|   |   |  Ayşe Fügen Arda; Döviz yasağında belirsizlik sürüyor

Ayşe Fügen Arda; Döviz yasağında belirsizlik sürüyor

Ayşe Fügen Arda; "Gayrimenkul satış ve kiralamalarındaki döviz yasağında belirsizlik sürüyor" yorumunda bulundu.

Ayşe Fügen Arda; Döviz yasağında belirsizlik sürüyor

27 yıllık çalışma hayatı boyunca farklı sektörlerde uluslararası birçok şirkette Satış & Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda;  dünyanın en büyük ilaç firmalarından biri olan Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd. Şti ' de İhracat Müdürü ve Satış & Pazarlama Müdürü olarak, Deva Holding’de ise iştiraklerinden birinin Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Yurt Dışı Satış Müdürlüğü süresince 9 Ortadoğu ülkesi sayesinde bu bölgelerin pazar dinamiklerini yakından takip ederken farklı  kültürlere adapte olarak yıllarca bu ülkelere satış yaptı.  Satış, pazarlama, finans ve yatırım konularında sahip olduğu uzmanlığı emlak sektöründe kullanmaya karar vererek, 2013 yılında “Coldwell Banker Baras” çatısı altında kendi işini kurdu.

Emlak sektöründe dünya lideri bir markanın çatısı altında  hizmet sunarken Los Angeles, Miami ve Barcelona’da Lüks Konut Satış Uzmanlığı eğitimleri aldı. Özel bir ruha sahip olan, farklı, sıra dışı ve lüks mülklerin doğru pazarlanması gerektiği vizyonunuyla kendi liderliğinde kurduğu ödüllü ekibi ile birlikte  4 yıldır üst üste Türkiye ciro birinciliği pozisyonunu koruyan Ayşe Fügen Arda,  “Lüks Konut Uzmanı” olarak sektöre yön vermeye devam ediyor.  

Kabul etmek gerekir ki, ülkemiz zor günler geçiriyor ve hemen her geçen gün yeni bir haberle uyanıyoruz. Türk lirasının başta dolar olmak üzere, neredeyse tüm dünya para birimleri karşısında değer kaybediyor oluşuna önlemler almak ve para birimimize gereken değeri verebilmek adına birçok sektör gibi gayrimenkul sektöründe de son dönemde birçok değişiklik yapılıyor. Yapılan son değişikliklerden biri de gayrimenkulde her türlü dövizle satış ve kiralamaya son verilmesi oldu.

Resmi Gazete'de de yayımlanan kararnameye göre Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını bundan sonra TL üzerinden yapacak. Eski tarihli döviz ile yapılan işlemler ise 30 gün içerisinde TL'ye çevrilecek. Aslında uzun zamandır konuşulan ama bir türlü adımlar atılamayan bu karar kulağa ilk başta çok iyi bir hareket gibi geliyor ancak bu kararda dövizin TL'ye dönüştürülmesi konusunda hangi kurun baz alınacağına dair bilgiler yer almıyor. İşte bu noktada da işin içerisine sektördeki tüm tarafları düşündüren bir belirsizlik giriyor. Bu durumda taraflardan biri memnun olurken, bir diğer memnun olmuyor. Örneğin bu kararla dövizli kiranın büyük oyuncusu olan perakendenin eli rahatlamış gözüküyor. AVM’lerde kiraların yaklaşık %70’i döviz üzerinden yapılırken, %30 kadarı TL cinsinden yapılıyor. Birçok AVM’nin şu an 2016 yılı düzeyindeki kurlardan ödeme yaptığı düşünüldüğünde, perakendeciler dövizi TL’ye çevirme konusunda bu fiyatlarda bir denge yaratılacağını düşünüyor. AVM yatırımcıları ise zaten halihazırda kur sabitlemesine gidildiğini ama bankalara olan kredi borcunun güncel kurdan ödendiğini söylüyor. Bu nedenle dönüşüm güncel kurdan yapılmazsa hem AVM’ler borç ödeme konusunda hem de bankalar borçlarını alma konusunda sıkıntıya girebilir. Kira ve satışlardan sürekli zarar etme durumunda olan ve borcunu ödeyemeyen birçok AVM kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

AVM yatırımcıları ödeyecekleri 15 milyar doların üzerindeki borçları için nasıl bir yol izleneceğini merak ediyor ama bu konuda henüz hiçbir açıklama yok. Bazıları borçların ertelenebileceğini düşünürken bazıları da bu borcun TL’ye çevrileceğini inanıyor. Her iki taraf TL’yi destekliyor ama şartların net olmadığı bir ortamda kimse önünü göremiyor. Görüldüğü üzere bu belirsizlik çözülemezse, aslında desteklenmesi gereken ve birçok kişi tarafından olumlu karşılanan bu TL’ye değer kazandırma atağı ters tepebilir ve ciddi bir iç hasar yaratabilir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI
  AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI

  ATAKENT 4 B Geleceğin Bağdat Caddesi olarak adlandırılan lokasyonda Avrupa Konutları Atakent 4’ü geliştiren Artaş İnşaat, şimdi de projenin 2. etabı Atakent 4 B’yi satışa sundu. Alıcılar, 1+1’den 4+1’e 362 konut ve 9 ticari ünitenin yer aldığı projedeki dairelere 0,64 oran, 180 ay vade ve 12 sonra ödeme avantajlarıyla sahip olabiliyor

 • Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi
  Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi

  Eroğlu Gayrimenkul, kamu bankaları tarafından başlatılan konut kampanyası seferberliğine, imza projesi Skyland İstanbul ile katılıyor. Sıfır peşinat ve 180 aya kadar 0,64 faiz oranı ile ev sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyadan faydalanan yatırımcılar, ilk 12 ay hiçbir ödeme yapmayacak. Skyland İstanbul rezidansları, cazip fiyat avantajlarının yanı sıra 1 yıl kira garantisi de sunuyor

 • Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor
  Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor

  Sur Yapı’nın Antalya projesinde ‘‘Rahat Bi Nefes Al’’ kampanyası kapsamında, sağlık çalışanlarına özel 15 bin TL’ye varan ek indirim!

 • Sanayinin Modern Geleceği
  Sanayinin Modern Geleceği

  İstanbul'da Sanayinin, Endüstrinin ve Ticaretin YeniAdresi Modern Sanayi Merkezi Esenyurt’ta Yükseliyor.

 • KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK
  KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK

  Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen dünyanın ilk online Uluslararası COVID -19 Konferansı, İstanbul merkezli olarak gerçekleştirildi. Birçok ülkeden uzman ismin, yerli ve yabancı akademisyenin katılarak salgının sosyal hayata ve iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı online konferansta, faizsiz Elbirliği Sistemi’nin Türkiye’deki ekonomik başarısı ele alındı.

 • EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL
  EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL

  Teknolojik gelişmeleri projelerine taşıyarak insan hayatına değer veren Ege Yapı, Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’ne (International Safety Awards) layık görüldü

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.