|   |   |  Bilişimdeki gelişmeler TOBB’da masaya yatırıldı

Bilişimdeki gelişmeler TOBB’da masaya yatırıldı

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, dünyanın yeni sanayi devrimini konuştuğunu vurgulayarak, “Dijital teknolojiler, biyoteknoloji ve nanoteknoloji küresel ekonomiyi yeni bir yörüngeye oturttu.

Bilişimdeki gelişmeler TOBB’da masaya yatırıldı

Kimsenin yapmadığını yaparsak kişi başı gelir seviyesinde gelişmiş ülkeleri yakalayabiliriz. Bu dönemde kimsenin yapmadığını yapmak için fırsatımız var” dedi.

TOBB ve Ekonomi Bakanlığının desteğiyle TOBB-Bilişim tarafından başlatılan "Soft_Away Projesi" kapsamında TOBB Bilişim Buluşmaları toplantılarının ilki TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılışta konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, sözlerine İstanbul’daki hain terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlere rahmet, ailelerine de sabır ve başsağlığı dileyerek başladı. Günay, Türk iş dünyası olarak terörle mücadelede sonuna kadar devletin yanında olduklarını ifade etti. Dünyanın yeni sanayi devrimini konuştuğuna dikkat çeken Günay, “Katı olan her şeyin buharlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Ya değişirsin ya da yok olursun dönemi. Dünya yeni sanayi devrimini konuşuyor. Dijital teknolojiler, biyoteknoloji ve nanoteknoloji küresel ekonomiyi yeni bir yörüngeye oturttu. Biyoteknolojideki gelişmeler sayesinde kişiye özel ilaçlar hayatımıza girdi. Nanoteknoloji ile enerjide, tekstilde, plastikte ve daha birçok sektörde iş yapma biçimleri değişti. Makineler arası iletişim, yapay zeka ve büyük veri gibi kavramları konuşmaya başladık. Peki, Türkiye bu yeni dönemde ne yapacak?” diye konuştu.

Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi başkalarını takip eden durumda kalırsa en iyi ihtimalle gelişmiş ülkelerle arasındaki refah farkını koruyacağını belirten Günay, “Yani ortalama bir ABD vatandaşının dörtte biri kadar zengin olmaya devam ederiz. Kimsenin yapmadığını yaparsak kişi başı gelir seviyesinde gelişmiş ülkeleri yakalayabiliriz. Bu dönemde kimsenin yapmadığını yapmak için fırsatımız var” ifadesini kullandı.
Cengiz Günay, zenginleşmenin anahtarının milyar dolarlık yatırımlarda olmadığını, garajlarda kurulan startupların birkaç yıl içinde dünyanın en büyük şirketleri listesine girebildiği bir çağı yaşadıklarını, kamuda, özel sektörde, sivil toplumda ve üniversitelerde köklü bir zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin önünü açacak faaliyetler gerçekleştiriyoruz”
TOBB olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını anlatan Günay, bunun en güzel örneğinin yazılım, biyoteknoloji ve son olarak e-ticaret meclisleri olduğunu, yeni ekonominin önde gelen sektörlerinde Türkiye’nin önünü açacak faaliyetler gerçekleştirdiklerini kaydetti. Günay, TOBB öncülüğünde ve Ekonomi Bakanlığının destekleriyle "Soft_Away Projesi"ni gerçekleştirdiklerini, yazılım şirketlerinin yurt dışına açılmasını desteklemek için 3 yıllık bir maratona başladıklarını belirterek, “Bu projeyi çok önemsiyoruz. Türkiye’nin ihracatını 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu klasik pazarlarımıza, klasik ürünleri satarak yapamayız. İhracatımız 1980 yılında 3 milyar dolardan 2015 yılında 150 milyar dolara ulaştı. Bu başarıyı Türkiye ekonomisinin yapısını değiştirmemize borçluyuz. İşte şimdi ekonomide yeni bir dönüşüm daha yapmak zorundayız. Biz de zaten bu nedenle Soft_Away Projesi'ni başlattık. Bu vesile ile projenin bilişim sektörü için verimli olmasını, yazılım şirketlerimizin tüm dünya coğrafyasında var olmasını ve ülkemiz ihracat sıralamasında üst sıralara yükselmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

“Yazılım için ortak ses ver”
TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas da yaptığı konuşmada meclisin görevleri, faaliyet ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Elmas, bilişim ve iletişim teknolojilerinin devletin varlığı, cumhuriyetin devamı ve demokrasinin korunması için hayati bir öneme sahip olduğunu, demokrasinin teminatı olarak kritik bir rol üstlendiğini son yıllarda bir kez daha gördüklerini söyledi. Artan ihracat miktarına rağmen ihracat gelirlerinin azaldığına işaret eden Melek Bar Elmas, “Ortalama ihracat tutarımız 2014 yılında kilogram başına 1.59 dolarken, 2015 yılında 1.44 dolara, 2016 Kasım ayı itibariyle 1.30 dolara inmiş durumda. Yani daha çok malımızı daha ucuza satıyoruz. Meclisimiz bu gerçekten hareketle 2016 yılında katma değeri en yüksek ürün olan yazılımın satış ve ihracatının artırılması için ‘yazılım için ortak ses ver’ hareketini başlattı” değerlendirmesinde bulundu.

Elmas, Soft_Away Projesi ile yazılım sektörünün ihracat hacminin ve etkinliğinin artırılması için Ekonomi Bakanlığının HİSER desteklerinden yaralanarak yüzde 75’i devlet desteği, yüzde 25’i kurumun kendi öz kaynaklarından olmak üzere ihracat hamlesi başlatmayı amaçladıklarını belirtti. Projenin işleyiş süreci hakkında bilgi veren Elmas, şöyle devam etti:
“Projeye 253 başvuru yapıldı. Başvuruların yüzde 65’i İstanbul’dan yapıldı. Ama tüm illerden başvuru var. Tüm Türkiye’yi kapsayan bir küme oluştu. Katılımcı firmaların yüzde 40’ı 3 yaşında ve daha genç kurumlar. Bunun doğal sonucu olarak da mikro ölçekli kurum oranımız yüzde 48,2. Yani kümenin yarısı küçük işletmelerden oluşuyor.”

Açılış konuşmalarının ardından Ekonomi Bakanlığının Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi Desteği (HİSER) ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri hakkında tanıtım ve bilgilendirme sunumları yapıldı. Sunumlardan sonra ise TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar’ın moderatörlüğünde düzenlenen ‘Yazılım İhracatı: Fırsatlar ve Zorluklar’ başlıklı panelde, StartersHub Genel Müdürü Çiğdem Toraman, Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal ve Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ömer Siso katılımcılara bilgi ve deneyimlerini anlattı.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU
  GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU

  Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu seçildi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkulde bireysel alışkanlıkların daha iyi incelendiği, teknoloji ve tasarımın uyumunun çok daha önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. GYODER olarak yepyeni bir heyecan ve yaklaşımla gayrimenkule bakışı değiştirecek, sektörde değişim ve gelişimin öncüsü olacağız” dedi.

 • Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti
  Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti

  Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

 • FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR
  FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR

  Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi konusunda öncü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun, düşürülen faiz oranları sonrasında piyasada yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Altun, Türkiye’de her faiz indiriminde, 1 puanlık indirim karşısında fiyatlarda 0,77 oranında artış görüldüğünü söyledi

 • Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı
  Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji” yatırımlarına hız verdi. Otomatik kapı sistemlerine talep yüzde 100 artış gösterdi.

 • İftardan sahura kesintisiz çözüm
  İftardan sahura kesintisiz çözüm

  Yeni nesil finans kavramını Türkiye’ye kazandıran Çözüm Tasarruf, ramazana özel kurguladığı “İftardan Sahura Kesintisiz Çözüm” hizmetini başlattı.

 • Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!
  Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!

  Doğrudan 100 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişilik istihdamıyla yılda ortalama 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren yerli süs bitkileri sektörü, yeni ürün ve hizmetlerini Kasım ayındaki The Flower and Plant Show 2020’de dünya ile buluşturacak.

 • Covit19 İç Göçü Etkileyecek
  Covit19 İç Göçü Etkileyecek

  TÜİK iç göç istatistiklerine göre 2019 yılında ülke içinde 2 milyon 806 bin 123 göç gerçekleşti. 2019 yılında göç edenlerin yaş grubu incelendiğinde, en fazla göç edenlerin yüzde 21,58 ile 20-24 yaş grubu olduğu görüldü.

 • Mobsad Başkanı Nuri Gürcan: “Stok Desteği, Mobilya Sektörüne 3-5 Ay Can Suyu Olur”
  Mobsad Başkanı Nuri Gürcan: “Stok Desteği, Mobilya Sektörüne 3-5 Ay Can Suyu Olur”

  Yıla hızlı bir başlangıç yapan mobilya sektöründe de koronavirüs nedeniyle üretim ve ihracat rakamlarında düşüş yaşanıyor. MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan, çarkların durmaması için stok çalışıldığını, finansmana erişimin kolaylaştırılmasını ve kira bedellerinin ötelenmesi gerektiğini belirtiyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.