|   |   |  Başkent’te güle oynaya bir yıkım

Başkent’te güle oynaya bir yıkım

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın göreve gelmesiyle birlikte “ortak akıl” ilkesi ile pek çok problemin çözüme kavuşturulmasının ardından Ankara’nın kanayan yarası Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap’ta yaşayan vatandaşlarla anlaşma sağlandı.

Başkent’te güle oynaya bir yıkım

 

Bölgedeki gecekondularda oturan vatandaşlar, Büyükşehir çalışanları ve aileleriyle birlikte yıkım çalışmalarına katılarak, güle oynaya kendi evlerini yıktılar. 
Ankara Büyükşehir Belediyesinin sıfır sorunla yıkımlarına başladığı gecekondu sahipleri, uzun yıllardır devam eden sorunların çözüme kavuşturulmasından memnuniyet duyduklarını kaydederek, bölgede oturan vatandaşların da en kısa zamanda gecekonduları boşaltacaklarını söylediler. Başkent’te uzun bir aradan sonra ilk kez Dikmen Vadisi’nde gerçekleştirilen yıkım çalışmaları kavgasız ve gürültüsüz şekilde tamamlandı. Dikmen Vadisi son etabının tıpkı ilk 3 etapta olduğu gibi bölgeyi çirkin yapılaşmadan kurtaracağını ve modern yaşam alanları oluşturulacağını açıklayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, projeye ilişkin şu bilgiyi verdiler: 


“Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, 188 hektar alanı kapsıyor. Proje ile öncelikle bölgede arsası ve tapu tahsis belgeli gecekondu sahiplerinden oluşan bin 530 vatandaşla anlaşma sağlandı. Yine proje alanında kalan, tapu ya da tapu tahsis belgesi bulunmayan 870 gecekondu malikiyle de Doğukent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında her malik için 200 metrekare arsa tahsis edilmek üzere rızasına dayalı anlaşmaya varıldı. Toplam dönüşüme konu 2 bin 235 gecekondudan bugüne kadar bin 945’i yıkılırken, yaklaşık 210’unun da yıkımı devam ediyor.” 
Proje alanı içerisinde anlaşmaya varılamayan yaklaşık 80 gecekondu kalırken, 75’nin ise tapu veya tapu tahsis belgesi bulunmuyor. Uzun yıllardır devam eden anlaşmazlık ve mahkeme süreci nedeniyle Dikmen Vadisi son etap çalışmaları başlatılamazken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın talimatıyla gecekondu sahipleriyle uzlaşma sağlandı. Başkan Tuna’nın “Vatandaşa hakkını eksiksiz teslim edin” talimatıyla tekrar başlayan görüşmeler neticesinde anlaşma sağlandı ve yıkım çalışmaları başladı. Proje kapsamında oluşan imar ada/parselleri üzerinde inşa edilerek hak sahiplerine dağıtılacak konutların ihale sürecinin tamamlandığı müjdesini veren yetkililer, “İnşaat çalışmalarına de en kısa sürede başlanılacak. Şuanda anlaşma sağlanan bin 235 hak sahibi için konut üretimi yapılacak” dediler. 
Bölgedeki gecekondusu yıkılan hak sahiplerine aylık kira yardımı yapıldığını da hatırlatan yetkililer, bu yardımların konutların teslimine kadar süreceğini kaydettiler. 

 

 

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • İstanbul'da 300 sektörü etkileyen 500 bin konutluk proje yolda
  İstanbul'da 300 sektörü etkileyen 500 bin konutluk proje yolda

  Aydın Düşünce Platformu’nun 46. toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da 300 farklı sektörü etkileyecek 500 bin konutluk projenin müjdesini verdi. Özhaseki, kentsel dönüşümde ‘mahalle konseptini’ uygulayacaklarını söyledi.

 • Değirmenönü ve Karapınar’da modern hayata ilk adım
  Değirmenönü ve Karapınar’da modern hayata ilk adım

  Yıldırım Belediyesi’nin Değirmenönü ve Karapınar mahallelerinde hayata geçireceği kentsel dönüşüm projesinin yanı sıra bölgeye kazandıracağı Yıldırım Beyazıt Gençlik Merkezi ilçeye büyük değer katacak.

 • Kentsel dönüşümle Kayseri’ye yeni bir çehre!
  Kentsel dönüşümle Kayseri’ye yeni bir çehre!

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Yunus Emre Mahallesi kentsel dönüşüm alanında devam eden zemin iyileştirme ve alt yapı çalışmalarını kontrol etti. Başkan Çolakbayrakdar, dönüşümle birlikte Kayseri’ye yepyeni bir çehre kazandıracaklarını söyledi.

 • İnşaat Fuarı'nın gözdesi Osmangazi Belediyesi oldu
  İnşaat Fuarı'nın gözdesi Osmangazi Belediyesi oldu

  Bursa'da açılan ve 15 Nisan'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan İnşaat ve Dekorasyon Fuarı ile Bursa Gayrimenkul Fuarı'nın gözdesi Osmangazi Belediyesi oldu. Osmangazi Belediyesi, Soğanlı'da 5.etap halinde gerçekleştirdiği 2 bin 200 konutluk Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uludağ'ın eteklerinde yeni yapacağı Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi ile fuarın gözdesi oldu.

 • Çukurca'da büyük dönüşüm başlıyor
  Çukurca'da büyük dönüşüm başlıyor

  Irak’ın sıfır noktasında bulunan Hakkari’nin Çukurca Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Temel Ayca, ilçede yapacakları 142 konutlu projenin tamamlanmasıyla, ilçede konut sıkıntısının kalmayacağını söyledi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.