|   |  Germencik Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Germencik İlçesini Favorilerime Ekle

Germencik Güncel Konut Projeleri

Germencik Konut Projeleri

Germencik, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.
 
Aydın'a 25 km uzaklıktaki ilçe, verimli Büyük Menderes ovasının ortasında yer alır. Aydın-İzmir karayolunun üzerinde olmasının yanı sıra, İzmir-Aydın-Afyon ve Ortaklar-Söke gibi iki demiryolunun da kavşağında yeralır.
 
Germencik'in içinde yerleşim, Aydın-İzmir karayolunun iki yanında yoğunlaşmıştır.

GERMENCİK EKONOMİSİ 
 
Akdeniz ikliminin hakim olduğu yöre, Ege'nin lezzetlerini oluşturan; zeytin ve incirin, asırlardır yerini kimseye bırakmadığı tacına ev sahipliği yapar. Türk tarım ekonomisinin özellikle incir alanında % 60'ını, zeytin üretiminde de % 47'sini karşılayan Germencik'te ayrıca, pamuk ve tütün de yetiştirilmekte, gelişmiş seracılık, sebzecilik, meyvecilik ve çiçekçilik de ilçenin adının anılmasını sağlar. 

Anadolu Meyvesi, Bereket Simgesi; İncir

İlçe ekonomisinde birinci derecede önemli bir paya sahip olan incir; Aydın iline özgü bir meyve olup, ilin simgesi haline gelmiştir. Özellikle gen merkezinin Germencik ilçesi olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü Aydın'da yetiştirilen incirin özelliklerine başka bölgelerde rastlanılmamaktadır. İl topraklarının verimli olması ayrıca havasının uygunluğu yanında rutubetin istenilen düzeyde oluşu ve rüzgarların özellikle incirin olgunlaşmasındaki olumlu etkisi Germencik incirinin yüksek nitelikli olmasını sağlamaktadır (Çünkü incirin anavatanı Germencik'tir) . Germencik ilçesinde incir 8.802 hektar alanı kaplamaktadır. Mevcut incir ağaçlarından 1.272.040 adedi meyve vermekte olup, 161.880 adedi meyve vermemektedir. Meyve veren ağaçlardan yaklaşık 12.720 ton kuru incir elde edilmiştir. İncir kuru olarak 250gr, 500 gr, 1 KĞ, 5 KĞ, 7 KĞ ve 12 KĞ'lık paket ve kasalarda pazarlanmaktadır. Bunların dışında incir ezmesi, incir pekmezi, taze incir konservesi, incir reçeli, incir marmelatı, incirli bisküviler ve incirli çikolata olarak da değerlendirilmektedir. Son yıllarda taze incir tüketimi de artmış bulunmaktadır.

Zeytin ve Zeytinyağı

İlçe ekonomisinde ikinci derecede önemli bir paya sahip olan ve insan sağlığındaki önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan ve tüketimi hızla artan zeytin ve zeytinyağı; Germencik ilçesinde 1.115 hektar sofralık, 8.203 hektar yağlık olmak üzere toplam 9.318 hektar alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mevcut zeytin ağaçlarından 1.454.700 adedi meyve vermekte olup, 51.500 adedi ise meyve vermemektedir. Meyve veren ağaçlardan yaklaşık 6.630 ton sofralık, 45.117 ton ise yağlık zeytin (var yılında) elde edilmiştir. Siyah sofralık zeytin çizik, kırma, salamura, v.b gibi değerlendirilmektedir. Yeşil zeytin ise yine çizik, kırma, çekirdeği çıkarılarak içerisine biber v.b şekilde doldurularak değerlendirilmektedir.

Seracılık

Özellikle seracılık alanında gelişmiş olan Gümüşköy'de gerçekleştirilen üretim, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da yoğun talep görür. Bölgede yaklaşık 150 dönüm kapalı alanda yapılan seracılığın jeotermal enerji ile ısıtılması, üretim maliyetinin düşük ancak kazancın yüksek olmasını sağlar. Bu olumlu durumun öncelikle Germencik ekonomisine, sonrasında ise Türk ekonomisine katkısı da göz ardı edilmemesi gerekir. Türkiye'nin saygın kurumlarının Germencik jeotermal zenginliğini daha da verimli kullanabilmek adına yeni altyapı araştırmalarını yapıyor olması da sevindiricidir. Pamuk İlçe ekonomisinde üçüncü derecede önemli bir paya sahip olan pamuk; Germencik ilçesinde 3.045 hektar alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ekilişi yapılan bu alandan ortalama 10.200 ton kütlü pamuk hasadı yapılmaktadır. Pamuk, elyafının yanı sıra yağından ve küspesinden de yararlanılan bir sanayi bitkisidir. Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması ve toplama işliğinde sorunlar yaşanması sebebiyle ekiliş alanlarında azalmalar meydana gelmiştir.

Mısır

Son yıllarda birinci ve ikinci ürün olarak ekilişi hızla artan mısır ilçe ekonomisinde payı hızla yükselmeye başlamıştır. Özellikle pamukta hasatta yaşanan işçi sıkıntısı mısırda hasadın biçerdöverle yapılmasından ve dane mısıra prim verilmesinden dolayı çiftçiler tarafından tercih edilir duruma gelmiştir. İlçemizde ortalama 800 hektar alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçemizde ortalama dekardan 800-1600 KĞ arasında verim alınmaktadır. Özellikle yem sanayinde, yağ sanayinde v.b gibi tüketimi son yıllarda artmasından dolayı üretimde tercih edilmesine neden olmuştur.

Hayvancılık

Germencik ilçesinde tarımın ayrılmaz bir parçası olan hayvancılık da önemli bir geçim kaynağıdır. İlçe hayvan varlığı sayısal olarak çok yoğun olmamakla birlikte, hayvan başına düşen verim oldukça yüksektir. İlçemizde 9.946 adet büyükbaş hayvan olup, bunlardan 4.947 adedi sağmal inektir. İnek başına süt verimi ortalama 20 KĞ dır

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.