|   |   | 

Besob Sanayi Sitesi'nde İnşaat Çalışmaları Yeniden Başladı

Bursa’da BESOB Sanayi Sitesi’nde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

Besob Sanayi Sitesi'nde İnşaat Çalışmaları Yeniden Başladı

Bursa’da şehir içinde dağınık olarak faaliyet gösteren küçük esnafın kent dışında bir çatı altında toplanmasını amaçlayan ve temeli 29 Mayıs 2011’de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından törenle atılan BESOB Sanayi Sitesi’nde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

Yaklaşık 307 hektar üzerine kurulu, içinde 21 sektörde toplam 3 bin esnaf ve sanatkarı barındıracak olan, sosyal donatılarıyla büyük bir kampüs niteliğindeki Sanayi Sitesi’nin alt yapı ihalesinden sonra üst yapı ihalesinin de tamamlanmasının ardından 2 yıl içinde bitirilip hizmete açılması bekleniyor. Temeli 29 Mayıs 2011 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından atılan ve o dönemde en geç 2 yıl içinde bitmesi planlanıyordu. Bursa tarihinin yaklaşık 1 milyar lira maliyetli en büyük ve en kapsamlı, Türkiye’ye örnek teşkil edecek olan kentsel dönüşüm projesi, belirlenen yerin kamuoyunda tartışma konusu olması sebebiyle bir taraftan hukuki mecralara taşınırken, diğer taraftan da yapımını üstlenen TOKİ’deki bürokratik yapılanmalardaki değişimler sebebiyle inşaatı durma noktasına geldi.

"Mahkemelerin Hepsini Kazandık"

Toplam 3 bin esnaf ve sanatkarın hizmet vereceği alanda uzun süre sonra yeniden başlayan alt yapı çalışmalarını BESOB yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yerinde inceleyen BESOB Başkanı Arif Tak, gelinen süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Tak, toplam 11 etap halinde, 2 yılda tamamlanması beklenen Bursa tarihinin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi niteliğindeki sanayi sitesinin 1. etabının bittiğini ve 125 dükkanın hak sahiplerine dağıtılıp hizmet vermeye başladığını söyledi.

Başkan Tak ”Maalesef Büyük Sanayi Sitesi ile ilgili olarak kamuoyunda belli bir kesim müthiş bir yıpratma, karalama kampanyasında bulundu ve yargıya taşındı. Ama hepsinden başarıyla geçmesini bildik. Çünkü burada kentin dokusuna aykırı, kentliye ve esnaf sanatkarımız aleyhine hiçbir olumsuz durum ve çalışma bulunmamaktadır. Yapılanların tümü yasaldır ve kesinlikle vicdanları rahatsız edecek bir yapılanmaya gidilmemektedir. Kamuoyunda oluşturulan 'mahkeme kararıyla durduruldu ve bitirilemiyor' söylentileri tamamen asılsızdır. Buradaki aksama TOKİ’nin kendi iç işleyişindeki süreçten kaynaklanmış ve kentimize ve tabii ki bu projenin hak sahiplerine, bizlere tam 5 yıl gibi bir zaman kaybettirilmiştir” dedi.

"Bursa’ya Katma Değer Sağlayacak Büyük Bir Yatırım"

Alt yapı çalışmalarının bitmek üzere olduğu BESOB Büyük sanayi Sitesi’nde üst yapı ihalesinin de tamamlanmasının ardından sektörlerin yavaş yavaş buraya taşınacağını ve kalan 10 etabın 2 yılın sonunda tamamlanarak projenin biteceğini de söyleyen BESOB Başkanı Arif Tak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada öyle topluma aksettirildiği gibi hiçbir esnaf ve sanatkarımız mağdur olmayacaktır. Kente toplam 17 kilometre uzaklıktadır. Bu artık büyük kentler için uzun bir mesafe değildir. Burası aynı zamanda büyük bir kampüs durumundadır. İçinde kreş, ana okulu, endüstri meslek lisesi, otel, 2 bin kişilik kongre ve kültür merkezi, tıp merkezi, bin 500 araçlık otopark, cafe ve restoranlar, cami, itfaiye ve polis merkezi, fuar alanı ve arıtma tesisi, yeşil alanlar gibi tüm sosyal donatılar ve modern tesisler yer alacak. Projemiz 2017 yılında tamamlandığında, kent içinde sağlıksız alanlarda hizmet vermeye çalışan esnaf ve sanatkarımızı daha modern ve daha sağlıklı yerde sanayi sitesi altında topladığımız için kent içinde bir rahatlama olacak, bu da Bursa’nın kentsel dönüşümünün önünü açacaktır. Kentin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Türkiye’ye örnek olacak büyük ve önemli bir yatırımdır."

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

 • Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli
  Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli

  İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer