|   |   |  Ayşe Fügen Arda; Döviz yasağında belirsizlik sürüyor

Ayşe Fügen Arda; Döviz yasağında belirsizlik sürüyor

Ayşe Fügen Arda; "Gayrimenkul satış ve kiralamalarındaki döviz yasağında belirsizlik sürüyor" yorumunda bulundu.

Ayşe Fügen Arda; Döviz yasağında belirsizlik sürüyor

27 yıllık çalışma hayatı boyunca farklı sektörlerde uluslararası birçok şirkette Satış & Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda;  dünyanın en büyük ilaç firmalarından biri olan Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd. Şti ' de İhracat Müdürü ve Satış & Pazarlama Müdürü olarak, Deva Holding’de ise iştiraklerinden birinin Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Yurt Dışı Satış Müdürlüğü süresince 9 Ortadoğu ülkesi sayesinde bu bölgelerin pazar dinamiklerini yakından takip ederken farklı  kültürlere adapte olarak yıllarca bu ülkelere satış yaptı.  Satış, pazarlama, finans ve yatırım konularında sahip olduğu uzmanlığı emlak sektöründe kullanmaya karar vererek, 2013 yılında “Coldwell Banker Baras” çatısı altında kendi işini kurdu.

Emlak sektöründe dünya lideri bir markanın çatısı altında  hizmet sunarken Los Angeles, Miami ve Barcelona’da Lüks Konut Satış Uzmanlığı eğitimleri aldı. Özel bir ruha sahip olan, farklı, sıra dışı ve lüks mülklerin doğru pazarlanması gerektiği vizyonunuyla kendi liderliğinde kurduğu ödüllü ekibi ile birlikte  4 yıldır üst üste Türkiye ciro birinciliği pozisyonunu koruyan Ayşe Fügen Arda,  “Lüks Konut Uzmanı” olarak sektöre yön vermeye devam ediyor.  

Kabul etmek gerekir ki, ülkemiz zor günler geçiriyor ve hemen her geçen gün yeni bir haberle uyanıyoruz. Türk lirasının başta dolar olmak üzere, neredeyse tüm dünya para birimleri karşısında değer kaybediyor oluşuna önlemler almak ve para birimimize gereken değeri verebilmek adına birçok sektör gibi gayrimenkul sektöründe de son dönemde birçok değişiklik yapılıyor. Yapılan son değişikliklerden biri de gayrimenkulde her türlü dövizle satış ve kiralamaya son verilmesi oldu.

Resmi Gazete'de de yayımlanan kararnameye göre Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını bundan sonra TL üzerinden yapacak. Eski tarihli döviz ile yapılan işlemler ise 30 gün içerisinde TL'ye çevrilecek. Aslında uzun zamandır konuşulan ama bir türlü adımlar atılamayan bu karar kulağa ilk başta çok iyi bir hareket gibi geliyor ancak bu kararda dövizin TL'ye dönüştürülmesi konusunda hangi kurun baz alınacağına dair bilgiler yer almıyor. İşte bu noktada da işin içerisine sektördeki tüm tarafları düşündüren bir belirsizlik giriyor. Bu durumda taraflardan biri memnun olurken, bir diğer memnun olmuyor. Örneğin bu kararla dövizli kiranın büyük oyuncusu olan perakendenin eli rahatlamış gözüküyor. AVM’lerde kiraların yaklaşık %70’i döviz üzerinden yapılırken, %30 kadarı TL cinsinden yapılıyor. Birçok AVM’nin şu an 2016 yılı düzeyindeki kurlardan ödeme yaptığı düşünüldüğünde, perakendeciler dövizi TL’ye çevirme konusunda bu fiyatlarda bir denge yaratılacağını düşünüyor. AVM yatırımcıları ise zaten halihazırda kur sabitlemesine gidildiğini ama bankalara olan kredi borcunun güncel kurdan ödendiğini söylüyor. Bu nedenle dönüşüm güncel kurdan yapılmazsa hem AVM’ler borç ödeme konusunda hem de bankalar borçlarını alma konusunda sıkıntıya girebilir. Kira ve satışlardan sürekli zarar etme durumunda olan ve borcunu ödeyemeyen birçok AVM kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

AVM yatırımcıları ödeyecekleri 15 milyar doların üzerindeki borçları için nasıl bir yol izleneceğini merak ediyor ama bu konuda henüz hiçbir açıklama yok. Bazıları borçların ertelenebileceğini düşünürken bazıları da bu borcun TL’ye çevrileceğini inanıyor. Her iki taraf TL’yi destekliyor ama şartların net olmadığı bir ortamda kimse önünü göremiyor. Görüldüğü üzere bu belirsizlik çözülemezse, aslında desteklenmesi gereken ve birçok kişi tarafından olumlu karşılanan bu TL’ye değer kazandırma atağı ters tepebilir ve ciddi bir iç hasar yaratabilir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı
  Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı

  TÜİK Ağustos 2020 istatistiklerin göre; Türkiye'de 2020 Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,2 artarak 170 bin 408 oldu.

 • BAŞAKŞEHİR’E “V MALL YAŞAM MERKEZİ” GELİYOR
  BAŞAKŞEHİR’E “V MALL YAŞAM MERKEZİ” GELİYOR

  İsra Holding çatısı altında faaliyet gösteren, 272,25 milyon mevcut sermayeli V Mall İnşaat A.Ş’nin genel kurul toplantısı holding merkez ofiste gerçekleşti. Ticaret Bakanlığı Temsilcisi ve Divan heyetinin yanı sıra ortakların iştirak ettiği genel kurulda “V Mall Yaşam Merkezi” projesinin başlatılması ve geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

 • Konutta tarihi rekor
  Konutta tarihi rekor

  Türkiye genelinde konut satışları 2020 Temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. TÜİK verilerine göre konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 oldu. 2020’nin ilk yarısında yüzde 40,aylık bazda ise yüzde 20 oranında artış yaşandı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.