|   |  Kepsut Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Kepsut İlçesini Favorilerime Ekle

Kepsut Güncel Konut Projeleri

Kepsut Konut Projeleri

Şeftalisiyle ünlü bir Balıkesir ilçesi: Kepsut…

Kepsut Coğrafyası:

Kuzeyde 1.336 m ile Çataldağ, güneydoğusunda Alaçam Dağları’nın eteklerinde verimli Kepsut Ovası uzanmaktadır. Kepsut Ovası oldukça verimli topraklara sahip olmasından dolayı hemen hemen her türlü ürünü yetiştirmek mümkündür.

Kepsut Nüfusu:

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 28022′dir. Bunun 5545′si ilçe merkezinde, 22477′i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

Tarihi;

Balıkesir İli’nin ilçesi olan Kepsut’un topraklarının yarısı Marmara Bölgesi’nde, yarısı da Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. İlçenin doğu ve güneydoğusu Dursunbey, güneyi Bigadiç, batısı merkez İlçe, kuzeyi Susurluk ilçesi, kuzeydoğusu da Bursa ili ile çevrilidir. Alaçam Dağlarının kuzeybatı uzantılarıyla ilçenin doğu bölümü engebelenir. İlçenin büyük bir bölümü düzlüklerden oluşur. En büyük düzlüğü ise Balıkesir Ovasının devamı olan Kepsut Ovasıdır.

İlçe topraklarını Simav Çayı sulamaktadır. Balıkesir’e 27 km. uzaklıkta olan ilçenin yüzölçümü 894 km2 olup, 2000 Yılı genel Nüfus sayım sonuçlarına göre;  toplam nüfusu 28.022′dir.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup, üretimde ileri düzeyde teknoloji uygulanır. başlıca ürünleri şekerpancarı, buğday, arpa, mısır, baklagiller, ayçiçeği, pamuk, çeşitli sebzeler, üzüm, elma, şeftali ve vişnedir.Bu meyvalardan özellikle şeftali ilçenin simgesi haline gelmiştir. Her yıl yapılan şeftali festivali büyük ilgi görmektedir. Ormancılık da ilçe ekonomisinde ön sırada yer almaktadır. Bunların yanı sıra ilçe topraklarından kurşun, demir, magnez ve linyit çıkarılmaktadır.

Kepsut Ovasının verimliliğinden, mahsulün çabuk yetişmesinden ötürü, burası tarihte Kes-bit olarak anılmıştır. Bu sözcük halk arasında değişerek kepsut’a dönüşmüştür.

Antik çağın Mysia bölgesinde yer alan Kepsut’un ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Roma döneminden önceki tarihi oldukça karanlıktır. Pergamon Krallığı devrinde buradan Hadrian-ot Hera olarak söz edilmiştir. Daha sonra bu sözcük suların birleştiği yer anlamına gelen Hadrian-othera’ya dönüşmüştür.

Güneyden gelen ve Dursunbey yönünden İç Anadolu’ya bağlanan kervan yolu buradan geçmektedir. Selçuklular döneminde kervan yolu üzerindeki  Beyköy ve Akça Köy’de bazı kalıntılarla karşılaşılmıştır. Bunlar yörenin Selçuklular tarafından bir konaklama yeri olduğu izlenimini vermektedir. Çevrede yapılan yüzey araştırmalarında Roma ve Bizans dönemlerine ait mezar stellerine ve yazılı kitabelere rastlanmıştır. Bunlar da Selçuklular öncesinde buradaki yerleşimin belgeleridir. Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra Hüdavendigâr (Bursa) sancağına bağlı bir kaza olarak kalmış, 1867′de de Balıkesir sancağına nahiye olarak bağlanmıştır.

Kurtuluş Savaşı sırasında bir süre Yunan işgali altında kalmış, 5 Eylül 1922′de kurtarılmış ve 1953′te ilçe konumuna getirilmiştir. İl merkezine yakınlığından ötürü küçük bir kaza olan Kepsut çevresindeki dağınık biçimdeki mezar stelleri, mezarlar ve kale kalıntıları dışında önemli bir eser günümüze gelememiştir. Yalnızca Tekke Işıklar Köyü’nde Yıldırım Beyazıd’ın sancak beylerinden olan ve Ankara Savaşına katılan Aynî Ali Bey’in (İnebey) türbesi bulunmaktadır.

Balıkesirin genelinde olduğu gibi daha çok manav (Yerli Türk) karakterli köyler ağırlıktadır. Bunun yanında yörük köyleri, muhacir köyleri ve Tahtacı Türkmen köyleri bulunmaktadır.

İlçenin doğusunda, Dursunbey sınırı boyunca uzanan Gelenduras Dağı bölgesinde yaklaşık 20 köyde Karakeçili Yörükleri yaşar.Bunlar Bursa Mustafakemalpaşa ve Dursunbey’de de akraba köyleriyle kültürel alış veriş içindedir. Karakeçili Aşireti Batı Anadolu’da yaklaşık 350-400 köye sahiptir. Balıkesir’de en çok Karakeçili köyü Kepsut’ta yer alır. Susurluk ve Dursunbey’de de aşiretin diğer köyleri bulunur. Savaştepe ve Sındırgı’da da çok Karakeçili köyü vardır. Balıkesir il genelinde yaklaşık 70-80 köyde yaşarlar.

İlçemizdeki Karakeçili köyleri:

  1. Örencik
  2. Seçdere
  3. Piyade
  4. Tuzak
  5. Dalköy
  6. Kızıloluk
  7. Kelebek
  8. Küçükkatrancı
  9. Büyükkatrancı
  10. Çalkandil

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.