|   |  Bozüyük Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Bozüyük İlçesini Favorilerime Ekle

Bozüyük Güncel Konut Projeleri

Bozüyük Konut Projeleri

BOZÜYÜK

Asya ile Avrupa arasında doğal bir köprü görevi gören Anadolu´nun hemen her köşesi bu önemle jeopolitik konumu nedeniyle, ilk çağlardan bu yana hareketli ve zengin bir tarihe sahiptir. İlkçağlardan beri bu bölgede sırasıyla Hititler´in, M.Ö. 1200 yıllarından sonra balkanlardan gelen Frigyalılar´ın bölgeye egemen olduğu şimdiki İçköy, Yaylacık ve Manişar olarak adlandırılan kesimlerde tarihi Mina şehrinin kurulmuş olduğunu antik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Bölgedeki yaklaşık 600 yıllık Frig egemenliğine doğudan kafkaslardan gelen Kimmerler son vermişlerdir. Kimmerlerin yaklaşık 1 asırlık egemenliğine de batıdan gelen Lidyalılar son vermiştir.

Bundan sonraki asırlarda sırasıyla bölgeye doğudan gelen Persler ile batıdan gelen Büyük İskender komutasındaki Makedonyalılar egemen olmuştur. İskender imparatorluğu parçalanınca bölgede uzun yıllar bu imparatorluğun parçası olan Bitinyalılar yaşamıştır. Sonraları Roma İmparatorluğu egemenliğine giren bölge M.S. 395 yılından sonra Doğu Roma yani Bizans egemenliğine katılmıştır. Bu yıllarda Bozüyük´ün adının \"LAMUNİA\" olduğunu bilinmektedir.

600 - 720 yılları arasında bölge, İstanbul´u almak için gelen Arap Emevi kuvvetlerinin geçit yeri olmuştur.

1071 yılında doğudan gelen Selçuklu Türkleri´nin Malazgirt Savaşı sonucu, Bizans İmparatorluğuna yenilgiye uğramasıyla Bozüyük ve çevresi Selçuklu Türkleri´nin egemenliğine geçmiştir.

Bundan sonra da bölge sık sık el değiştirmiştir. Daha ilerki yıllarda (M.S. 11.asır ve daha sonra) haçlı seferlerinde özellikle 1.Haçlı seferinde bölge zaman zaman Hristiyanla Müslümanlar arasında el değiştirmiştir. Bu konudaki en yakın tarihi olay Eskişehir yakınlarındaki 1097 yılında yapılan Haçlı komutanı Godefdoit ile Selçuklu Hükümdarı Kılıçarslan arasındaki Dorylaion savaşıdır.

Selçukluların Anadolu´ya egemen olması ile birlikte Bozüyük Sultanönü uç beyliğinin bir Kariye´si (köy) idi. Selçuklu hükümdarı II. Gıyasettin Mesut´un 1289 taihinde Osman beye gönderdiği 2. menşurunda Eskişehir´den Yenişehir´e kadar olan bölgeyi bir sancak kabul edip Osman beye vermesiyle Bozüyük´te o tarihten itibaren Osmanlı egemenliğine girmiştir.

1525´ten önce bugünkü Bozüyük´ün yerinde Çayköy, Arıklar, İçköy ve Atkaydı köyleri bulunmaktaydı.

 Osmanlı devletinde gerek sınırlarda savaşan orduların, gerekse cepheye giden orduların yol boyunca beslenmesini de halka yüklemiştir. Bu amaçla ordunun hareketinde önce izleyeceği askeri yol, kısa bir süre için dinleneceği noktalar belirlenmekte ve bu yerlerde ordunun yiyecek ve yem olarak kullanacağı zaire miktarı saptanarak kadınlardan bunları sağlaması istenmekteydi. Kanuni Sultan Süleyman´ın Bağdat seferine çıkacak Kasım Paşa komutasındaki ordusunun Bozüyük´te konaklayacağı haberi gelince, ordunun ihtiyacı olan erzak karşılanır. Kasım Paşa bu yardımlardan çok memnun kalır. \"Eğer savaşı kazanıp dönersem bu dört köyün ortasına bir cami yaptıracağım.\" der. Savaştan zaferle dönen komutan sözünü tutup cami ve külliyeyi (han, hamam, yemekhane, sıbyan mektebi gibi eklentileri) 1525 - 1528 yılları arasında yaptırır. Cami ve külliyenin yapılmasıyla birlikte bu dört köy halkı birer ikişer şimdiki Kasımpaşa Mahallesinin bulunduğu yerde toplanarak bu günkü BOZÜYÜK´ü oluştururlar.

