|   |   |  Ayider; konut satışları olumlu bir çizelge seyretmektedir

Ayider; konut satışları olumlu bir çizelge seyretmektedir

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (Ayider) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu Şubat 2020 konut satış istatistiklerini yorumladı.

Ayider; konut satışları olumlu bir çizelge seyretmektedir

Erkurtoğlu; Konut satışları hem 2018 hem de 2019 yılına göre olumlu bir çizelge seyretmektedir. İlk iki ayda 232 bin 368 konut satışı gerçekleşerek yüzde 53,5’lik bir artış söz konusudur. Burada en dikkat çekici nokta birinci el konut satışlarındaki artış ve banka kredilerinin kullanılma oranlarıdır. Yüzde 1’in altındaki kredi faizleri konut satışlarına olumlu yansımıştır. Ancak şuna da dikkat etmek gerekir ki bu sene daha az konut üretilecektir. Yapı ruhsatlarındaki azalma da bize bunun sinyallerini veriyor. Bu nedenle uygun fiyata konut almak için sınırlı bir zaman dilimi içerisindeyiz. Gayrimenkul her dönem güvenli bir yatırım aracı olmuştur. Özellikle 500-750 bin TL bandındaki konutlar daha rahat satılmaktadır. Yabancıya konut satışında da hem geçen yıla hem de 2018’e göre ilk iki ayda olumlu bir hava yakaladık. Beklenmeyen ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona salgını nedeniyle önümüzdeki aylarda yabancıya konut satışında bir yavaşlama söz konusu olacaktır.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Koronavirüs konut kredisi başvurlarını yüzde 30 düşürdü
    Koronavirüs konut kredisi başvurlarını yüzde 30 düşürdü

    Koronavirüs salgınıyla nakit akışı bozulan şirketler ve vatandaşlar bankaların açıkladığı destek paketlerinden faydalanmak için hızla harekete geçti. Salgınının kredi piyasalarına ilk etkilerini inceleyen Hesapkurdu, kredi başvurularındaki değişimleri açıkladı.

  • 2019’da taşınmaz satanlar dikkat!
    2019’da taşınmaz satanlar dikkat!

    Türkiye genelinde 2019 yılında toplamda 2 milyon 338 bin 269 taşınmaz satış yolu ile el değiştirdi. Sahip olduğu gayrimenkulü aldığı tarihten itibaren beş yıl içinde satanların, elde ettikleri kazanç istisna haddinin üzerindeyse Gelir Vergisi Beyannamesi vermeleri gerekiyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.