|   |  Yenipazar Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Yenipazar İlçesini Favorilerime Ekle

Yenipazar Güncel Konut Projeleri

Yenipazar Konut Projeleri

YENİPAZAR NEREDEDİR?
 
Yenipazar, Ege Bölgesinde yer alan Aydın iline 40 km.uzaklıkta bulunan bir ilçe merkezidir.180 km2 yüzölçümü ile Büyük Menderes Havzasının orta bölümünde, kuzeye doğru ormanlarla kaplı Madran Baba dağının eteğinde yer alır.
 
TARİHİ:
 
Tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan Orthosia antik kenti civarı Yenipazar’ın ilk yerleşim yeridir. 17. yüzyıl sonunda Cihanoğulları adında bir aşiret beyinin etrafında toplananlar Yenipazar’ın bugünkü yerinde yeni bir yerleşim kurmuşlardır. Yeni kurulan bu yerleşim yeri, haftada bir gün kurulan küçük çapta bir pazar ve ticaret yeri olmuştur. Bu Pazar, çevredeki köylerde ve kasabalarda yaşayan halk için ürünlerini satabilecekleri küçük ve yeni bir pazar yeri olmuştur. Bu nedenle ilçemizin adı “Yenipazar” olarak kalmıştır.
 
Yenipazar, çok eski bir yerleşim yeri olan Orthosia’nın kenarında kurulmuştur. Antik çağ yazarlarından Strabon’a göre Orthosia, Karia yerleşim bölgelerinden biridir. Anadolu’nun yerli halklarından olan Karialıların tarihleri M.Ö. 2 binlere kadar dayanmaktadır. Orthosia, Helen dilinde Artemis’e söylenen isimlerden olup,”dürüst, doğru” anlamına gelmektedir. Orthosia antik yerleşim bölgesi ile ilgili ilk araştırmalar Fransız bilim adamları tarafından 1999 yılında yüzey araştırması şeklinde yapıldı. Kazılarda taban mozaiklerine rastlandı. Çıkarılan mozaiklerin bir kısmı Aydın Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Bugün yüzeyde tiyatro ve Bizans yapısı ayaktadır. Nekropol üzerinde ise iyi korunmuş durumda lahitler ve oda mezarları bulunmaktadır.
 
EKONOMİ:
 
İlçede yetiştirilen pamuk, zeytin, incir, domates, biber ve narenciye üretimi ilçe ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. İlçe, yerel tohumlardan ve doğal olarak üretilen sebzelerin merkezi durumundadır. Hafta sonları üretici pazarı kurulmaktadır. Üretici pazarında evlerde hazırlanan doğal gıdalar da satılmaktadır. Son zamanlarda hayvancılığın yaygınlaşmasıyla birlikte yem bitkileri üretiminde de önemli artışlar gözlenmektedir.
 
YÖRÜK ALİ EFE ve MÜZESİ
 
Yörük Ali Efe, Kurtuluş Savaşımızın önemli bir Kuvayı Milliye önderidir.19 yaşına geldiğinde Aydın dağlarında dolaşan Alanyalı Molla Ahmet Efenin gurubuna katılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak tüm vatanseverleri düşmana karşı silahlı mücadeleye çağırmasından sonra işgal edilmiş Anadolu’yu düşmandan kurtarmak için düze inmiş ve mücadeleye başlamıştır. Yörük Ali Efe,23 Eylül 1951 tarihinde 56 yaşında iken ölmüştür. Mezarı, 19. yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen ve 1980 yılında çıkan bir yangın sonucu yanan ve restore edildikten sonra bugün müze olarak kullanılan Müze Evin bahçesindedir. Kültür Bakanlığı tarafından yönetilen Yörük Ali Efe Evi Müzesi, 8 Haziran 2001 tarihinden beri ziyaretlere açıktır.
 
ŞENLİKLER
 
GELENEKSEL DEVE GÜREŞLERİ
 
Geleneksel bir eğlence ve şenlik formuna sahip olan deve güreşleri,Batı Anadolu’nun bir kültür mirası olarak ilçemizde,her yıl Şubat ayının ilk pazarında 27 yıldır düzenlenmektedir.Geçmişte bu yörelerde yaşayan Yörükler,bir yandan kendi göç yolculuklarında,diğer yandan ticari ürünlerin taşınması işlerinde develerden yararlanmışlardır.Deve katarlarının konakladıkları yerlerde devecilerin vakit geçirmek ya da iddia amacıyla develerini güreştirdikleri söylenmektedir.Önceleri eğlence amacıyla yapılan bu gösteriler daha sonraları her yıl düzenlenen ve yerel ekonomilerin canlanmasına hizmet eden ve izleyicilerin açık havada kış pikniği yaptıkları bir panayıra dönüşmüştür.Bu arada güreşen develerin yaralanmaması ve yıpratılmaması için ciddi önlemler alınmaktadır.
 
GELENEKSEL YÖRÜK ŞENLİĞİ
 
Geleneksel Karaçakal Yörükleri Kültür ve Tanıtım Şenliği her yıl Mayıs ayının ilk pazarı, ilçemize bağlı Karaçakal köyü Köseler şenlik alanında yapılıyor. Çeşitli seyirlik oyunların sahnelendiği ve ses sanatçılarının konser verdiği şenlikte, temsili olarak kurulan kıl çadırlarda her yıl giderek artan sayıda misafirimize yöresel yemekler ve yayık ayranı ikram ediliyor. Şenlikte ayrıca Yörük Kültürünü unutturmamak için sohbetler yapılıyor, sergiler açılıyor.
 
GÖRÜLECEK YERLER
 
ÇAMLIK PİKNİK ALANI VE YEL DEĞİRMENİ
 
İlçenin yerleşim alanının ve ovasının panoramasının izlenebileceği bir alandır. Bir piknik alanı olarak teraslar biçiminde düzenlenmiştir. Bulunduğu yere adını veren bir yel değirmeni bulunmaktadır. 1870’li yıllarda yaşanan kuraklık döneminde altın çağını yaşamıştır. Kurtuluş Savaşında Büyük Menderes nehrinin karşı yakasında işgalci Yunan Kuvvetlerinin Yel değirmenini savunma kulesi zannederek tedirginlik yaşadığı ve ilçemize girmekten çekindiği anlatılır. Yel değirmeninin de bulunduğu Çamlık piknik alanına ilçemiz meydanından bir merdivenle çıkılmaktadır.
 
AŞAĞI DİP GÖLÜ TABİAT PARKI
 
Büyük Menderes nehrinin yatak değiştirmesiyle oluşmuş bir yay göldür. Doğu tarafında seyir terası, balık tutma platformları, kuş gözlem kulesi ve yürüyüş yollarının yapımı tamamlanmıştır. Doğanın sessizliği içinde ailenizle birlikte bir şeyler yiyip içebilir, balık tutabilir, kuş gözlem kulesinden su tavuklarını, ördekleri, gri ve beyaz balıkçılları gözleyebilirsiniz.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.