|   |   |  BADEER Zirvede, 1500 görüşme gerçekleşti

BADEER Zirvede, 1500 görüşme gerçekleşti

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle Badeer Yatırım Platformu tarafından düzenlenen Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi, 5-6 Aralık tarihleri arasında İstanbul Hilton Bomonti’de gerçekleşti.

BADEER Zirvede, 1500 görüşme gerçekleşti

40’dan fazla ülkeden 300’e yakın yabancı yatırımcı sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi alanlardaki 100’ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya geldi. Zirve boyunca 1500 görüşme gerçekleşirken, hangi yatırımların Türkiye’de hayat bulacağı da önümüzdeki günlerde açıklanacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın ve ayrıca T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da desteklenen Badeer Yatırım Platformu tarafından İstanbul Hilton Bomonti’de 5-6 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi’ne, ABD, Fransa, Kosova, Rusya gibi dünyanın dört bir yanından 40’dan fazla ülke katılım sağladı. Kolin, Kalyon, Havelsan gibi Türkiye’nin önemli şirketlerinin sponsorluğunda düzenlenen zirvede, 300’e yakın yabancı yatırımcı, sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi konularda 100’ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya gelme fırsatı buldu ve yaklaşık 1500 görüşme gerçekleşti. Zirvenin ana amacı olan 3 milyar Dolarlık yatırımın, hangi sektörlerde hangi yatırımcılarla Türkiye’de hayat bulacağı ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

3 milyar Dolar yatırımı Türkiye’ye çekme fırsatı 

Zirveyi düzenleyen Badeer Yatırım Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Ali Ercoşkun, “Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya arasında bir köprü görevi gören Türkiye, İstanbul’dan 4 saatlik uçuşla 60’dan fazla ülkeye ve dünya ekonomisinin dörtte birini oluşturan geniş bir pazarla iç içe. Türkiye’de 58 bin 954 yabancı sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Yerli ve yabancı ortaklı olan şirket sayısı da 34 bin 573’dür. Ülkemiz, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerinden birine sahiptir” derken, zirveyle 3 milyar Dolarlık yatırımı Türkiye’ye çekmek ve 1 milyar Dolarlık yatırım fonunun hayata geçirmek istediklerini belirtti. Son yıllarda özellikle Arap ülkelerinin Türkiye’de yatırım yapmakla ilgilendiklerini ancak hangi alanlarda yatırım yapacakları konusunda araştırma çalışmaları nedeniyle vakit kaybettiklerini ve bazı yatırımcıların da vatandaşlık, iş hukuku gibi önemli konularda yanlış bilgilendirmelere maruz kaldıklarına dikkat çeken Ercoşkun, zirvenin bu amaçla iki kısımdan oluştuğunu ifade etti.

Katar’dan 500 milyon Dolar yatırım

Katılım yapan ülkelere bakıldığı zaman Körfez ülkelerinin ağırlık kazanırken İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya’nın özellikle enerji, finans tarafına ilgisi bulunuyor. Zirveye katılan firmaların yüzde 40’ının Katarlılardan oluştuğunu söyleyen Ali Ercoşkun, “Son 8 yılda Katar’dan Türkiye’ye yapılan toplam yatırım yaklaşık 1 milyar 750 milyon Dolar’ı bulmuş. 2017 yılı sonu itibariyle de Türkiye’de Katar sermayeli 131 şirket faaliyet gösteriyor. Yatırım yapan ülkelerin sıralamasına baktığımız zaman ise Katar 19. sırada bulunuyor. Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Umman’dan oluşan Körfez ülkelerinin 2017 yılında doğrudan yatırımları 205 milyon Dolarken, bunun yarısı Katar’dan gelmiş. Yine ülke grubunun yatırımlardaki payı yüzde 2,8 iken, Katar ise 1,1’dir. Bu da Katar’ın Türkiye ekonomisindeki yerini ve gücünü göstermektedir.” derken, Katar yatırımlarını 2019 yılı için bu zirveyle 500 milyon Dolara çıkarmak istediklerini de sözlerine ekleyerek Arap coğrafyasıyla ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut ve Araç alımında katılım dönemi başladı
  Konut ve Araç alımında katılım dönemi başladı

  Konut ve otomobil alımlarında yeni bir finansman çözümü tüketicilerin hizmetine sunuldu. Alternatif ödeme planlarıyla tüketicilerin konut ve otomobil alımlarında faizsiz finansman desteği sağlayan Katılımevim, Türkiye’nin tüm illerini kapsayacak şekilde müşterilerine hizmet veriyor.

 • Türkiye iklim hareketinde yer alma fırsatını kaçırmasın
  Türkiye iklim hareketinde yer alma fırsatını kaçırmasın

  İklim değişikliği konusunda dünyanın geleceğine yön verecek kararların alınacağı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi (COP24), 2-14 Aralık tarihleri arasında Polonya’da gerçekleşiyor. TEMA Vakfı yaptığı açıklama ile Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda yapması gerekenlere dikkat çekti.

 • Sevgiyle koru projesi sokak hayvanlarına yuva olacak
  Sevgiyle koru projesi sokak hayvanlarına yuva olacak

  Sokak hayvanlarına özellikle kış aylarında korunaklı yerler bulmak da git gide zorlaşıyor. Hem soğuktan korunup hem de yaşamsal aktivitelerini devam ettirebilmek sokak hayvanları için oldukça zor.

 • Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’.
  Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’.

  Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu (GKLP) ve Marketing Türkiye Dergisi işbirliği ile düzenlenen görsel iletişimde kullanılan kodun aslında ‘söz’ değil ‘görsellik’ olduğu ana fikrinden doğan‘Görsel Dünyada Kadın Olmak’etkinliği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yeni bir bakış açısı sundu.

 • Türkiye Finans yeni Genel Müdürlüğü’ne Avrupa’nın En İyi Ofis İç Mimarisi ödülü
  Türkiye Finans yeni Genel Müdürlüğü’ne Avrupa’nın En İyi Ofis İç Mimarisi ödülü

  Türkiye Finans Katılım Bankası, yeni Genel Müdürlük binası ile mimari alandaki ödüllerine yenilerini ekliyor. Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri 2018 kapsamında, 3 Aralık’ta, Londra’da düzenlenen ödül gecesinde “Avrupa’nın En İyi Ofis İç Mimarisi” ödülünü alan Türkiye Finans, Avrupa’nın en iyisi seçilerek hem kurumuna hem de Türkiye’ye dünyanın en prestijli ödüllerinden birini daha kazandırmış oldu.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.