|   |   | 

Balıkesir'e Konut Müjdesi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'e yeni bir kent kuracaklarını açıkladı.

Balıkesir'e Konut Müjdesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, iştiraki olan Balıkesir Toplu konut A.Ş eliyle 2400 konut üretmek üzere startı verdi.

Sürdürülebilir bir kent yaşamı için

Göreve geldiği günden bu yana MIPIM fuarında tanıttığı ve başlattığı projelerle adından söz ettiren Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’de ilk konut projesinin tanıtımını yaptı. GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur’un da gayrimenkul sektörünü temsil ettiği toplantıya Balıkesirliler ve gayrimenkul yatırımcıları yoğun ilgi gösterdi. Başkan Uğur, Körfez Geçişi, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü projelerinin bitmesi ile Marmara’da ulaşım ağlarının kesişiminde Balıkesir’in bulunacağını, Sanayi, Turizm ve Lojistik alanlarında yoğun yatırım talepleri geldiğini belirtti. Bu yatırımlara fiziki mekan oluşturacak planlamaya giriştiklerini anlatan Uğur, bu çerçevede sürdürülebilir bir kent yaşamı için şehircilik hareketi başlattıklarını ve bu hamlenin ilk adımının Yeni Karesi projesi olduğunu belitti.

Deprem kuşağındaki Balıkesir’i sağlam zeminli tepelere taşıyarak geniş bulvarları, yeşil alanları ve sosyal donatıları ile ferah bir şehir inşa ederek geleceğe çok daha güzel bir Balıkesir bırakmak istediklerini söyleyen Uğur, Balıkesir’in tüm ilçelerinde benzeri projelerle halka daha müreffeh bir ortam hazırlayacaklarını ifade etti. GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur ise bu yatırımın kamu eliyle yapılan ateşleyici bir proje olduğunu, Yeni Karesi ile başlayan nitelikli proje silsilesinin yeni alış veriş merkezi ve otel yatırımları ile devam edeceğini söyledi.

Yeni Karesi projesi 2 etapta toplam 2400 konuttan oluşuyor. 11 farklı mimari planın sunulduğu projede özel finansman anlaşmaları ile düşük faizle 180 aya kadar taksitle ev sahibi olma imkanı sunulacak.

25 yıllık mağduriyet bitiyor

BALTOK güvencesiyle kamuoyuna sunulan Yeni Karesi Projesi için lansman programı düzenlendi. Balkonuk Center'da gerçekleşen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un ev sahipliğindeki tanıtım toplantısına Balıkesir Milletvekili Av. Mahmut Poyrazlı, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur, Büyükşehir Belediyesi genel Sekreteri Osman Yenidoğan ilçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Mahalle Muhtarları ile önceki yönetimlerin zamanında yaklaşık 25 yıldır mağdur edilen vatandaşların da yer aldığı yüzlerce davetli katıldı.

"Balıkesir'i 2023'e hazırlıyoruz"

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Balıkesir için yeni bir çığır açtığımız bu mutlu günde bizlerle olduğunuz için teşekkürler. Balıkesir, maalesef planlı kentleşme hamlesini yıllardır yapamadı. Gerçeği konuşmak gerekirse kent merkezimiz kasaba görünümünde. Çamlık Tepesi’nden baktığınızda göreceğiniz tek şey beton yığınları. Maalesef şehir merkezinin rengi yeşilden çok griye çalık. Göreve geldiğimiz günden beri, Balıkesir'i Türkiye'nin 2023 vizyonundaki rolüne hazırlıyoruz.  Bir kentte ticari ve sinai her faaliyetin ilk şartı uygun fizik mekan üretmektir. Bizim görevimiz her yatırıma uygun atmosferi ve şartları oluşturmak. Elbette bunu yaparken; bu yatırımlarla oluşacak istihdamın; nüfusun yaşayacağı alanları tasarlamalıyız. Geleceğe çok daha ferah çok daha yeşil bir Balıkesir bırakmalıyız. Deprem bölgesindeki Balıkesir'de yaşam alanlarını sağlam zeminlere yeni binalara taşımalıyız” dedi.

"Hataların günahını vatandaş ödemeyecek"

Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, “Yeni Karesi Projesi” ile 25 yıldır bitmeyen 800 vatandaşı doğrudan ilgilendiren konut sorununun da çözüme kavuşacağını kaydetti. Geçmişteki siyasilerin hatalarının günahını vatandaşların çekemeyeceğini vurgulayan Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu vizyon ve gaye ile Balıkesir'in geleceğini planlarken elbette birikmiş ve güncel sorunları da derhal çözmeye çalışıyoruz. Arkadaşlar bir dosya getirdiler. Baktım ki 1992 yılından beri yılan hikayesi olmuş, siyasilerin oy devşirmek için her dönem, uzata uzata vatandaşı mağdur ettiği bir dosya. 1992 yılında meclis kararı alıp 110 dönüm bir alanı gecekondu önleme bölgesi ilan ediyorlar. 775 sayılı kanun ile yapılması gereken ilanın hiçbir hukuki sürecini işletmiyorlar. Ne TOKİ ile protokol var ne Bayındırlık Bakanlığı’yla. Kredi talebinde bulunmak için yazı yazmışlar, ne cevap gelmiş ne yazının akıbetini takip eden olmuş. 1994 yılında bir meclis kararıyla belediye arsalarını vatandaşa dağıtmak üzere karar alıyorlar. 1995 yılında plan tadilatları, parselasyonlar yapıyorlar. 1999 yılında tapu tahsisleri dağıtıyorlar. Yasal prosedürü işletmedikleri için tapu tahsislerini tapuya şerh edemiyorlar. Tapuya şerh edilmeyen tahsis mi olur?

Helvacı kağıdı dağıtıp vatandaşa ev sahibi olma hayali satmışlar. Benim masum vatandaşım da altyapı payı diye 50 tl peşinat ve 5 tl taksitler ödüyor sonra 30 Mart 2014 seçimlerine kadar hiçbir adım atılmıyor. Ne kanun uygulanıyor ne tahsisler tapuya şerh ediliyor ne de altyapı götürülüyor. Vatandaşa ev yapmak imkanı verilmiyor. Ne zaman seçim gündeme geliyor; 5 Mart 2014'te meclis kararı  ve 25 Mart 2014'te encümen kararı alınıyor. 'Altyapı yapacağız da yer teslimi yapacağız da'.. Oy için vatandaşın ev sahibi olma arzusu istismar ediliyor. Başkan olur olmaz talimat verdim. Sorunu tahlil edin; hukuki durumunu araştırın; vatandaşın mağduriyetini giderecek ne varsa yapalım! 501 vatandaş tahsis bedelini ödemiş, 291'i bir kısmını ödemiş ancak hukuki hiçbir zemini yok. Tapu tahsis belgeleri helvacı kağıdı çıktı. Ama geçmiş siyasilerin hatalarının günahını benim halkım çekemez. Tahsis bedeli ödeyen her vatandaş bizim için kanun önünde olmasa da Allah indinde hak sahibidir. Ev sahibi olma hayalleri 25 yıl ertelense de biz bu mağduriyeti çözmek için çalıştık.

Hak sahipleri ile telefon yoluyla, yüzyüze görüştük. Tahsis sahiplerine sormuşuz: Böyle bir tahsisiniz olduğunu biliyor musunuz diye; yüzde 32'si hayır demiş. Düşünsenize meselenin üzerinden 25 yıl geçince vatandaş bile unutmuş. Geçmiş dönemlerde size dağıtılan tahsis belgelerinin hukuki durumunu biliyor musunuz diye sormuşuz: yüzde 80 hayır demiş. Tahsisler tapuya şerhli mi? Değil. Vatandaş bunu biliyor mu? Hayır. İnsanların hayalleri ile oynamak, bu kadar kolay mı? Seçim malzemesi yapılan bu alanda, ev sahibi olmak ister misiniz diye sorduk; elbette, yüzde 94 evine sahip olmak istiyor. Evinizi inşa edecek maddi imkanınız var mı?  Diye sorduk: Hak sahiplerinin yüzde 84'ü, bu alanda ev inşa edecek gücü olmadığını beyan etmiş. Biz de, büyükşehirin bu alanda sizlere konut inşa etmesini ve bedelini aylık taksitlerle, tahsil etmesini ister misiniz diye sorduk: Hak sahiplerinin yüzde 95'i, evimizi inşa et, ben de bedelini aylık taksitlerle ödeyeyim dedi. Biz de, vatandaşın talebine kulak verip, konut üreteceğiz ve aylık taksitlerle evlerine sahip olmalarını sağlayacağız. Geçmişten gelen bu sorunu, çözdüğümüz gibi, Balıkesir'in gelecek vizyonu da çizmiş oluyoruz.”

"Türk aile yapısına uygun tasarlandı"

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  büyük heyecan uyandıran dev konut projesiyle ilgili detaylarını anlattığı konuşmasında şunları kaydetti;

“Deprem bölgesindeki Balıkesir'i, zemini sağlam olan tepelere taşımalıyız. Bakınız, Eski Balıkesir, Çamlık Tepesi’nin eteklerinde. Bunu yaparken de teknolojiyi kullanarak, modern bir şehir planlaması ve estetik bir mimari çizgi yakalamalıyız. Balıkesir'in sürdürülebilir kentleşme hareketine bu projeyle start veriyoruz. Yeni bir şehircilik anlayışıyla yepyeni bir kent kuruyoruz. Böylelikle hak sahiplerinin 25 yıldır süren problemlerini de ortadan kaldırıyoruz. Yeni kentin ilk projesi: Yeni Karesi. Proje alanımız, Edremit çevreyoluna 500 metre mesafede, şehir merkezine 3.5 kilometre, şehre hakim bir tepede, zemini sağlam, havadar, şehir manzarasına karşı, Kaz Dağları’nın esintisini alan bir konumda. İşte, Balıkesir'in yeni yaşam alanlarının ilk adımı: Yeni karesi. Balıkesir'e de bu yakışır. Balıkesir'in ışıklarının izleneceği, keyifli bir yaşam alanı. Projemiz 2 etaptan oluşuyor. Toplam 2400 konut. Projede, 54 dönüm park ve rekreasyon alanı var. 2.300 metrekare sağlık tesisi, 2.000 metrekare cami, 6.000 metrekare okul olmak üzere 64.000 metrekare sosyal donatı alanı var. Konut blokları 147.000 metrekare alanda bulunuyor. 1. etap, toplam 107 dönüm alan üzerinde inşa edilecek. 6 farklı blok ve 11 farklı tip daire var. Toplam 27 blok. Türk aile yapısına uygun daireler, birbirinin önünü kapatmayacak şekilde tasarlandı. Çocuk Oyun alanları, parklar, geniş yollar ve spor alanları, bloklar arasına dağıtıldı. Site güvenliğiyle, mahalle samimiyetini buluşturan, yeni bir konsept geliştirdik. Komşuluk ölmeyecek. Selamlaşma bitmeyecek. Çocuklar yollarda değil, geniş bahçelerde ve parklarda oynayacak. Balıkesirli hemşerilerimin, 10. kattaki balkonunda, manzaraya karşı kahve içme keyfini yaşamasını istiyorum” diye konuştu.

İlk daireyi Başkan aldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Yeni Karesi'yi Balıkesir'in yeni prestij alanı olarak niteledi. Projenin ve konutların tanıtımını da bizzat kendisi yapan Başkan Uğur, konuşmasını şöyle tammaladı:

“İşte Yeni Karesi konutları; birbirine dost daireler, Otoparkları ve oyun alanları ile sağlam zeminde kurulu, sağlam konutlar. İlk etapta 6 farklı blok tasarımı, 11 farklı daire mimarisi var. Dağıtılan kataloglarda hepsini görebilirsiniz. En küçük dairemiz brüt 70 metrekare; 2 oda 1 salon, farklı cephelere bakan şirin daireler. Hane nüfusunuza ve bütçenize göre tercih edebileceksiniz. Bir diğer daire tipi ise; 3 oda 1 salon, 90 metrekare brüt alana sahip. 20 metrekare salonlu, ebeveyn banyolu daireler. Her biri farklı cephelere bakan daireler. Sabah gün ışığı ile uyunmak isteyen, doğu cepheyi, gün batımına karşı çay içmek isteyen ise batı cephedeki daireyi seçecek. Üstelik, 120 metrekare 3+1 daireler de var. Bütçeye göre, ihtiyaca göre, mimari çözümler ürettik. 30 metrekare salonu, ebeveyn banyosu ve çift tuvaleti, iki balkonu var. 3 cepheyi gören başka bir daire. 3 oda 1 salon, 150 metrekare. 33 metrekare salonu var; kayıp alan yok, çamaşır odasına kadar düşünülmüş. 4 oda 1 salon daire de var. 170 metrekare alanı geniş odaları, balkonları, geniş mutfağı ile kullanışlı bir daire. Eviniz bittiğinde salonunuzdan bir görüntü. Benim hemşehrim böyle bir evi hakediyor. Yeşilin içinde huzurlu bir yaşam şimdi bizleri bekliyor. Kim böyle bir ortamda yaşamak istemez ki? Ticari birimleri, sosyal donatıları ile Yeni Karesi, Balıkesir’in yeni prestij alanı olacak. Ben de ilk daireyi sizlerle birlikte Yeni Karesi’den alıyorum, hayırlı olsun.”

Lansmana özel fiyatlar

Balıkesir Büyükşyehir Belediyesi güvencesiyle; Belediye iştiraki olan BALTOK tarafından geliştirilecek projede; 2+1; 3+1; 4+1 ve 70 m2'den başlayıp 170 m2'ye kadar farklı boyutlarda 11 farklı daire tipi üretilecektir. Son teknoloji ve modern mimariyle tasarlanan süper lüx konutlar başvuru sırasına göre satılacak. 2400 süper lüx konutlardan ön taleplerle ilk aşamada 540 daire lansmana özel fiyatlarla satışa sunuldu. Başvuru sırası önceliği ile 200TL kayıt ücretini BALTOK hesabına yatıran başvuru sahiplerine 3 ay içerisinde bankalarla yapılacak anlaşma çerçevesinde uzun vade ve düşük taksit imkanı sunularak kesin satış yapılacak.

Tapu tahsis hak sahiplerine, özel fiyat ve özel ödeme koşulları ile ev sahibi olma imkanı verilecek. Hak sahipleri başvurularını emlak İstimlak Daire Başkanlığı’ndaki Beyaz Masa personeline yapacaklar. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer