|   |   | 

Barkod Sistemi Daha Dikkatli Takip Sağlar

Planlaması 1 yıl sürmesi beklenen şantiyede 1 yılda teslimat yapılan bir ülkede yaşıyoruz. Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ndeki bir çalışmaya göre barkodla her türlü ekipmanı kimin kurduğu, en son ne zaman bakımı yapıldığı gibi bilgiler sağlıklı takip edilebilir...

Barkod Sistemi Daha Dikkatli Takip Sağlar

İnşaatlarda yaşanan kazaların, bir günde 10 kişinin tek bir şantiyede ölmesinin, her gün bir işçinin ya göçük altında kalmasının ya da yüksekten düşmesinin nedeni sadece işveren mi? Sistemin işlemesine izin vermeyen zihniyet, güvenli çalışma kültürüne erememiş işçi, iş kazalarını 3. sayfa haberi olarak okumaya alışmış bizler, kanunlara rağmen bildiğini okuyan işverenden daha az masum değiliz! 

ÖLÜMÜ AZALTACAK İSEN SÜREYİ DOĞRU TUT 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nde yüksek lisans tezi olarak danışmanlığını yapmakta olduğum “Şantiyelerde İş Sağlığı ve Güvenli İçin Barkod Uygulaması”, asansör, iskele, vinç vb. aklınıza gelebilecek her türlü iş ekipmanının üzerine yerleştirilebilecek bir kodlama sistemi ile iş ekipmanları ve yapı sürecinde güvenlik bilgilerine anında ulaşılmasını hedefliyor. Örneğin, bir yük-insan asansörünün üzerindeki barkodu sayesinde, kim tarafından imal edildiği, kim tarafından kurulduğu, en son periyodik bakım tarihi, kontrolü yapan yetkilinin ismi vb. kapsamlı kimlik bilgisine android uyumlu cep telefonu ve tabletler dahil anında ulaşmak mümkün. Yazılım sayesinde, şantiyelerde hem zaman hem güvenli iş ortamı kontrolü için bir sistem önerisi geliştirilirken, insan odaklı suiistimallerin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Mevzuat, yapı işlerine başlamadan önce “İş Sağlığı ve Güvenliği” planı yapılmasını şart koşuyor. Peki bu planın nasıl yapılacağını bilen var mı? Bu planın nasıl denetleneceğini bilen var mı? İnşaat, diğer tüm sektörlerden farklı olarak, birbiri ardına gelen ve farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübe isteyen bir süreç yönetimi gerektirir. İş Sağlığı ve Güvenliği planı bu sürecin içinde tüm alt işverenler, tedarikçiler vb. birbiri ile iç içe geçmiş ilişkileri “güvenlik ve sağlık” başlığından kurgulayan bir plan. Şantiyenin sıfır noktasında iken binanın tamamlanması, işletmeye geçmesi ve hatta bakımı sırasında karşılaşılacak tüm sağlık güvenlik önlemlerinin tek bir dosyada veya planda ele alınması oldukça detaylı bir çalışma gerektirmektedir. Daha temeli kazmadan dış cepheyi temizleyecek asma iskeledeki işçinin yatay düşey yaşam hattı nerede olacak sorusunun cevabının arandığı yer burası. Yani bir inşaatın sağlık güvenlik planını hazırlamak öyle 3 dosyayı şantiye rafına dizmekle olmuyor. Zamana karşı yarışan yapı sektöründe ise bunun bir önemi yok. Hangi iş ekipmanın hangi tarihte bakım onarım gerektirdiğini yazan yer de tam burası, yani sıfır noktası, yani işin ta en başı. Göstermelik dosyalar, göstermelik uzmanlar ile de gemi yürümüyor. Planlaması minimum bir yıl sürmesi beklenen bir şantiyede biz bir yılda teslim yapan bir ülke olmaya devam ediyoruz. Sonuç; günde minimum 4 işçi kaybı! 

ELEŞTİRELİM AMA ÖRNEK DE OLALIM 

Eleştiri yapmak tabii ki sistemi ileriye götürmek üzere çok yararlı lakin bugünden yarına her isteyenin istediği düzenlemeyi mevzuat üzerinden elde etme şansı da yok. Bu eleştirileri yapan tüm kesimler acaba Türkiye’de çalışanın sağlığı ve güvenliği için bugüne kadar ne yaptı? Kaçı enerji tasarrufundan, emekten, gelecek nesillerin sağlığından, emeklilikte yaşanacak sağlık sorunlarından, elini kolunu en az bir uzvunu makinelere kaptırmış gencecik insanlardan bahsediyor gündelik yaşamı içinde! Güvenli iş ortamı ölümlerden sonra değil önce konuşulmalı!

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer