|   |  Sason Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Sason İlçesini Favorilerime Ekle

Sason Güncel Konut Projeleri

Sason Konut Projeleri

"Sason İlçesinin eski adı “Kabilceviz”dir. Kelime anlamı cevizi bol anlamına gelmektedir. Sason adı Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiştir. Sason üzerinde Zok’ta bulunan dili Arapça olan Garzan aşireti Kurtalan’dan Muş’a kadar uzanan bölgede hakim olmuşlardır. Dili Kürtçe olan Hiyan aşireti ise Silvan, Yücebağ ve Muş ili yörelerinde etkin olmuşlardır.
 
1864 yılında Osmanlı yönetiminde eyaletlerin yerine vilayetler kurulurken, Sason Siirt Sancağı ile birlikte Diyarbakır vilayetine bağlanmıştır. Nitekim 1871 tarihli Diyarbakır Salnamesin’de Sason ilçesinin Siirt  Sancağına bağlı olduğu belirtilmektedir. 1844’lerden sonra Siirt Sancağının sırası ile Bitlis vilayetine Cumhuriyete kadar da Muş iline bağlı olduğunu görüyoruz. Cumhuriyetten sonra Sason ilçesi kesin olarak Siirt vilayetine bağlı bir kaza durumuna getirilmiştir. 1938 Kozluk ilçesi Sason’nun bir bucağı iken bu tarihte ayrılarak ilçe statüsünü kazanmıştır. Sason ilçesi 16 Mayıs 1990 tarih ve 20522 Sayılı Resmi(Mükkerrer) gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 3647 Sayılı Kanunun 2. Maddesine göre Batman ilçesi vilayet olması nedeniyle, Sason ilçesi bu tarihte Siirt vilayetinden ayrılarak  Yeni il olan Batman iline bağlanmıştır."
 
"İlçemiz Güneydoğusunda Kozluk ilçesi, Kuzeyinde Muş ili Kuzeydoğusunda Mutki ilçesi, Batısında Kulp ilçesi ile çevrilmiştir. Alanı 661 Km2’dir. İlçenin rakımı 980’dir. İlçemizin Yeryüzü şekilleri zamanında 60 milyon yıl önce üçüncü zamandaki (Tersiyer) Jeolojik hareketler sonucunda oluşmuştur. Alanın 636.050 dekarı dağlık, 6.000 dekarı yayla, 2.400 dekarı ova, 16.550 dekarı ise dalgalı arazidir. Yeryüzü şekilleri içinde en fazla dağların yer aldığı ilçemizde, belli başlı yüksek dağlarımızdan Aydın Tepe(Mereto)2.973 metre. ilçemiz ile Muş ili arasında bulunan Subaşı Dağı(Zoveser) 2.706 metre. İlçe merkezinin güneyinde Kuşaklı(Halkis) Dağı, 1.947 metre, Heybeli Köyü’nün 4 Km .Güney batısında Taştepe(Golan) Dağı 1.473 metre, Dağçatı Köyü’nün 6 Km. Batısında Gökçekaradağ(Sintör) Dağı bulunmaktadır.
 
Sason ve Kayser Çayları ilçemizin belli başlı iki akarsuyudur. Bu akarsulur Malabadi Köprü’sü yakınında Kulp Çayı ile birleşerek Batman Çayı adı ile güneye doğru akarlar Dicle’ye ulaşırlar. Kayser Çayı Sason-Kulp ilçeleri ve dolaysıyla Batman ve Diyarbakır illerinin de idari sınırlarını belirleyen doğal bir sınır şeridi özelliği taşır.
 
 İlçemizin iklimi geç Akdeniz iklimi ile Doğu Anadolunun karasal iklimleri arasında bir geçiş iklimi özelliğini taşımaktadır. Yağışlı bir iklime sahip olan ilçemizde yıllık ortalama yağış 98 Kg./M2 dir. Yörenin karekteristik bitki örtüsü meşe ağacıdır."

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.