|   |  ivrindi Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
ivrindi İlçesini Favorilerime Ekle

ivrindi Güncel Konut Projeleri

ivrindi Konut Projeleri

 İlçemizde Medeniyetin M.Ö. I. Ve II. Yüzyıllarda kurulduğu; 1974 Yılında Bursa Bölge Müdürlüğünce yapılan kazı ve araştırmalar sonucu tahmin edilmektedir. Anadolu’da cereyan eden siyasi olaylardan İvrindi’nin de etkilendiği, zaman zaman büyük devletlerin egemenliği altına girdiği, Frigya’ lılar medeniyeti ve Bergama Krallığına ait dönemlerin yaşandığı Bergama Kralı ııı. Ataleus’un memleketine Roma İmparatorluğuna vasiyet etmesi üzerine (M.Ö.133) İlçemizin Roma İmparotorluğu’nun ikiye bölünmesi ile İlçemiz ve çevresinin Doğu Roma İmparatorluğuna kaldığı, 1071 Malazgirt zaferinden sonra Anadolu’ya akın eden Türklerin ilçemizde yerleştikleri, daha sonra Bizanslılardan Selçuklulara geçtiği ve Karesi Beyliğine bağlandığı, bu beyliğin yarım asır kadar süren hakimiyetinden sonra Osmanlıların eline geçtiği bilinmektedir.

    İlçemizin adının kesin olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber Rumca Avrandi’den geldiği sanılmaktadır. Kelime anlamı olarak “Pınarın başı, suyun kaynağı” olduğu söylenmektedir. 1919 Yılında Yunan işgaline uğrayan ilçemiz 3 yıl işgal altında kaldıktan sonra 7 Eylül 1922 yılında işgalden kurtulmuştur. Bu bakımdan 7 Eylül Kurtuluş günü olarak her yıl kutlanmaktadır.

  Cumhuriyetten önce Bucak olan ilçemiz 2 Ağustos 1944 günü 4642 Sayılı Kanunla ilçe haline getirilmiştir.

Coğrafi Durumu

İlçemiz Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde olup, İlçemiz toprakları genel olarak engebeli bir görünüme sahiptir. En yüksek dağı Madra Dağı olup yüksekliği 1338 metredir. Batısında Şap ve Kavrasal Tepeleri 930 metredir. Gökçeyazı ve Korucu Ovalarının yüksekliği 200 ila 300 metre, İlçenin rakımı250 metredir. İlçenin yüzölçümü 76.280 hektardır. İlçemizde başlıca üç ova vardır. Bunlar Koçaçay, Gökçeyazı ve Korucu Ovalarıdır.
 

      İlçemiz Balıkesir-Edremit Karayoluna 2 km, Balıkesir İl Merkezine ise 37 km mesafede olan İlçemizin doğusunda Balıkesir ile Savaştepe ilçesi, Batısında Havran ve Burhaniye ilçeleri, Kuzeyinde Balya ilçesi, Güneyinde ise Soma ve Bergama ilçeleri yer almaktadır.

Nüfus Bilgileri 

İlçemiz merkez nüfusu 6368 dir. İlçemize bağlı belde sayısı 4 olup, bunlar Korucu, Büyükyenice, Gökçeyazı ve Kayapa beldeleridir.  İlçemize bağlı 61 Köy bulunmaktadır. Belde ve Köyler Nüfusu 30238 olup toplam nüfus 36606  dır.

Kelle peyniri ve lor peyniri ile ünlü bir Balıkesir ilçesi: İvrindi…

İvrindi Tarihi:

İvrindi’nin yerleşme tarihi M.Ö. 3000-4000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Mysia bölgesi olarak bilinen bölge uzun süre Bergama Krallığı yönetiminde kalmıştır. Daha sonra Roma ve Bizans hakimiyetinde yaşayan bölge 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra büyük gruplar halinde Türk göçlerine sahne olmuştur. 1076 tarihinde Balıkesir ve çevresinin Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından fethinden sonra Türk egemenliği başlamıştır. Uç Beyi olarak Karesi Beyliğinin ömrü çok kısa sürdü ve 1345′te Osmanlı Beyliği’ne katıldı. 1923 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ilçesi haline geldi.

Adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle beraber İvrindi kelimesinin “Aya Rindi” kelimesinden ya da Rumca pınar anlamına gelen “avrandi” kelimesinden geldiği sanılmaktadır. İsminin Yunan dilinde çevrede sıklıkla görülen bodur bitkilerden geldiği düşünülmektedir.

Yunan ordusunun 26 Ağustos 1922′de başlayıp 30 Ağustos 1922′de meydana gelen genel bozgunu sonucu İvrindi’deki Yunan işgal kuvvetleri 7 Eylül 1922 tarihinde İvrindi’yi boşaltarak Akçay iskelesi yoluyla Anadolu’yu terk etmiştir.

Dadalar deresi, yunan işgali sırasında ilçenin ilk yerleşim yeri olan mevkide yunan güçlerinin, erkeklerin milli mücadelede olmasıyla, savunmasız kalan kadın ve çocukları katletmesinden dolayı dereye dadalar deresi denilmektedir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında belde olan İvrindi 2 Ağustos 1944 tarihinde 4642 sayılı Kanun’la ilçe haline gelmiştir . Yunan ordusunun çekilmesiyle birlikte bölgede bulunan Rumlar gelecek endişesiyle kurtuluş güçlerinden kaçmaya başladılar. Yerel halka tarla ve mallarını satıp Anadolu topraklarını terk ettiler.

İvrindi Coğrafyası:

İlçe toprakları genellikle dağlıktır. Batısında Kaz Dağı, güneybatısında Madra Dağı bulunmaktadır. Dağlardan kaynaklanan suları, Madra Çayı toplar. Kocaçay, Madra Dağının alçak kesimlerinde vadisi genişleyerek verimli İvrindi Ovası’nı meydana getirir. Yeşilköy’de baraj gölü bulunmakta olup Yeşilköy, Sarıca, Kocaeli, Soğanbükü topraklarında sulu tarım yapılmaktadır. Genellikle domates, biber vb. sebze üretilmektedir. Ayrıca Kınık göleti, Karaçepiş göleti, Çarkaca göleti, Korucu belde göleti bulunmakta olup sulu tarım yapılmaktadır. Ardıç Tepe baraj gölü projesi yapıldığı halde ödeneği bakanlıktan çıkmamıştır.

İvrindi Nüfusu:

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 37.891′dir. Bunun 5.772′si ilçe merkezinde, 32.119′u ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 4 belde, 66 köy ve 4 ( Yedi Eylül, Sakarya, Bedrettin, Kurtuluş) mahalleden oluşmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.