|   |   |  Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

Kendisine girdi sağlayan birçok alt sektörün gelişmesine sunduğu katkılarla Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak gösterilen inşaat, mevsim geçişlerinden çok fazla etkileniyor.

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

 

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, mevsimlerin inşaat sektörüne yansımalarını değerlendirerek, bahar aylarının gelmesiyle beraber konut satışları ve kiralamada hareketliliğin yaşanacağını belirtti.

İnşaat sektörü en çok mevsim geçişlerinde canlanıyor

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, kış aylarının etkisini yitirmesiyle birlikte inşaat sektörünün hareketlenmeye başladığını söylüyor. Çehreli, “Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde mevsim geçişlerinin emlak satışları üzerine olan etkisi tartışılmaz bir gerçek. Aileler, yeni ve rahat bir eve geçmek, yeni kararlar almak, rahatça inceleyebilmek için kış mevsiminin kasvetinin geçmesini bekliyorlar” dedi.

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, inşaat sektörünün mevsime bağlı değişkenlik gösterdiğini, buna bağlı olarak da alınacak konutun da farklılık gösterebildiğini ifade ederek, “Şubat sonrası piyasalar hareketleniyor ve Haziran sonuna kadar yoğun bir talep dönemi başlıyor. Emlak sektöründe konut satışlarında artış ve düşüşlere bakıldığı zaman ortak sonuç olarak Türk halkının konut alım-satım işlemlerinde mevsimler doğrultusunda hareket ettiklerini ve bunun satış rakamlarına yansıdığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Sonbahar ve kış ayları durgun geçiyor

İnşaat sektöründeki hareketlenmelerde mevsimlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında konut satışlarında durgunluk yaşanırken, ilkbahar ve yaz aylarında satışların en yüksek seviyelerde seyrettiği görülüyor. Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli; “Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sektöre olan talepte düşüş yaşandığını görüyoruz. Şubat ayının sonlarına doğru Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının gelmesiyle beraber yoğun bir satın alma dönemine giriş oluyor. Temmuz ve Ağustos aylarında az da olsa düşüşler olsa bile hareketlilik devam ediyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte hem satışta hem de talepte düşüşler meydana geliyor.” dedi.

Yabancı yatırımcılar bahar aylarını tercih ediyor

Havaların iyileşmesiyle beraber yabancı yatırımcılara da satışların arttığını söyleyen Çehreli; “Yabancılara satışta Orta Doğu ülkelerinin başı çektiğini görüyoruz. İlk sırayı alan Irak’ı, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya Federasyonu ve Afganistan takip ediyor. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yabancılara satışın artarak devam edeceğini ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Sektörü olumlu etkiliyor

Sektörler arası ilişkiler göz önüne alındığında pazarın en güçlü oyuncusunun inşaat sektörü olduğunu söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, bahar aylarının sektöre can suyu olacağını belirterek, “İnşaat sektörü birçok sektör tarafından üretilen ürün ve hizmetleri girdi olarak kullanıyor. Ayrıca diğer sektörlerin sağladığı girdiler dışında inşaat faaliyetinin nihai ürünü olan yapılar, farklı sektörlerin ürettiği ürün ve hizmetlerin bir bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle inşaat sektöründe yaşanan büyüme, alışveriş içinde olduğu sektörleri de olumlu yönde etkileyerek ekonomik gelişimin en önemli parametresi olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca makroekonominin gelişimi için de inşaat sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü ekonomiyi dengede tutarak, gerek ekonomik gerek endüstriyel üretimin önünü açmaktadır. Bu anlamda inşaat sektörü için ekonominin lider ve sürükleyici sektörüdür demek, doğru bir yaklaşımdır” dedi.

 

 

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • FuzulEv’in Erken Teslim Kampanyası Bayrama Kadar Uzatıldı!
  FuzulEv’in Erken Teslim Kampanyası Bayrama Kadar Uzatıldı!

  FuzulEv, temmuz ayında başlattığı erken teslim kampanyasını müşterilerden gördüğü yoğun ilgi nedeniyle bayrama kadar uzattı. Müşterilerine bayram sevinci yaşatmayı hedefleyen FuzulEv Kurban Bayramı’na özel yüzde 20’ye varan indirim fırsatı sunuyor.

 • Masar İnşaat, öğrenci potansiyelini yatırıma dönüştürüyor
  Masar İnşaat, öğrenci potansiyelini yatırıma dönüştürüyor

  Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 35 yıldan bu yana edindiği köklü tecrübe ile rotasını Türkiye’ye çeviren Masar İnşaat, dinamik bir öğrenci potansiyeline sahip Düzce’de inşa ettiği Masar Tower projesinde yatırımcılar için cazip bir kampanya başlattı.

 • İNDER: MB’nin çaktığı kıvılcımın meşaleye dönmesini umuyoruz
  İNDER: MB’nin çaktığı kıvılcımın meşaleye dönmesini umuyoruz

  Merkez Bankası (MB), faiz oranlarını yüzde 19,75’e düşürerek başta gayrimenkul olmak üzere tüm sektörün önünü aydınlatacak bir meşalenin kıvılcımını çaktı. Bankacılık, gayrimenkul ve diğer sektörlerinin üzerine düşen görev de, bu kıvılcımı ekonomiye ısıtacak bir meşaleye döndürmektir.

 • FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!
  FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!

  Kurulduğu günden bu yana sabit ve dar gelirli ailelerin ev hayalini gerçeğe dönüştüren FuzulEv, teslimatları erkene çekerek yine çok konuşulacak bir kampanyaya imza attı.

 • Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi
  Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi

  Toplam konut satış tutarında son 4 senenin lideri olan Nef, 50 Milyon TL tutarındaki tahvilin 7.kupon ödemesinin gerçekleştirildiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, inşaat sektörünün saygın yayınlarından Construction Week dergisi tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede dördüncü sırada yer aldı. Şener, 2015’ten bu yana listede ilk 10 arasında gösterilen tek Türk iş insanı oldu.

 • Masar İnşaat’tan 425 milyon TL’lik yatırım
  Masar İnşaat’tan 425 milyon TL’lik yatırım

  35 yıldan bu yana, Suriye’den başlayıp Mısır ve Suudi Arabistan’a uzanan bir coğrafyada çok sayıda dev projeye imza atan Masar İnşaat, gayrimenkul ve inşaat sektöründe edindiği köklü tecrübeyle, rotasını Türkiye’ye çevirdi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.