 Bozüyük uzun yıllar Sultanönü sancağının Kariyesi durumunda kalmıştır. 93 Harbi diye bilinen 1877 - 1878 Osmanlı - Rus savaşlarından sonra Balkanlardan kaçarak Anadolu´ya göç eden Türklerin büyük bir bölümünün Bozüyük´te yerleşmeleri sağlanınca nüfus artmış, daha sonra bucak ve belediye kurumları kurulmuştur.

Bozüyük´ün bucak durumuna getirilmesinin ilginç bir öyküsü vardır. Rivayete göre Bozüyük´ün ileri gelenleri buranın bucak olması için aralarında anlaşarak İnönü bucak müdürünü kaçırmayı planlarlar. Daha önceden müdürün oturacağı resmi dairesi ve evi hazırlanır. Bir gece geç saatlerde atlı arabalarla İnönü´ye giderek bucak müdürünü kaçırıp Bozüyük´e getirirler. Ertesi gün müdürün kaçırıldığını anlayan İnönü´lüler durumu yetkililere bildirirler. yetkililer bu duruma çok şaşırır. Çünkü böyle bir olay o zamana kadar ne duyulmuş ne de görülmüştür. Bir taraftan da Bozüyük´lülerin bu hareketi çok hoşlarına gider. İnönü´lülere yeni bir bucak müdürü sözü vererek kaçırılan müdürün Bozüyük´te kalmasını sağlarlar. Bu olaya kadar Söğüt kazasının İnönü bucağına bağlı köydü.

Böyle bir yöntemle bucak merkezi olan Bozüyük, önce Söğüt´e bağlandı. 1885 te Ertuğrul livası kurulunca Söğüt´ün bucağı olarak bu livaya bağlandı. 1924´te iller teşkilatının kurulması ile Söğüt´e bağlı bucak olarak Bilecik iline bağlandı. 1926´da İnönü bucağını kapsayacak biçimde, Bilecik´in ilçesi olmuştur. 1963´e kadar Bozüyük´ün bucağı olan İnönü, o yıl Eskişehir´in merkez ilçesine bağlanmış, sonunda 1987´de Eskişehir´in ilçesi olmuştur. 1995 yılında Söğüt´e bağlı Düzdağ, 1997 yılında yine Söğüt´e bağlı Metristepe (Doruk) köyleri Söğüt´e bağlanmıştır.

Kurtuluş savaşında batı cephesinin ilk kuruluş günlerinde (18 Haziran 1920) Bozüyük bir müddet cephe karargahı olmuş ve halkın gösterdiği vatan sevgisi ve fedakarlıkla 1920 Haziranında başlayan ve Bursa´nın düşmesiyle sonuçlanan ilk düşman taarruzunun Eskişehir´e doğru ilerlemesini durdurmakta ordumuz için bir dayanak olmuştur. 1. ve 2. İnönü Savaşlarında, 9 Ocak 1921- 14 Mart 1921, 26 Mart - 1 Nisan 1921 arasında kısa süreli Yunan işgaline uğrayan Bozüyük, 12 Temmuz 1921´de 3. kez Yunan işgaline uğramış, 4 Eylül 1922´de harap bir halde işgalden kurtulmuştur.

COĞRAFİ DURUMU

Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda bulunur. Bilecik ilinin merkez dahil sekiz ilçesinin en büyüğüdür.73876 hektar arazisi vardır. Denizden yüksekliği 740 metredir.
İlçe engebeli, dağlık ve ormanlıktır. Arazisinin yüzde 52 si ormanlarla kaplıdır. Kala, Yirce, Üç Tepeler, Metristepe, Çamyayla ve Kandilli Bayır Tepesi ve Kızıltepe belli başlı dağlarıdır. Sebze ve tahıl tarımına elverişli olan Bozüyük Ovası 60km lik bir alanı oluşturmaktadır. İlçenin güneybatısında Kömürsu Çiçekalan Sofular ve Batan yaylaları yer almaktadır. İlçede akarsu olarak Karasu ve Sarısu bulunmaktadır. Ayrıca Sarısu üzerinde Dodurga baraj gölünden de söz edebiliriz. 
Bozüyük; Gümüşdere, Pazaryeri istikametinden gelip Akpınar, İnönü, Çukurhisar üzerindeki fay aynaları üzerinde bulunduğundan 2. derece deprem kuşağındadır. Arazisinde şiddetli sayılacak aşınım vardır. Yeraltı kaynakları, madenler yönünden zengin değildir.

İklimi; İlçe ne kadar Marmara bölgesinde kalmakta ise de Marmara, Batı Karadeniz, İç ve Ege Bölgelerinin kesiştiği noktada bulunduğundan bu dört bölgenin de etkilerini görmek mümkündür. Bu itibarla bölge geçiş iklimline tabidir. En yüksek sıcaklığın Temmuz-Ağustos aylarında39 derecenin üzerine çektığı en düşük sıcaklığın Aralık-Ocak-Şubat aylarında -21 derecenin altına indiği zamanlar olmaktadır.

Çok geniş bir bitki örtüsü vardır. Ormanlarla kaplı alanda en çok çam, kayın, meşe, köknar, gürgen ağaçları başta olmak üzere bütün orman ağaçlarına rastlanır.Ormanlık dışında kalan yerlerde alıç,böğürtlen, dağ çileği, yabani gül, ısırgan otu, kekik, papatya, çiğdem, menekşe, zambak, yavşan, nane, ballıbaba, karamık,yüksük otu, karanfil, adaçayı, efelek gibi otsu bitkilerin türlerine rastlanır.

Yaşayan hayvanlar; Kurt, tilki, ayı, tavşan, geyik, domuz, porsuk, çakal, sansar, kartal, şahin, atmaca, keklik, güvercin, ağaçkakan, yılan, kertenkele, tosbağa, karınca, çekirge gibi belli başlılarını saydığımız hayvan cinslerine rastlanmaktadır

NÜFUS ve YERLEŞİM

İlçe nüfusunda 1940’lardan itibaren devamlı bir artış olmuştur. Ancak Pazaryeri ve İnönü’nün Bozüyük’ten ayrılmasıyla nüfusta bir azalma olmuştur.
1970’li yıllarda sanayinin gelişmesiyle ilçe merkezinde hızlı bir artış meydana gelmiştir. Bu artış genelde köylerden merkeze göçlerle ve yurt içinden iş bulmak için gelenler sebebiyle yaşanmıştır.


2000 yılı nüfus sayımına göre ilçe merkezinin nüfusu 47.469, köylerin nüfusunun toplamı 13.394 ve toplam ilçe nüfusu 60.863’tür.Merkezdeki nüfusun 24.319’u erkek, 23.150’si kadındır. İlçe merkezinde hane sayısı 2.519 olarak belirlenmiştir.
İstihdam durumuna gelince 11.175 erkek ve 2005 kadın olmak üzere 13.180 kişi istihdam edilmektedir.(2000 yılı sayımlarına göre.)
Eğitim durumu da şöyledir. okur yazar olmayan 2769 kişi olup bunun 2.067’si kadın 702’si erkektir. Geri kalan okuma yazma bilen nüfustan 7.890’ı okuma yazması olan fakat bir okul bitiremeyenler, 16.437’si ilkokul, 2.297’si ilköğretim okulu, 3.881’i ortaokul,7.168’i lise ve dengi okul, 2.121’i yüksek okul ve fakülte mezunlarıdır.
İlçede okul durumu:1 adet anaokulu,22 adet ilköğretim,11 adet lise ve dengi okul, 1 adet yüksekokul,3 adet özel dershane, 2 adet sürücü kursu ve 5 adet yurt bulunmaktadır.


İLÇEDE YERLEŞME


MANAVLAR: Bozüyük’ün en eski sakinleridir. Köklü gelenek ve görenekleri vardır. Bozüyük içinde yoğun olarak Kasımpaşa Mahallesi’nde ikamet ederler. Bozüyük dışında Dodurga, Yeniüreyil ve Günyarık manav köyleridir. Bozüyük’ün kurucu aileleri arasında Askerametler, Azerler, Bakkalcılar, Başollar, Berberler, Bayramlar, Bölükler, Çırbınlar, Cızıklar, Celler, Çakırlar, Çomalar, Çiloğlanlar, Çakırçavuşlar, Demirciler, Deloğlanlar, Delametler, Delhaliler, Dikiciler, Emetliler, Fıçıcılar; Gagalar, Gazdervişler, Gavaslar, Hacıtopallar, Habibler, Hancılar, Hacacıklar, Hacıabdinler, Hacı İbramlar, Kâhyalar, Kapsızlar, Kavcılar, Karagözcüler, Kırişler Kuşçular, Kürkçüler, Kurtametler, Kuyucular, Karaoğlanlar, Kösevililer, Kısakadirler, Kıvrıklar, Kösemenler, Kıtırlar, Lamloplar, Mıratlar, Müezzinler, Nalbantlar, Nebiler, Pateller, Petişenler, Pamuklar, Paşalılar, Saraylılar, Sarılar Topçular ve Zeybekler yer alır. Lakaplar tetkik edildiğinde mesleklerini lakap olarak almış olanların çoğunlukta olduğu görülmektedir. Manavlar gerek gelenek ve görenekleriyle ve gerekse ağızlarıyla Türk kültürünü en güzel şekilde yansıtmaktadırlar.


YÖRÜKLER: Orta Asya’dan değişik zamanlarda çıkmışlardır.Yakın zamanlara kadar yaşamlarını konar-göçer olarak sürdürmekteydiler.Çadırını kurduğu yer Yörük’ün sayılırdı.Yaz aylarında yaylaya çıkma geleneği vardı.Hayvancılıkla geçinirlerdi.Hayvanların duruşundan ve yıldızların görünüşünden çok iyi hava tahminleri yapmaktaydılar.Yaşam tarzlarına uygun olarak gelenek ve görenekleri vardı..Bozüyük’te; Muratdere, Yörükçepni, Aksutekke, Eceköy, Aşağıarmutlu, Bozalan, Çaydere, Darıdere, Kapanalan, Kızılcapınar, Kızıltepe ve Kuyupınar belli başlı Yörük köyleridir.Bozüyük içinde de zamanla bu köylerden gelerek yerleşmiş olan çok sayıda Yörük vardır.


ÇERKEZLER: Kafkasya’dan 1864 yılında göç etmek zorunda kalarak Balkanlara yerleşmişlerdir. Plevne harbinde aktif olarak savaşa katılmış, savaşın kaybedilmesi üzerine yine zorunlu olarak göç ettirilmişlerdir. Bu defa Marmara denizinin doğu ve güneydoğu kısmına yerleştirilmişlerdir. Bozüyük’te; Akçapınar, Alibeydüzü, Yeniçepne, Poyra, Akpınar, Düzdağ, Kovalıca, Karaağaç, Karaçayır köylerini kurmuşlardır. Köklü geleneklere sahiptirler. Köylerde toplu halde yaşadıklarında yaşam tarzlarını aynen sürdürmüşlerdir. Ancak 1970’li yıllardan başlayarak köylerden Bozüyük ilçe merkezine ve Eskişehir il merkezine iş nedeniyle taşındıklarından köylerdeki nüfus azalmış, şehir merkezinde nüfusları artmıştır.


BALKAN GÖÇMENLERİ (Muhacirler): Osmanlı Devleti’nin gerileme ve çözülme dönemine girmesiyle Balkanlardan rücu eden Türk ve Müslüman topluluklarıdır. Plevne harbinden başlayarak Türkiye’ye aralıklarla göç yaşanmıştır. Bozüyük’te: Akçapınar, Poyra, Yeniçepne, Akpınar, Kovalıca ve Karaağaç gibi Çerkez köylerine dahil olmuşlar ayrıca Çamyayla, Delielmacık, Hamidiye, Kandilli, Karabayır, Kozpınar, Metristepe, Osmangüzle, Revnak, Saraycık, Camiliyayla, Cihangazi, Çoçapınar, Dombayçayır, Düzağaç, Erikli, Gökçeli, Göynücek, Ketenli, Osmaniye, Yenidodurga ve Yeşilçukurca köylerini kurmuşlardır.
Köklü gelenek ve göreneklerinin yanı sıra bahçe işlerinde çok becerikli ve bilgilidirler.


ARNAVUTLAR: Balkan göçmenleri ile birlikte 93 harbi dediğimiz 1877-78 harbinden sonra peyder pey çeşitli tariklerde kasabamıza göç etmişlerdir.Orman ve kerestecilikle uğraşılı olmaları göçlerini Bozüyük’e yönlendirmiştir.


TATARLAR: Tatarlar da Kırım ve Tataristandan Osmanlı rus harbi sonrası ve Bolşevik ihtilalinden sonra Bulgaristana oradan da anadoluya göç gelmişlerdir


ROMANLAR: Bozüyük’te 200–250 aile vardır. El sanatlarında oldukça başarılıdırlar. Esnaflık, Ticaretle ve hayvancılık ile uğraşırlar. .Eskiden konar göçer olarak yaşarlardı.Günümüzde yerleşik olarak yaşamaktadırlar.


DADAŞLAR: Erzurum, Bayburt, İspir yöresinden gelip Bozüyük’ün Akpınar, Kovalıca ve Karaağaç köylerine yerleşmişlerdir. Bir kısmı da Bozüyük içine yerleşmiş olup ticaret ve esnaflıkla uğraşmaktadırlar. Çoğu sanatkâr olup çalışkan insanlardır.


KÜRTLER: Doğu illerinden Anarşi ve terörden kaçan ve gelişen kasabaya iş ve aş aramaya gelip kalıcı yerleşimlerini İçköy yaylacık Baharözü ılgınlı mevkiine ve kasabaya dağınık olarak yapmışlardır.


KARADENİZLİLER: Karadeniz bölgesindeki çeşitli illerden gelerek Bozüyük’e yerleşmişlerdir. Bir de dernekleri vardır.


BOZÜYÜK KÖYLERİNDEN GELENLER: Özellikle 1970’li yıllardan başlayarak hız kazanmıştır. Bozüyük’ün bütün köylerinden gelerek ilçe merkezine yerleşmişlerdir. Çoğu fabrikalarda iş bulmayı amaçlayarak köylerini terk etmişlerdir. Böylece köylerde nüfus hızla azalmış buna bağlı olarak köylerdeki hayvancılık ve tarım gerilemiş, ilçe merkezinde nüfus artışı olmuştur.


Toplumun statik yapısı değişmiştir. Köylerdeki yaşam tarzı örf, adet ve gelenekler büyük ölçüde unutulmuştur. İlçe merkezinde ise hepsi adeta harmanlandığından örf, adet ve geleneklerin bir sentezi meydana gelmiştir. Gençlerin büyük ölçüde okullara yönelmesi, topluma televizyon ve bilgisayarların hızla yayılması, iletişim ve ulaşımın iyice rasyonelleşmesi toplumu dinamik bir yapıya sokmuştur. Halen ilçede işsizlik var ise de organize sanayi bölgesinde yeni fabrikaların ve işyerlerinin açılmasıyla işsizlikte aşılacak ve Bozüyük gelecekte daha çok gelişecektir.

2012 Nüfus Sayımına göre :

Bozüyük´ün Nüfusu : 67.752 (Köylerle Beraber)

Erkek Sayısı : 34.310

Kadın Sayısı : 33.442

Bozüyük Nüfusu : 59.674 (Merkez İlçe)

Bozüyük Merkezde Erkek Sayısı : 30.292

Bozüyük Merkezde Kadın Sayısı : 29.382

Bozüyük Köylerinin Toplam Nüfusu: 8.078

Bozüyük Köylerinde Erkek Sayısı :4.018

Bozüyük Köylerinde Kadın Sayısı : 4.060

TARİHİ ESERLER

Bozüyük’ten çıkan tarihi eserleri şu başlıklarda toplayabiliriz.


1-Tarih öncesi çağlardan kalma eserler.


Bozüyük tarihini özetlerken belirtmiştim. Küçük Höyük kazısında Toprak Seramik Fabrikası temellerinden çıkan eserler.Tunç devrine ait olduğu kazıyı yapan Arkeologlar; Dursun Çağlar ve Kıymet Tuna tarafından ifade edilmektedir.Bundan 5000 yıl öncesine ait.:. 150 Adet küp mezar ve 50 Adet sandık mezar bulunmuştur. İçlerinden 1000 civarında çeşitli eşyalar çıkmıştır.Eserlerin mahiyeti şöyledir:Gaga ağızlı testiler, seramik kaplar, kâseler, çanaklar, emzikli kaplar,bronz iğneler,altın kolyeler, bronz bilezikler,pişmiş toprak eşyalar,taş baltalar vesaire.


NOT: Fazla bilgi için:Geçmişten günümüze Bozüyük kitabımın 56-66 sayfalarına bakınız


2-Tarih çağlarına ait eserler.


a.Türkler öncesi


aa-Çeşitli şekillerde müzelere intikal etmiş olan eserler.Lahit kapağı,vaftiz teknesi Zeus başı,kapaklı istavroz,koku şişesi,kandil,taş yazıtlar ve ileri roma devrine pişmiş topraktan mezarlar vesaire


NOT :Fazla bilgi için G.G. Bozüyük kitabımızın 66-72 sayfalarına bakınız.


bb-Yeni adliye binası güneyine denk gelen ve çevre yolu kenarında birkaç tane taş mezar mezar soyguncuları tarafından açılmış. Ancak bir şeyler çıkıp çıkmadığı konusu bilinmiyor.


cc- Soğukpınar camisi civarında bir höyük bulunmaktaydı. Demir yolu inşaatı esnasında höyük açılmış, içinden çok sayıda eşyalar çıkmıştı.Bu eşyalar Almanya Berlin müzesindedir.


NOT: Fazla bilgi için G.G.Bozüyük kitabımın 63-65 sayfalarına bakınız.


dd- Frikyalılar tarafından Şimdiki Bozüyük’te kurulmuş tarihi Lamunya şehrinin ihtiyacını karşılamak için yapıldığı tahmin olunan Höyük’ün üst kısmında taş oyma iki sarnıç bulunmaktadır.


NOT: 1554 yılında Bozüyük’ten geçen Chiselin Busbecq’in yazdığına göre: Kışın sarnıçlara kar basılıyormuş Oradan kanalla yol kenarına getirilmiş çeşme yapılmış.
ee-Kandilli köyünde kale kalıntıları,Saraycık köyünde saray ayağı ve kalıntıları, Kozpınar köyünde hisar kalıntısı,Ayvalı köyünde Manastır kalıntısı, Günyarık köyünde Ören yeri kalıntıları bulunmaktadır.


b- Türkler dönemi


aa-Selçuklulardan kalma eserler;


Bu döneme ait pek eser ler yoktur.


Kümbet:
Mimari yapısına bakarak Selçuklular dönemine ait olduğunu ileri sürenler vardır. Kasımpaşa camisi külliyesine dahil olduğu da söylenir. Çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Şu anda harap bir haldedir,Koruma altındadır.Restöre edilmeyi beklemektedir.


bb-Osmanlılardan kalma eserler:


aaa-Kasımpaşa Camisi ve İmareti:


Mahiyeti: Bozüyük’ün incisi ve gururudur.İlk devir Osmanlı camilerine benzemektedir.Cami ve İmaret külliyenin ayakta kalan kısımlarıdır.İkisini birlikte ele almak gerekir.


Cami:Küçük ölçekli ve kare planlıdır.Dıştan dışa 17,15x 17,15 m. ebadındadır.Duvar kalınlıkları 1,65 metredir. Düzgün kesilmiş kırmızı ve beyaz taşlar kullanılmıştır.Tek kubbelidir. Yalnız son cemaat yeri üç kubbelidir.Kubbeler kurşunla kaplıdır.Tek minareli ve tek şerefelidir. Sanat değeri her yönü ile çok yüksektir.Mermer ve taş işçiliği ve süslemeleri ile mimari durumu,Çini süslemeleri,Kalem işçiliği,tahta ve sedef işlemeleri ve vitray süslemeler bir birlerini tamamlayan uyumlu renk cümbüşü oluşturmaktadır.


