|   |   | 

Balkonda Başladılar, Atölye Kurdular

Elazığ’da seramik kursuna katılan ve evinin balkonunda süs eşyası yapan Fatih Dost adlı vatandaş, eşi ve çocuklarının yardımıyla çalışmalarını büyüterek, atölye kurdu.

Balkonda Başladılar, Atölye Kurdular

Atölyesinde, evde kullanılmayan malzemeleri süs eşyasına çeviren Dost, aile şirketi kurmayı hedefliyor.

Evli ve 2 çocuk babası Fatih Dost, el sanatları kursu sayesinde seramik döküm ve süsleme eğitimi aldı. Dost evinin balkonunda seramik dökümü yaparken eşi Şenay Dost ile kızları da babalarına boyama ve süsleme de yardım etmeye başladı. Bunun üzerine anne Dost da seramik süsleme eğitimi alarak, eşi tarafından dökümü yapılan süs eşyalarını çocukları ile boyayarak, satmaya başladı. Talebin fazla olmasıyla Fatih Dost, bir atölye açarak süs eşyası dökümlerinin orada yapmaya başladı. Anne ise eşine daha fazla destek olabilmek için KOSKEP’e başvurarak seramiklerin işlenip, süslenip satılacağı işyeri açtı. Eşi atölyede dökümleri yaparken kendisi ise açtığı işyerinde hem onları süslüyor, hem de satıyor.

Şenay Dost, eşini gönderdiği dökümleri süsleyip satmakla kalmıyor, bunun yanında evde kullanılmayan malzemeleri işleyerek, gün yüzüne çıkartırken, yanında bu işi yapmak isteyen ev hanımlarına da hem iş öğretiyor, hem de aile bütçelerine ekonomik katkı sağlamalarını destek oluyor.

Ailece Başladılar

Bu işe evde ailecek başladıklarını ifade eden Fatih Dost, “Biz evde atölye kurmuştuk. İki kızım var. Atölye içerisinde çalışırken kızlarım derslerini ve ödevlerini bitirdikten taşlama yaparak annelerine yardım ediyorlardı. Bana bazen ‘baba bunun tasarımı şöyle olmuşta, şöyle yapsan daha güzel’ gibisinde öğütler veriyorlardı. Bazen bakıyordum gerçekten o dedikleri çok mantıklı. Baba ‘oraya bir gül koyalım yada şuraya bir Osmanlı motifi yapalım, şuranın yaprakları olsun. Bu böyle çıkarsa yarın boyayamazlar gibisinden’ bana çok güzel destek oluyorlar. Çünkü evde artık 4 kişilik bir ev atölyesi kurmuştuk. Zamanla bu atölyeyi büyüttük ve kendi şirket atölyemizi kurduk. İlerde de inşallah nasip olursa aile şirketini kurmayı düşünüyoruz” dedi.

En büyük destekçisinin eşi olduğunu belirten Fatih Dost, “Eşim el sanatları merkezi müdürlüğünde ahşap, seramik polyester boyama kursu aldı. Bizim döktüğümüz ürünleri balkonda boyamaya başladık. Yani yavaş yavaş bunu daha güzel yapalım, sergileyelim ve sergilere çıkalım dedik. El sanatları müdürlüğünün bize vermiş olduğu imkanlarda yaptığımız ürünleri sergilemek de vardı. Bununla ilgili zaten boyamasını, taşlamasını, süslemesini ve incilemesini kendisi yaptı” diye konuştu.

Eşinin kendisine destek olmasıyla bir şeyler başardığını gören insanların olduğuna vurgu yapan Dost, şu ifadelerde bulundu:

“Komşularımız, eşimiz dostumuz ve arkadaşlarımız ‘bu işi bizde yapmak istiyoruz’ dediler. Yavaş yavaş istihdam sağlamaya başladık. Biz döktüğümüz ürünleri maliyetine verdik, onlarda alıp süslediler, taşladılar kendilerine ek gelir ve iş yapmaya çalıştılar. Hatta bunu evlerinde bile yapmaya başladılar. Bu şekilde bir döngü oldu. Şimdi çok şükür proje bazlı desteklerle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Kocası Döküm Yapıyor, Eşi Süslüyor

Eşine destek olmak için süsleme ve satış yeri açtığını ifade eden Şenay Dost ise, şunları kaydetti:

“Eşim bunların dökümlerini yapıyor. Bu işin taşlamasını işlemesini evde yapıyordum. Baktım evde olmuyor burayı açmayı karar verdim. En azından ev hanımları da yararlansın dedik. Şuan ev hanımları bu işi severek yapıyorlar ve bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Ev hanımları ve bizim içinde çok iyi oldu. El sanatları kurslarına başvurdum ve gidip sertifikalarını aldım. Bu işi yapmak hoşuma gitti. Bu sayede ev bütçeme katkıda bulunuyorum. Daha sonra KOSKEP’e başvurdum ve oradan sertifikaları alıp bu iş yerini açtım. Şuan ev hanımı arkadaşlarla çalışıyoruz.”

Kullanılmayan Malzemeler Süs Eşyası Oluyor

Açtığını dükkanda kullanılmayan objeleri de süslediklerini söyleyen Dost, “Evdeki bardaklar, vazoları getirip burada boyuyorlar. Onları değerlendiriyorlar. Aynı zamanda bizde ham madde olarak polyester, seramik, ahşap getiriyoruz. Onlarda burada boyayıp süslüyorlar. Götürüp evlerinde kullanıyorlar, hediye götürüyorlar, satıyorlar. Bütçelerinde katkıda bulunuyorlar. Kiminin öğrencisi var, kiminin de eşi çalışmıyor. Aynı zaman çok güzel bir iş. Böyle olması bizim için çok iyi oldu” dedi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

 • Yoksulu İşe Alanın Primini Devlet Ödeyecek
  Yoksulu İşe Alanın Primini Devlet Ödeyecek

  Sosyal yardım alan 10 milyon kişinin istihdama katılması için devlet düğmeye bastı. Türkiye’de sayıları 10 milyonu bulan sosyal yardım alanlar istihdam edildiğinde işverenin 275 liralık primini artık devlet ödeyecek.

 • Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması
  Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması

  11. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması düzenleniyor. Uluslararası yarışmaya son katılım tarihinin 30 Ağustos olduğu bildirildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer