|   |   | 

Batman'da Toki'nin Yaptırdığı 1472 Konutun Kura Çekimi Yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Batman'da Emekliler Derneği'ne yaptırılan bin 472 konutun kura çekimi gerçekleştirildi.

Batman'da Toki'nin Yaptırdığı 1472 Konutun Kura Çekimi Yapıldı

Atatürk kapalı spor salonunda yapılan kura çekimi için emekliler salonu hınca hınç doldurdu. Batman'ın Kuyubaşı köyü mevkiinde yaptırılan ve Ocak 2016 yılında teslim edilecek olan 2 +1 ve 3+1 şeklinde yapılan konutlar için noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Kura çekimi öncesi bazı binalarda bodrum katlardaki dairelerin de dahil edildiğine itiraz eden bazı üyeler ile dernek yöneticileri arsında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışma, Emekliler Derneği Başkanı Hüseyin Ekmen'in açıklamalarıyla yatıştırıldı.

Kura çekimi törenine katılan AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir burada yaptığı konuşmada, Emekliler Derneği'nin öncülük yaptığı, Batman'ın mümkün olan kıraç arazisinde ve Batman'ı özellikle bu ova kesiminden kurtarmak adına çok güzel bir girişim olduğunu söyledi. Batman'da ve bölgede özellikle böylesi güzel anlamlı girişimlerde bulunmak istediklerini ifade eden Özdemir şöyle konuştu:

"Malumunuz son süreçle beraber bölgede herkesin ihtiyaç duyduğu, hepimizin çok aradığı son 3 sene içerisinde bölgede ve Türkiye'de kardeşliğin huzur ve müreffeh bir yaşamın tadına vardık. Bu yaşamı bu huzuru idame ettirmek içinde elbette bu toplumun bireyi olan sizler emekliler bu süreçte de katkı sunacağınız diliyoruz. Bizler huzur istiyoruz. Huzur olacak ki bu güzel hizmetler bu memlekette olsun. Çünkü silahın yankıladığı bir yerde kimse hizmet etmez. Kimse yeni konut yapmayı düşünmez. Kimse yeni bir iş yeri açmayı düşünmez. Çünkü önce can güvenliği, huzur ve barış gereklidir. Biz bu güzide kitleden dua etmenizi istiyoruz. Bu süreçte hayatını kaybedenler sizlerin evlatlarınızdır. İster dağda ki olsun, ister korucu olsun, ister asker olsun, ister iş adamı olsun, ister iş makinesi çalıştıran operatör olsun, ister bir minibüs şoförü olsun bunlar sizin evlatlarınız. Sizin bu süreçte sivil inisiyatifi ortaya koymanız lazım. Sesiniz çıktıkça evet sadece sloganlarla barış değil, biz barışı talep edeceğiz. Barışın olması içinde insanımıza sahip çıkacağız."

Törende söz alan TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, TOKİ'nin Türkiye genelinde yapmış olduğu çalışmalardan söz etti. Karaca, Toplu Konut idaresi (TOKİ) olarak 58, 59, 60, 61 ve 62 hükümetleri dönemimde bu güne kadar 81 il ve 3 bin 103 şantiyede 676 bin 811 konut yapmaya başladığını ve bunların 563 bin 487'sinin sosyal konut niteliğinde olduğunu söyledi. Türkiye genelinde TOKİ çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade eden Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu güne kadar, 539 bin 348 konutu tamamladık ve sizlerin kullanımına teslim ettik. Bu güne kadar 70.89 milyarlık 5 bin 278 adet ihale gerçekleştirdik. Eski parayla 70 katrilyon liraya tekabül etmektedir. Burada sadece konutları değil sosyal alanlarda yapıp teslim ediyoruz. Sosyal donatılar dışında 72 bin derslikli 985 okul, 989 adet spor salonu, 172 adet yurt, 95 sağlık ocağı, 266 adet hastane bunların dışında 530 noktada ticaret merkezi, 570 adet cami ayrıca 18 adet stadyum sporumuza sunduk. Yerel yönetimlerle birlikte 372 projede 272 bin konut planladık. Bu projelerle 900 bin işçiye istihdam sağladık. Toplam 48 katrilyon hak ediş ödemesi gerçekleştirdik. Batman'da bu güne kadar 44 şantiye'ye 4 bin 520 konut, 8 ilk öğretim 5 lise, 2 yüksek okul, Kütüphane, Lojman, uygulama oteli, 5 adet cami, spor salonu, Ticaret merkezi 4 Hastane, Kamu binaları stadyum yapılmaktadır."

Daha sonra söz alan Batman Vali Yardımcısı Cihat Arık, bugün bin 472 konutun kura çekimi yapıldığını ve bunun çok anlamlı olduğunu belirterek, "Özellikle birlik ve beraberlik duyduğumuz bugünlerde huzur ve güven ortamının neler yapabileceğinin en güzel ifadesi ve örneğidir" diye konuştu.

Kurada isimleri çıkan emekliler de, ev sahibi olacakları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Törende ayrıca Batman Emekliler Derneği Başkanı Hüseyin Ekmen, TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca'ya TOKİ'nin Batman'a göstermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi.

Batman'da TOKİ tarafından yaptırılan 2+1 ve 3+1 konutlarında ara ödeme için Ekim ayı sonuna kadar süre verilirken Ocak ayında konutların anahtar teslimi yapılacak.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor
  Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor

  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, TOKİ’nin evi olmayan emekliler için yapacağı konutlara yönelik gelişme yaşandığını belirterek, “Nihayet bu proje ile ilgili somut bir adım atıldı, bu sevinci emeklilerimizle paylaşmak istiyorum” dedi.

 • Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi
  Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi

  11 Mayıs 2012 yılında temeli atılan 27 bin 44 koltuk kapasiteli Malatya Stadyumu, yüklenici firma tarafından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi.

 • Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev
  Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev

  Kalkınma Bakanlığı’nın öncülüğünde devletin portföyündeki konutlar dar gelirli vatandaşa düşük fiyatla kiralanacak. Projeyi, TOKİ veya İller Bankası gibi bir devlet kurumu hayata geçirecek.

 • Denizli Tavas’a 224 Konut
  Denizli Tavas’a 224 Konut

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Denizli’nin Tavas İlçesi Kızılcabölük Mahallesi’ne 110, Yenimahalle’ye 114 olmak üzere inşa edilecek toplam 224 konutun ihalesi yapıldı.

 • Afet Konut Projeleri Nedir?
  Afet Konut Projeleri Nedir?

  Kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, pekçok amaçla Türkiye'nin konut stoğuna katkıda bulunur. TOKİ'nin yaptığı konut türlerinden biri de afet konut projeleridir. Peki, afet konut projeleri nelerdir? Afet konut projelerinden yararlanabilmek için nereye başvuruda bulunmak gerekir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer