|   |   | 

Basın Ekspres Yolu, Konut Ekspres Yolu Oldu

İstanbul’un son 7-8 yılda 20 kat değerlenerek adı ‘Prestij Caddesi’ne çıkan Basın Ekspres Yolu, birbirinden prestijli konut ofis ve otel projelerine ev sahipliği yapıyor.

Basın Ekspres Yolu, Konut Ekspres Yolu Oldu

İstanbul’un iki can damarını birbirine bağlayan Basın Ekspres Yolu, aynı zamanda Atatürk Havalimanı’na, organize sanayi bölgesine, fuar ve kongre merkezi CNR EXPO’ya yakınlığıyla da yatırımcının dikkatini çekiyor.

2008 yılında yaşanan ‘mortgage krizi’ni fırsat bilen Basın Ekspres Yolu’nda arsa fiyatları 600 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Mortgage krizinde gayrimenkulde bir durgunluk yaşandığını kaydeden Remax Carisma Gayrimenkul Broker’ı Selahattin Şatır, “ mevcut krizin üzerine sel felaketinin de gelmesi sektörü durma noktasına getirdi. Ardından değişen imar planlarıyla birlikte bölgede bir dönüşüm başladı. Sanayi ve basın kuruluşlarının yerini nitelikli mixed used projeleri aldı. 2008 yılında temelleri atılan projeler şimdilerde teslim edilmeye başlanıyor. Dolayısıyla bölge çok ciddi bir dönüşüm ve hareketlilik yaşıyor.” Dedi.

1+1= Home + Ofis
Bölgede ağırlıklı olarak 1+1 ve 2+1 dairelerin olduğunu kaydeden Selahattin Şatır, “ Basın Ekspres Yolu’nda daire fiyatlarının metrekare bazında 4 bin TL ila 5 bin TL bandında işlem gördüğünü söyledi. Şatır, “Bölgede küçük metrajlı ürünlerin fiyatı, büyük metrajlı ürünlere göre daha yüksek. Dolayısıyla metrekare küçüldükçe satış birim fiyatları büyüyor. Bugün baktığımızda bölgede gerçek rezidans hizmeti veren projeler tercih ediliyor. Nihai kullanıcı ağırlıklı olarak 1+1 ürünler tüketiliyor. Girişteki salonunu ofis diğer odasını ev olarak kullanıyor. Avrupa’daki yaşam şeklini ortaya koyuyor. Örneğin 1+1 200 bin TL’lik bir dairenin kira getirisi minimum 1.500 TL kira getiriyor.” Şeklinde konuştu.

Fabrika ve iş yerleri yerini konutlara bırakıyor
Basın Ekspres Yolu’nda sadece konutlar değil aynı zamanda sanayi, depo ve fabrikalar da dönüşüm yaşanıyor.  Şimdilerde bölgede müteahhitlerle patronlar arasında çetin bir pazarlık yaşanıyor. Güneşli ’de darphaneye demir para üreten fabrika bugün, Mar Yapı tarafından Divan Otel ve G Plus markasıyla 500 konutluk konut projesi olarak yükseliyor. Bölgede fabrikalar yerlerini meteahhitlere hasılat paylaşımı veya yüzde 50 kat karşılığı oranıyla değiştiriyor. Öte yandan konutlarda da tüm hızıyla bir dönüşüm yaşanıyor. Güneşli, Bağcılar, Halkalı ve İkitelli önümüzdeki dönemde kentsel dönüşümün en ciddi örneklerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Merkezi İş Alanı (MİA) bölgesi ilan edilen, Basın Ekspres yolu ile Mahmutbey Köprüsü arasında kalan bölüm İstanbul’un en değerli bölgeleri arasında yer alıyor. Bölgede amortisman sürelerinin 150 ila 200 ay arasında değiştiğini kaydeden Şatır, “ Basın Ekspres Yolu her geçen gün hem müteahhit firmalara hem de daire sahiplerine kazandırmaya devam ediyor. Bugün baktığımızda arsa fiyatlarının metrekaresi 4 bin 500 TL seviyelerinden müteahhitlere satılıyor. Lobisi ve güvenliği olan konsiyaj hizmeti sunulan ofis projeleri ise metrekaresi 6 ila 7 bin TL aralığında el değiştiriyor. Ağırlıklı olarak 1+1 dairelerin tercih edildiği Basın Ekspres Yolu’nda metrekaresi 4 bin TL’ye konut sahibi olmak mümkün.” Dedi. Bölgenin yatırımcısına da kazandırdığını kaydeden Şatır, “ 1+1 daireler 1.200 TL ila 2 bin TL, 2+1 daire 1.700 TL ila 2 bin 500 TL aralığında el değiştirdiğini dile getirdi.

Mütekabiliyet Yasası’ndan sonra yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Basın Ekspres Yolu’nda geliştirilen projeler, arap yatırımcılara göz kırpıyor. Bölgede yabacı yatırımcılara özel projelerin geleceğini kaydeden Selahattin Şatır, “ Şu an hali hazırdaki projelere yabancı yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor.  Aynı zamanda emsal yüksekliği avantajıyla 3 emsale kadar oteller yükseliyor. Bölgede 5’i faal görev yapan otel var. Bunların sayısı 22’ye çıkacak. Bu nedenle otellerde konaklayan 3 gün konaklayan bölgeyi sevdikten sonra rezidans alıyor. Önce otelde konaklıyor. Ardında da rezidans sahibi olmak istiyor. Baktığımızda araplar otelde uzun konaklamaktansa, kendi dairesinde kalmayı tercih ediyor. Bölgenin ulaşım alternatifleri, merkezi noktalara yakın olması da yabancıların oldukça ilgisini çekiyor” dedi.
 
“Bitmiş projeler yatırımcısına kirayı hemen kazandırıyor” 
Konut almak isteyenlerin yaşanan kriz ortamında kârlı yatırımlar yapabileceklerini kaydeden Şatır, Basın Ekspres Yolu’nu işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bugün bölge geride bıraktığı hergün değerine değer katıyor. Bölgede birbirinden donanımlı ve şık projeler birbiri ardına yükselmeye devam ediyor. Konut sahibi olmak isteyenler, özellikle yaşanan bu durgunluğu kazançlı yatırımlarla fırsata çevirebilirler. Bölgede hemen kira getirisi sağlayacak birçok proje var. Konuta yatırım yapmayı düşünenlere, bitmiş projelerden tapusu hazır, iskânı alınmış projeleri değerlendirmelerini tavsiye ederim. Topraktan projeye yatırım yapmak elbette daha kârlı ancak bitmiş projede biraz daha fiyat farkıyla kira getirisi hemen başlıyor. Öte yandan Projelerde yönetim sistemlerini incelemeleri son derece önemli. Tecrübeli, profesyonel kişiler tarafından yönetilmesi, projeye uzun vadede imajını sarsmadan prim yapmasını sağlayacaktır. Projeyi geliştiren firmanın geçmiş dönemde geliştirdikleri projeleri, teslim tarihlerini yine belirleyici faktörler arasında yer alıyor. Yaşam alanları geniş, ferah projeler yine uzun vadede prim yapmaya devam edecektir.” 
hurriyetemlak.com

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • En Sık Yapılan Temizlik Hataları
  En Sık Yapılan Temizlik Hataları

  Evlerimizin bitmeyen uğraşılarından temizlik faaliyeti sırasında bazı alışkanlıklarımız verimimizi düşürüyor. Temizlik sırasında en sık yapılan hataları biliyor musunuz?

 • Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi
  Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi

  Merzifon Belediyesi, kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunacak ve sosyal yaşamı güçlendirecek bir iş ve yaşam merkezi için yarışma düzenliyor.

 • Kapınız Yeterince Güvenli mi?
  Kapınız Yeterince Güvenli mi?

  Evinize açılan ve aynı zamanda sizi koruyan kapınız yeterince güvenli mi? Can ve mal kaybına karşı mülkünüzü ve içindekileri koruyan kapınızın özelliklerini biliyor musunuz?

 • Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri
  Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri

  Enerji maliyetini düşüren ve tasarruf sağlayan konutlar nasıl tasarlanmalı ve inşa edilmelidir? İşte, tasarruf önerileri...

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer