|   |   | 

Basit usule tabi mükellefler için gelir vergisi beyan dönemi başladı

Basit usule tabi mükellefler için gelir vergisi beyan dönemi başladı. Mükellefler, 2016 yılı kazançlarına ilişkin yıllık gelir beyannamelerini 27 Şubat'a kadar verebilecekler.

Basit usule tabi mükellefler için gelir vergisi beyan dönemi başladı

Geliri sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşan mükellefler, 2016 yılı kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 1-27 Şubat 2017 tarihleri arasında verecekler.

Beyannameler üzerinden hesaplanacak gelir vergisi ise 2 eşit taksitte ödenecek. İlk taksit 28 Şubat 2017 tarihine kadar, ikinci taksit ise 1-30 Haziran 2017 tarihleri arasında ödenecek.

Basit usulde tespit edilen ticari kazanç yanında beyana tabi başka bir gelir unsurunun bulunması halinde, 2016 yılı kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi 1-27 Mart 2017 tarihleri arasında verilecek.

Beyanname üzerinden hesaplanacak gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.

Peki, basit usule tabi mükellef olmanın şartları nelerdir?

Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak, (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz.

Ölüm halinde, iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)

Peki, kimler basit usulden yararlanamaz?

* Kolektif şirket ortakları ile komandit şirketlerin komandite ortakları.

* İkrazat (ödünç para verme) işleriyle uğraşanlar.

* Sarraflar ile kıymetli maden ve mücevherat alım satımı ile uğraşanlar.

* Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasında sayılan kişi ve kurumlara karşı inşaat ve onarma işini taahhüt edenler ile bu mükelleflere karşı derece derece taahhütte bulunanlar.

* Sigorta prodüktörleri.

* Her türlü ilan ve reklam işleriyle uğraşanlar veya bu işlere tavassut (aracılık) edenler.

* Gayrimenkul ve gemi alım satımı ile uğraşanlar.

* Tavassut (aracılık) işi yapanlar. (dayıbaşılar hariç)

* Maden işletmeleri, taş ve kireç ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları işletenler.

* Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar ile treyler, çekici ve benzerlerinin sahip veya işleticileri. (Yapısı itibarıyla sürücüsünden başka on dört ve daha aşağı oturma yeri olan ve insan taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları ile yolcu taşıyanlar hariç)

* Maliye Bakanlığınca teklif edilen ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan iş grupları, sektörler, il ve ilçeler, büyükşehir belediyeleri dahil olmak üzere il ve ilçelerin belediye sınırları (mücavir alanlar dahil), belediyelerin nüfusları, yöreler itibarıyla veya sabit bir işyerinde faaliyette bulunulup bulunulmadığına göre gerçek usulde vergilendirilmesi gerekli görülenler.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer