|   |  Aydıntepe Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Aydıntepe İlçesini Favorilerime Ekle

Aydıntepe Güncel Konut Projeleri

Aydıntepe Konut Projeleri

KÜLTÜR: İlçemizde genel olarak Doğu Karadeniz kültürü hakimdir. Halk genel olarak geleneksel değerlere, örf ve adetlere bağlıdır. Ataerkil aile yapısı egemen olup,  aile reisi otoriterdir. Ekonomik bağımsızlığını kazanan çekirdek aile sayısında değişen günümüz şartlarına göre artış görülmektedir. Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ilçe günümüze dek hala kendini koruyan yer altı şehri ile tam bir tarih şehridir.
 
TURİZM: İlçemizde tarihi Yeraltı Şehri, tarihi Aydıntepe(Hart) Kalesi ve Adıntepe Yayla Göleti ile turizm de bölgede kendini ön plana çıkarmıştır. İlçemiz bu yönde her geçen gün özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca  Temmuz ayında Bayburt İlinde yapılan Dede Korkut Şenlikleri çerçevesinde Aydıntepe yaylasında  düzenlenen Aydıntepe Yayla şenliği ise büyük ilgi görmekte ve her yıl yöre halkımız ve şehir dışında ki halk tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir.
Bayburt İlinin iki ilçesinden biri olan Aydıntepe 40 derece 24 dakika kuzey enlemi,40 derece 10 dakika doğu boylamında olup,doğu ve güneyden İl Merkezi, kuzeyden Trabzon, batıdan Gümüshane illeriyle çevrilidir. Bayburt İl Merkezinin kuzeybatısında,kendi adı ile anılan ovanın kuzeyinde, Kuzey Anadolu sıradağlarının bir bölümünü oluşturan ve Trabzon ve Bayburt İllerinin doğal sınırını çizen Soğanlı Dağlarının ovayla birleştiği yamaçta kurulmuştur.

Coğrafi Konumu
Deniz seviyesinden yüksekliği 1650 m ,yüzölçümü 473 km2 dır. (Yüzölçümüne göller dahil değildir.) Bayburt iline 24 km, Trabzon iline 180 km, Gümüşhane iline 80 km uzaklıktadır. ilçenin en önemli dağları olan Soğanlı Dağları, kara iklimin etkisi ve tahripler sonucu orman örtüsünden hemen hemen mahrumdur. Bu dağların en önemli özelliği yayla ve av turizmine elverişli olması, geniş otlaklarının bulunmasıdır. ilçenin doğal bitki örtüsü geç kuruyan mera,çayır ve bozkırdır. Doğu Anadolu ikliminin etkisi altında bulunan ilçemizde kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçer.
 
 BİTKİ ÖRTÜSÜ
 
2750 m. yüksekliğe sahip Soğanlı Dağlarının kuzey yamaçlarında Karadeniz ikliminin etkisi görülür. İlçenin belli başlı akarsuları Çoruh Nehrinin kollarını oluşturan küçük derelerdir. Aydıntepe ovasını ikiye ayırarak doğu-batı doğrultusunda uzanan Çoruh çayı Çoruh Nehrinin en büyük koludur. Ayrıca Çatıksu, Sorkunlu, Gümüşdamla ve Sırataşlar dereleri Çoruh Nehrinin havzasında yer alan önemli kaynaklardır. Bu derelerde yılın her mevsiminde su bulunur.
 
Ilkbahar ve Sonbaharda bu derelerin taşıdıkları su miktarı artar. ilçenin en önemli tarım alanı, yükseltisi 1450-1550 metreler arasında olan Aydıntepe Ovasıdır. Bunun dışında ovaya açılan dere boylarında tarıma uygun düzlükler bulunur. İlçemizde rüzgarlar Soğanlı Dağlarından Çoruh Nehri vadisine doğru eser ve yöre Balkar adı verilen rüzgarların etkisi altındadır. Ayrıca Aydıntepe Ovası doğudan esen rüzgarlara da açıktır. Güneşlenme süresi, su sıkıntısının yaşanmaması ve tarıma çok elverişli bir ovası  olması münasebetiylede ayrıca bir cazibe merkezidir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.