|   |   |  Başkent’te güle oynaya bir yıkım

Başkent’te güle oynaya bir yıkım

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın göreve gelmesiyle birlikte “ortak akıl” ilkesi ile pek çok problemin çözüme kavuşturulmasının ardından Ankara’nın kanayan yarası Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap’ta yaşayan vatandaşlarla anlaşma sağlandı.

Başkent’te güle oynaya bir yıkım

 

Bölgedeki gecekondularda oturan vatandaşlar, Büyükşehir çalışanları ve aileleriyle birlikte yıkım çalışmalarına katılarak, güle oynaya kendi evlerini yıktılar. 
Ankara Büyükşehir Belediyesinin sıfır sorunla yıkımlarına başladığı gecekondu sahipleri, uzun yıllardır devam eden sorunların çözüme kavuşturulmasından memnuniyet duyduklarını kaydederek, bölgede oturan vatandaşların da en kısa zamanda gecekonduları boşaltacaklarını söylediler. Başkent’te uzun bir aradan sonra ilk kez Dikmen Vadisi’nde gerçekleştirilen yıkım çalışmaları kavgasız ve gürültüsüz şekilde tamamlandı. Dikmen Vadisi son etabının tıpkı ilk 3 etapta olduğu gibi bölgeyi çirkin yapılaşmadan kurtaracağını ve modern yaşam alanları oluşturulacağını açıklayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, projeye ilişkin şu bilgiyi verdiler: 


“Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, 188 hektar alanı kapsıyor. Proje ile öncelikle bölgede arsası ve tapu tahsis belgeli gecekondu sahiplerinden oluşan bin 530 vatandaşla anlaşma sağlandı. Yine proje alanında kalan, tapu ya da tapu tahsis belgesi bulunmayan 870 gecekondu malikiyle de Doğukent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında her malik için 200 metrekare arsa tahsis edilmek üzere rızasına dayalı anlaşmaya varıldı. Toplam dönüşüme konu 2 bin 235 gecekondudan bugüne kadar bin 945’i yıkılırken, yaklaşık 210’unun da yıkımı devam ediyor.” 
Proje alanı içerisinde anlaşmaya varılamayan yaklaşık 80 gecekondu kalırken, 75’nin ise tapu veya tapu tahsis belgesi bulunmuyor. Uzun yıllardır devam eden anlaşmazlık ve mahkeme süreci nedeniyle Dikmen Vadisi son etap çalışmaları başlatılamazken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın talimatıyla gecekondu sahipleriyle uzlaşma sağlandı. Başkan Tuna’nın “Vatandaşa hakkını eksiksiz teslim edin” talimatıyla tekrar başlayan görüşmeler neticesinde anlaşma sağlandı ve yıkım çalışmaları başladı. Proje kapsamında oluşan imar ada/parselleri üzerinde inşa edilerek hak sahiplerine dağıtılacak konutların ihale sürecinin tamamlandığı müjdesini veren yetkililer, “İnşaat çalışmalarına de en kısa sürede başlanılacak. Şuanda anlaşma sağlanan bin 235 hak sahibi için konut üretimi yapılacak” dediler. 
Bölgedeki gecekondusu yıkılan hak sahiplerine aylık kira yardımı yapıldığını da hatırlatan yetkililer, bu yardımların konutların teslimine kadar süreceğini kaydettiler. 

 

 

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı
  Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı

  Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacıyla yeni yıla sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon’un açılışını yapacaklardı ama valilikten yasal izin verilmeyen yarım kaldı.

 • Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor
  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

  Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

 • Kentsel dönüşüm Adana’ya yeni bir bulvar kazandırdı
  Kentsel dönüşüm Adana’ya yeni bir bulvar kazandırdı

  Adana Büyükşehir Belediyesi, deprem riski yüksek gecekonduların ve çarpık yapıların bulunduğu merkez Çukurova ilçesi Göl Mahallesi’ndeki 250 dönüm alanda uygulamaya koyduğu kentsel dönüşüm projesinde 42 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödeyerek 230 binanın yıkımını tamamladı.

 • Kentsel dönüşümle yıkılan Fetih Camii’nin temeli atıldı
  Kentsel dönüşümle yıkılan Fetih Camii’nin temeli atıldı

  Konutlardan okullara ve ibadethanelere kadar bir çok alanda kentsel dönüşümün başarılı bir şekilde yürütüldüğü Bağcılar'da yenilenen son yer Fetih Camii oldu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilen Fetih Camii’nin temeli törenle atıldı. Bir yılda bitmesi planlanan caminin altında 47 araçlık da otopark bulunuyor.

 • Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 
  Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 

  Tokat’ın Turhal İlçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deprem riskli alan ilan edilen Camikebir ve Kova Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile birlikte kale etrafındaki konutların yıkılarak yerine tarihi dokuya uygun, çevre düzenlemesi ve alt yapısı modern bir konutlar inşa edilmesi planlanıyor.

 • Manisa’nın 50 yıllık sorununda sona geliniyor 
  Manisa’nın 50 yıllık sorununda sona geliniyor 

  Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Şehzadeler Belediyesinin 360 dönümlük arazi üzerinde 5 mahallede başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son durumla alakalı açıklamalarda bulundu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.