İmaret: Caminin 20 metre batı tarafında bulunmaktadır.42,15x8,90 m. ebadındadır. Dört kapı ve üç penceresi vardır.Birde mazgal türü aydınlatma yeri vardır.Yapının tam orta yerinde sekizgen biçimli aydınlatma feneri bulunmaktadır. Tuğlalar yapıyı çepe çevre sarmaktadır. Saçak altında beş sıra halinde süsleme elemanı olarak kullanılmıştır.


Gerek cami ve gerek imaret zaman zaman onarım görmüştür.


Medresesi, hamamı,sübyan mektebi,Kervan sarayı,Meşruta binaları,orijinal şadırvan ve helaları yok olmuş kısımlarıdır


Yaptıran Kişi:
Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi esnasında Caminin şimdi bulunduğu yer de mola verdiği.Kasım Paşanın:Savaştan muzaffer dönersek buraya bir cami yaptıracağım dediği ve adağını yerine getirdiği hep anlatılır.Hemen belirtmek istiyorum.Aynı zamanda yaşamış.Vezir olan camiler yaptırmış iki seçkin Kasım Paşa vardır.Biri Cezeri Kasım Paşa, diğeri Güzelce Kasım Paşadır. Camiyi yaptıran paşanın hangisi olduğu net olarak belli değildir.


Caminin Mimarı Cami kapısının üzerindeki kitabeden anladığımıza göre 1525 te başlayıp 1528 de bitmiştir. Ancak mimarından adı geçmiyor. Babadan oğla halk söylemi Mimar Sinan yaptırmıştır denilmekte ise de yapılış tarihi Mimar Sinan’ın Ustası da olan Mimar Acem Ali olması ihtimali daha yüksektir.


Cami Bozüyük’ün kurulmasına vesile olmuştur. Cami ilk inşa edildiği 1528 yılında Bozüyük henüz yerleşim yeri değildi. Osmanlı teni yerleşim yerleri kurmak istedikleri yerlere Külliyeler yaptırmaktaydılar. Kasımpaşa külliyesi içinde Kırklar medresesi de vardı..Bu gün kü mana ile Üniversite kurulmuştu. Etrafına çok sayıda kanun kaçakları,haydutlar yerleştirilmişti. Etrafta bulunan Arıklar, Manişar, Aktaydı, İçköy gibi yerleşim yerleri de zamanla buraya taşınarak Bozüyük kurulmuş oldu.
Estetiğinden, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan cami Bozüyük’ün incisi ve gururudur.Halen hizmet vermektedir. Zaman zaman bazı onarımlar da görmüştür.


NOT: Fazla bilgi için Bozüyük’te Kasımpaşa Camisi isimli kitabıma baş vurabilirsiniz.


bbb-Devlet Demir yolları İstasyon Binası ve Demir yollarına ait kumpanya binası
Bu binalar demir yolu inşaatı esnasında almanlar tarafından yapılmışti.Kumpanya binaları dört tane idi. Halen bir tanesi ( Süleyman Bey evi) orijinal şekli ile ayaktadır.


cc-Cumhuriyet dönemi eserler:


aaa-Atatürk Köşkü
İbrahim Bey tarafından Atatürk için Muratdere ormanlarında Gülalan mevkiinde yaptırılmıştı.


bbb-İbrahim Bey Köşkü
Bozüyük’e batı cihetinden girişte Höyük’ün dibinde bulunmaktadır.


ccc-Atatürk İlk Öğretim Okulu
Bozüyük’te ilk açılan bir ilk okuldur.


ddd- Köprülü Noman Ağanın evi
Günümüzde Çim Se İş sendika binası olark kullanılmaktadır.


eee,İslam Ağanın evi
Bir nolu sağlık ocağının hemen karşısında bulunmaktadır. Röstöre edilmesi gerekir. Koruma altındadır


fff-iki katlı birkaç ahşap ev
NOT: Fazla bilgi için Geçmişten günümüze Bozüyük kitabıma bakabilirsiniz.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.