|   |   |  Azalan Hane Halkı, Yaşam Alanlarını Küçültüyor

Azalan Hane Halkı, Yaşam Alanlarını Küçültüyor

15 Mayıs günü, 1994 yılından itibaren Uluslararası Aile Günü olarak kutlanıyor. Bu yılki teması “Kalkınmada Aileler” olan günde, dikkat çekici istatistikler söz konusu.

Azalan Hane Halkı, Yaşam Alanlarını Küçültüyor

TÜİK İstatistiklerle Aile sonuçlarını değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Hane halkı sayımız azalmaya devam ediyor. Ülkemizde 2019 yılında ortalama hane halkı büyüklüğü 3,35 kişi oldu. Tek kişilik hane halklarının oranının 2019 yılında %16,9'a yükseldiği görüldü. Boşanan çiftlerin sayısı ise bir önceki yıla göre %8,0 artarak 155 bin 47 oldu. Hatta toplam hane halklarının %9,2'sini tek ebeveyn ve çocuklardan oluştu. Hane halkının azalması daire m2’lerini ve yaşam alanlarını küçültüyor” dedi.

Aile Bütçesinden Aslan Payı Konut ve Kiraya

Yaşam alanlarındaki m2 düşüşün devam ettiğini belirten Özelmacıklı “Örneğin mevcutta ülkemizdeki ortalama konut büyüklüğü 130m2 iken, 2019 yılında iskan alan 734 bin 373 konutta bu ortalama 115m2’ye düştü. Türkiye gelinde ortalama konut satış fiyatları 1.916-TL, kiralama fiyatları ise 8,20-TL seviyesinde. Büyükşehirlerin genelinde ise bu ortalamalar satılıkta 2.137-TL, kiralıkta 9,5-TL” dedi.

Kendine Ait Konutta Oturanların Oranı Yüzde 59

TÜİK rakamlarına göre mülkiyet durumları hakkında da bilgi veren Özelmacıklı “Kendilerine ait konutlarda oturanların oranı yüzde 59 iken, kiracı olanların oranı yüzde 25,2 seviyesinde. Konutlarda en çok yaşanan sıkıntılar ise izolasyon, ısınma, çatı, nem, hava ve çevre kirliliği olarak öne çıkıyor” dedi.

Belgesi Olan Emlak İşletmelerine Danışın

Gayrimenkul alım ve satımının insanların hayatında verdiği en önemli karar olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Bu aşamada gerek mülk sahiplerine gerekse müşterilere tavsiyemiz yetki belgesine sahip emlak işletmeleri ve MYK emlak danışmanı ve sorumlu emlak danışmanı yeterlilik belgelerine sahip profesyoneller ile çalışmaları olacaktır. Emlak işletmeleri ile sözleşme yapmak sizlerin haklarınızı korumayı sağlar” dedi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konuta talep mart sonu itibarıyla azalmaya başladı
  Konuta talep mart sonu itibarıyla azalmaya başladı

  Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020-1. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

 • Site yöneticilerine koronavirüs görevi!
  Site yöneticilerine koronavirüs görevi!

  Tüm dünyayı kasıp kavuran koranavirüs salgını sonrasında Türkiye'de de olağanüstü önlemler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda ortak alanlarda sınırlamaya gidilirken koranavirüs salgını sonrasında sitelerin ortak kullanım alanlarında da sınırlamaya gidildi.

 • Gayrimenkul sektörü 2020’yi geçen seneye benzer rakamlarla kapatabilir
  Gayrimenkul sektörü 2020’yi geçen seneye benzer rakamlarla kapatabilir

  Türkiye’yi ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, ekonomiyi ve konut sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre Nisan ayında Türkiye genelinde konut satış adedi bir önceki aya göre yüzde 81, geçen senenin aynı ayına göre ise yüzde 56 düşüş gösterdi.

 • Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi
  Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi

  Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre 2019 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 955 bin 672 kişi oldu. Genç nüfus, toplam nüfusun %15,6'sını oluşturdu.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.