ilgi gören ilçelerden biri de 2008 yılında Küçükçekmece ve Esenler’den ayrılan mahalleler ile Bahçeşehir Belde Belediyesi’nin birleştirilmesiyle oluşturulan Başakşehir.

İnşaat firmaların ilk tercihlerin biri

İnşaat firmalarının yatırım yaptığı bölgelerden olan, kuzeyde Arnavutköy, kuzeydoğuda Sultangazi, doğuda Esenler, güneyde Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile batıda Esenyurt ilçeleriyle çevrili olan Başakşehir, konut sektöründe her geçen gün artış yaşıyor. 

Bölgede 15 yıllık gayrimenkul sektörü tecrübesi olan Projekspert Gayrimenkul’e göre Başakşehir, bölgenin en hızlı gelişen yerlerinden biri haline geldi.

Birçok merkezi noktaya ve TEM ile E5 gibi ana ulaşım yollarına yakın, hafif raylı sistem ile diğer bölgelere bağlantılı olan Başakşehir’deki projeler, ağırlıklı olarak orta gelir grubuna yönelik. Bölgede en çok 3+1, sonrasında ise 2 +1 ve 4+1 konut tipinin üretildiği görülüyor.

Konut fiyatları minimum 343, maksimum 573 bin TL

Projekspert Gayrimenkul’e göre, Başakşehir bölgesindeki konut projelerinde ortalama m2 fiyatları 7 bin 740 TL iken şerefiyelerine göre 15 bin TL’lere kadar çıkan m2 fiyatlarına da rastlamak mümkün. Başakşehir’de konut fiyatları ortalaması 100 m2 daire için 458.407 TL, geri dönüş süresi ise 22 yıl. Başakşehir’de satış trendlerine bakıldığında ise satış fiyatları değişimi 1 aylık yüzde 2.21, 3 yıllık değişim 26.5, 5 yıllık değişim ise 73.3 seviyesinde.

Başakşehir genellikle orta-üst segment gelir düzeyindeki çoğunlukla beyaz yaka çalışan ya da firma sahiplerinin tercih ettiği yaşam alanı vaat ediyor. Başakşehirlilerin genel eğitim seviyesinin yüksek olması İstanbul geneline göre daha nezih bir yaşam merkezi olmasını sağlıyor. Koronavirüs salgınından sonra ise zaten yükselişte olan Başakşehir’e ilgi daha da arttı.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı
  Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı

  TÜİK Ağustos 2020 istatistiklerin göre; Türkiye'de 2020 Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,2 artarak 170 bin 408 oldu.

 • BAŞAKŞEHİR’E “V MALL YAŞAM MERKEZİ” GELİYOR
  BAŞAKŞEHİR’E “V MALL YAŞAM MERKEZİ” GELİYOR

  İsra Holding çatısı altında faaliyet gösteren, 272,25 milyon mevcut sermayeli V Mall İnşaat A.Ş’nin genel kurul toplantısı holding merkez ofiste gerçekleşti. Ticaret Bakanlığı Temsilcisi ve Divan heyetinin yanı sıra ortakların iştirak ettiği genel kurulda “V Mall Yaşam Merkezi” projesinin başlatılması ve geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

 • Konutta tarihi rekor
  Konutta tarihi rekor

  Türkiye genelinde konut satışları 2020 Temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. TÜİK verilerine göre konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 oldu. 2020’nin ilk yarısında yüzde 40,aylık bazda ise yüzde 20 oranında artış yaşandı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.