|   |   |  Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

Kendisine girdi sağlayan birçok alt sektörün gelişmesine sunduğu katkılarla Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak gösterilen inşaat, mevsim geçişlerinden çok fazla etkileniyor.

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor

 

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, mevsimlerin inşaat sektörüne yansımalarını değerlendirerek, bahar aylarının gelmesiyle beraber konut satışları ve kiralamada hareketliliğin yaşanacağını belirtti.

İnşaat sektörü en çok mevsim geçişlerinde canlanıyor

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, kış aylarının etkisini yitirmesiyle birlikte inşaat sektörünün hareketlenmeye başladığını söylüyor. Çehreli, “Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde mevsim geçişlerinin emlak satışları üzerine olan etkisi tartışılmaz bir gerçek. Aileler, yeni ve rahat bir eve geçmek, yeni kararlar almak, rahatça inceleyebilmek için kış mevsiminin kasvetinin geçmesini bekliyorlar” dedi.

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, inşaat sektörünün mevsime bağlı değişkenlik gösterdiğini, buna bağlı olarak da alınacak konutun da farklılık gösterebildiğini ifade ederek, “Şubat sonrası piyasalar hareketleniyor ve Haziran sonuna kadar yoğun bir talep dönemi başlıyor. Emlak sektöründe konut satışlarında artış ve düşüşlere bakıldığı zaman ortak sonuç olarak Türk halkının konut alım-satım işlemlerinde mevsimler doğrultusunda hareket ettiklerini ve bunun satış rakamlarına yansıdığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Sonbahar ve kış ayları durgun geçiyor

İnşaat sektöründeki hareketlenmelerde mevsimlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında konut satışlarında durgunluk yaşanırken, ilkbahar ve yaz aylarında satışların en yüksek seviyelerde seyrettiği görülüyor. Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli; “Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sektöre olan talepte düşüş yaşandığını görüyoruz. Şubat ayının sonlarına doğru Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının gelmesiyle beraber yoğun bir satın alma dönemine giriş oluyor. Temmuz ve Ağustos aylarında az da olsa düşüşler olsa bile hareketlilik devam ediyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte hem satışta hem de talepte düşüşler meydana geliyor.” dedi.

Yabancı yatırımcılar bahar aylarını tercih ediyor

Havaların iyileşmesiyle beraber yabancı yatırımcılara da satışların arttığını söyleyen Çehreli; “Yabancılara satışta Orta Doğu ülkelerinin başı çektiğini görüyoruz. İlk sırayı alan Irak’ı, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya Federasyonu ve Afganistan takip ediyor. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yabancılara satışın artarak devam edeceğini ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Sektörü olumlu etkiliyor

Sektörler arası ilişkiler göz önüne alındığında pazarın en güçlü oyuncusunun inşaat sektörü olduğunu söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, bahar aylarının sektöre can suyu olacağını belirterek, “İnşaat sektörü birçok sektör tarafından üretilen ürün ve hizmetleri girdi olarak kullanıyor. Ayrıca diğer sektörlerin sağladığı girdiler dışında inşaat faaliyetinin nihai ürünü olan yapılar, farklı sektörlerin ürettiği ürün ve hizmetlerin bir bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle inşaat sektöründe yaşanan büyüme, alışveriş içinde olduğu sektörleri de olumlu yönde etkileyerek ekonomik gelişimin en önemli parametresi olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca makroekonominin gelişimi için de inşaat sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü ekonomiyi dengede tutarak, gerek ekonomik gerek endüstriyel üretimin önünü açmaktadır. Bu anlamda inşaat sektörü için ekonominin lider ve sürükleyici sektörüdür demek, doğru bir yaklaşımdır” dedi.

 

 

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da
  Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da

  Geniş renk skalasıyla yaşam alanlarında tazelenmiş bir ferahlık hissi oluşturan Filli Boya, yazlık mekanlar için renk önerisinde bulunuyor. Yaz mevsiminin en çok tercih edilen rengi ‘beyaz’ birbirinden farklı tonlarıyla Filli Boya renk kartelalarında yer alıyor.

 • Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı
  Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı

  Tekfen Holding, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyişini değiştirmeyi hedefleyen CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında ayrı ayrı “A (-)” bandında derecelendirilerek “Türkiye İklim ve Su Liderleri” ödülünü aldı.

 • Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi
  Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi

  Anadolu Yakası’nın açık hava konseptli Lens Yaşam Merkezi, 100’e yakın perakende mağazası, restoranları, kafeleri ve sosyal aktivite alanlarıyla ziyaretçilerine açık havada alışveriş ve eğlence imkanı sunuyor. Açık hava yaşam merkezi dönemini başlatan Lens Yaşam, açık havada kaliteli ve sağlıklı alışverişin keyfini sunuyor.

 • Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor
  Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor

  Ekonomi alanındaki marka yönetimi çalışmalarıyla adından söz ettiren Markasanat Marka Yönetimi&Kurumsal Danışmanlık Şirketi, yeni yatırımı Markasanat Business Akademi ile markalara verdiği eğitim hizmetini, küresel çapta etkili olan koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında dijitale taşıdı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.