|   |   |  Belediye Sınırları Nasıl Tespit Edilir!?

Belediye Sınırları Nasıl Tespit Edilir!?

Belediye sınırları ne zaman kesinleşir?

Belediye Sınırları Nasıl Tespit Edilir!?

Yeni kurulan bir belediyenin sınırları, kuruluşu izleyen altı ay içinde tespit edilir.

Belediye sınırlarının tespitinde uyulacak esaslar şunlardır:

a) Eskiden beri o yerleşim yerine ait sayılan tarla, bağ, bahçe, çayır, mera, otlak, yaylak, zeytinlik, palamutluk, fundalık gibi yerler ile kumsal ve plajlar belediye sınırı içine alınır.

b) Belediye sınırlarını dere, tepe, yol gibi belirli ve sabit noktalardan geçirmek esastır. Bunun mümkün olmaması durumunda, sınır düz olarak çizilir ve işaretlerle belirtilir.

c) Belediyenin sınırları içinde kalan ve eskiden beri komşu belde veya köy halkı tarafından yararlanılan yayla, çayır, mera, koru, kaynak ve mesirelik gibi yerlerden geleneksel yararlanma hakları devam eder. Bu haklar için sınır kâğıdına şerh konulur.

d) Çizilen sınırların geçtiği yerlerin bilinen adları sınır kâğıdına yazılır. Ayrıca yetkili fen elemanı tarafından düzenlenen kroki sınır tespit tutanağına eklenir.

Belediye sınırları, belediye meclisinin kararı ve kaymakamın görüşü üzerine valinin onayı ile kesinleşir.

Kesinleşen sınırlar, valilikçe yerinde uygulanmak suretiyle taraflara gösterilir ve durum bir tutanakla belirlenir. Kesinleşen sınır kararları ile dayanağı olan belgelerin birer örneği; belediyesine, mahallî tapu dairesine, il özel idaresine ve o yerin mülkî idare amirine gönderilir.

Kesinleşen sınırlar zorunlu nedenler olmadıkça 5 yıl süre ile değiştirilemez.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Yereli Yönetmek seminerleri başlıyor
    Yereli Yönetmek seminerleri başlıyor

    Kadıköy Belediyesi Akademi tarafından hazırlanan seminerde “Yereli Yönetmek” kavramı tartışmaya açılacak. Seminer, 27 Mart’ta başlayacak ve 3 Mayıs’a kadar devam edecek.

  • IBM yaşlı çalışanlarını kovdu!
    IBM yaşlı çalışanlarını kovdu!

    IBM’in insan kaynakları yaklaşımı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, şirket yaşlı çalışanlarını sistematik olarak kovarak ABD yasalarını çiğnemiş olabilir.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.