|   |   |  Balkon Kapatılması Yasak Mıdır?

Balkon Kapatılması Yasak Mıdır?

Evinizin balkonunu kapatırken apartmandan izin almanız gerekir mi?

Balkon Kapatılması Yasak Mıdır?

Apartmanlarda bağımsız bölüm, bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerdir. Örneğin her daire bir bağımsız bölümdür.

Ortak yer ise ana gayrimenkulün bağımsız bölümleri dışında kalıp, korunma ve ortaklaşa kullanma veya faydalanmaya yarayan yerleri anlatır.

Kat maliklerinden biri bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça apartmanın ortak yerlerinde inşaat, onarım, tesis ya da değişik renkte boya yaptıramaz. Ancak ortak yerlerdeki bozukluğun ana yapıya ya da bağımsız bölümlere zarar verdiği ya da ana yapının güçlendirilme zorunluluğu hasıl olduğu mahkemece tespit edilirse kat maliklerinin izni olmadan teknik ve projeye uygun olarak inşaat, onarım ve güçlendirme yapılabilir.

Peki, balkonlar apartmanın ortak yeri midir? Herkes balkonunda istediği tadilatı veya değişikliği yapmakta özgür müdür?

Balkonlar bağımsız bölüme dahildir. Ancak balkonun tavanı, tabanı, ve yanındaki dış duvarlar ortak yerlerdendir.

Balkonun kapatılması ortak yere müdahale demektir. Keza balkon demirlerinin bakım ve boyası da o bağımsız bölüme aittir. Balkonun kapatılması için ortak yerde tadilat ve değişiklik için öngörülen kat maliklerinin beşte dördünün yazılı izni şarttır.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği
  Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği

  Körfez ülkelerinin en büyük turizm yatırımcılarından biri olan Katar menşeili Retaj Group ile Türkiye’nin Körfez ülkelerinde marka değeri en yüksek inşaat firmalarından biri olan Beyttürk arasında dev bir iş birliği anlaşması imzalandı.

 • İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor
  İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor

  KPMG Türkiye, İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunu açıkladı. Raporda kırılgan dönem geçiren inşaat sektörünün 2018’de de daralarak ekonomik büyümeyi sınırladığı belirtildi. Son bir yılda verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar sektörde kalıcı bir toparlanma başlatmaya yetmedi. İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor.

 • İmar Barışı yeniden gündemde!
  İmar Barışı yeniden gündemde!

  İmar Barışı ile ilgili olarak da çalışmalar yürüten EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin Proje Değerleme ve Danışmanlık Departmanı Kıdemli Müdürü Evren Tüfekçi, uygulamanın içeriği, yararları, başvuru sistemi ve başvuruda yaşanan çeşitli sorunlar hakkında bilgi verdi.

 • NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor
  NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor

  ​​​​​​​Sahip olduğu 5 yıldızlı otel kulesi ve 3 bin 200 kişilik bölgenin en büyük kongre merkeziyle İstanbul Basın Ekspres bölgesine ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, bölgedeki konut fiyatları ve satış hareketliliğine yön veriyor.

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.