|   |   |  Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

Kendisine girdi sağlayan birçok alt sektörün gelişmesine sunduğu katkılarla Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak gösterilen inşaat, mevsim geçişlerinden çok fazla etkileniyor.

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

 

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, mevsimlerin inşaat sektörüne yansımalarını değerlendirerek, bahar aylarının gelmesiyle beraber konut satışları ve kiralamada hareketliliğin yaşanacağını belirtti.

İnşaat sektörü en çok mevsim geçişlerinde canlanıyor

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, kış aylarının etkisini yitirmesiyle birlikte inşaat sektörünün hareketlenmeye başladığını söylüyor. Çehreli, “Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde mevsim geçişlerinin emlak satışları üzerine olan etkisi tartışılmaz bir gerçek. Aileler, yeni ve rahat bir eve geçmek, yeni kararlar almak, rahatça inceleyebilmek için kış mevsiminin kasvetinin geçmesini bekliyorlar” dedi.

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, inşaat sektörünün mevsime bağlı değişkenlik gösterdiğini, buna bağlı olarak da alınacak konutun da farklılık gösterebildiğini ifade ederek, “Şubat sonrası piyasalar hareketleniyor ve Haziran sonuna kadar yoğun bir talep dönemi başlıyor. Emlak sektöründe konut satışlarında artış ve düşüşlere bakıldığı zaman ortak sonuç olarak Türk halkının konut alım-satım işlemlerinde mevsimler doğrultusunda hareket ettiklerini ve bunun satış rakamlarına yansıdığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Sonbahar ve kış ayları durgun geçiyor

İnşaat sektöründeki hareketlenmelerde mevsimlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında konut satışlarında durgunluk yaşanırken, ilkbahar ve yaz aylarında satışların en yüksek seviyelerde seyrettiği görülüyor. Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli; “Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sektöre olan talepte düşüş yaşandığını görüyoruz. Şubat ayının sonlarına doğru Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının gelmesiyle beraber yoğun bir satın alma dönemine giriş oluyor. Temmuz ve Ağustos aylarında az da olsa düşüşler olsa bile hareketlilik devam ediyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte hem satışta hem de talepte düşüşler meydana geliyor.” dedi.

Yabancı yatırımcılar bahar aylarını tercih ediyor

Havaların iyileşmesiyle beraber yabancı yatırımcılara da satışların arttığını söyleyen Çehreli; “Yabancılara satışta Orta Doğu ülkelerinin başı çektiğini görüyoruz. İlk sırayı alan Irak’ı, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya Federasyonu ve Afganistan takip ediyor. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yabancılara satışın artarak devam edeceğini ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Sektörü olumlu etkiliyor

Sektörler arası ilişkiler göz önüne alındığında pazarın en güçlü oyuncusunun inşaat sektörü olduğunu söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, bahar aylarının sektöre can suyu olacağını belirterek, “İnşaat sektörü birçok sektör tarafından üretilen ürün ve hizmetleri girdi olarak kullanıyor. Ayrıca diğer sektörlerin sağladığı girdiler dışında inşaat faaliyetinin nihai ürünü olan yapılar, farklı sektörlerin ürettiği ürün ve hizmetlerin bir bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle inşaat sektöründe yaşanan büyüme, alışveriş içinde olduğu sektörleri de olumlu yönde etkileyerek ekonomik gelişimin en önemli parametresi olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca makroekonominin gelişimi için de inşaat sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü ekonomiyi dengede tutarak, gerek ekonomik gerek endüstriyel üretimin önünü açmaktadır. Bu anlamda inşaat sektörü için ekonominin lider ve sürükleyici sektörüdür demek, doğru bir yaklaşımdır” dedi.

 

 

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak
  Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak

  Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nef, patentli keşfi “Foldhome” konseptini bir adım ileriye taşıyor. Paylaşım ekonomisini gayrimenkul sektörüne taşıyan Nef’in yeni keşfi “Foldcity” ile Nef müşterileri artık şehrin onlarca farklı lokasyonundaki Nef projelerini kullanabilecek.

 • Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”
  Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, gayrimenkul sektörünün Türkiye’de her zaman lokomotif sektörlerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Sektör, teknoloji ile dönüşeceği için biz de buna katkı sunmak istiyoruz” dedi.

 • Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı
  Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı

  Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışmalarını sürdüren Fuzul Grup, Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle 32 derslikli TEM Avrasya projesinde bulunan lisenin temel atma törenini gerçekleştirdi.

 • 2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek
  2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

  2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları verilerini değerlendiren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Türkiye genelinde 2019 yılının 11 ayında 1 milyon 125 bin 302 konut satıldı. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. Bu yıl satışlarda düşüş yaşansa da 2020’de konut kredilerinde yapılacak düzenlemelerle yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

 • Nef’ten iki günde 103 Milyon liralık satış
  Nef’ten iki günde 103 Milyon liralık satış

  Nef; geçtiğimiz hafta sonu 5 projesinde yüzde 40 indirim kampanyası başlatmıştı. “ Nefis Cumartesi - Nefis Pazar” olarak adlandırılan kampanya süresince 2 günde; Nef Çekmeköy, Bahçelievler, Basınekspres, Yalıkavak ve Kandilli projelerinden toplam 103 Milyon lira tutarında konut satıldı ve bu satış noter ile tasdik ettirildi.

 • Türk inşaat şirketinden Rusya’da bir rekor daha
  Türk inşaat şirketinden Rusya’da bir rekor daha

  Dünyaca ünlü Fransız grubu Auchan’ın Rusya’daki en büyük AVM projesi Moskova yakınlarında açıldı. Yaklaşık 300 bin metrekarelik arazi büyüklüğüne sahip dev proje Türk inşaat şirketi ESTA Construction tarafından inşa edildi.

 • İstanbul, Avrupa'nın en hızlı büyüyen "mega şehri" olacak
  İstanbul, Avrupa'nın en hızlı büyüyen "mega şehri" olacak

  Blueground Kurucu Ortağı Kurtuluş Cumhur Korkmaz, İstanbul’un potansiyelinin yabancıların da dikkatini çektiğini ifade ederken, “2030'a kadar İstanbul'un nüfusunun yüzde 15-20 civarında artması beklenirken, GSYH artışının yüzde 50-60 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Bu durum, aslında İstanbul'un önümüzdeki 10 yıllık süreçte, altın dönemlerinden birini yaşayabileceğini gösteriyor" dedi.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.