|   |   |  Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Çok katlı konutlarda ya da evlerde, hem yaşamı kolaylaştırmak hem de mülkünüzün değerini artırmak için önem taşıyan unsurlardan birisi asansörlerdir. Bazı mimari projelerde asansöre yer verilmesine rağmen, asansör yapılmadan proje tamamlanır. Peki, yasal olarak sonradan asansör yaptırmak mümkün mü?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Bazı apartmanlarda, tasdikli mimari projede asansöre yer verilmesine rağmen asansör montajı ve işletimi yapılmamıştır. Bu binalarda malikler, gerekli prosedürü izleyerek daha sonra asansör yaptırabilirler.

Yaşadığınız binaya asansör yapılması için maliklerin oy çokluğu ile bu yönde karar alması gerekiyor. Yapılacak tadilatın ana yapıya ya da ek bölümlere etkisi, güncel imar mevzuatına uygun olup olmadığı önem taşıyor. Eğer proje uygulanmaya geçilirse, binadaki bütün kat maliklerinin, kendi arsa payları oranında masrafları paylaşmaları gerekiyor.

Apartmanlarda sonradan yapılan asansörler için, Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca mutlaka oy çokluğu ile karar alınması zorunlu.

Eğer asansör, engelli bir kat maliki için yapılacaksa, proje kat maliklerinin en geç 3 ay içinde toplantı yaparak konuyla ilgili karar alması gerekir. Bu süre içinde toplantı yapılmazsa ya da tadilat talebi toplantıda kabul edilmezse, asansör talep eden kat malikinin talebiyle bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporu gereklidir. Tasdikli proje değişikliği ya da kroki ile onarım ve kurulum yapılır.

Tasdikli proje değişikliği ya da kroki taleplerinin ilgili merciler tarafından en geç 6 ay içinde sonuçlandırılması öngörülmüştür.

Asansörün yapılması için karar aşaması ve teknik süreç tamamlandıktan sonra yapıma geçildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı yapısal özelliklere dikkat edilmelidir.

Asansör kuyu dibinin en az 150 cm olması önerilirken, aynı zamanda en üst durak olarak da en az 370 cm. makine dairesi kümbet betonu yüksekliği gerekir. Binadaki kuyu dibinin yalıtımı ve su izolasyonu dikkatli şekilde yapılmalıdır. Kazaların engellenmesi için kuyu açıklıklarına bariyer konması gereklidir.

Asansör firması seçerken de, TSE belgeli olmasına, aynı şekilde kalite kuruluşları tarafından belgelendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Şirketin referanslarına bakılmalı, sözleşmenin teslim ve garanti sürelerini içermesi istenmeli, daha önce tamamlanmış projeler incelenmelidir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını 0,98'e indirdi
  Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını 0,98'e indirdi

  Ziraat Bankası, kendisi ile aktif olarak kredili çalışan firmalardan konut satın alacak müşterilerine aylık yüzde 0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanma imkanı sunacak.

 • 2018 Kasım Hazır Beton Endeksi açıklandı
  2018 Kasım Hazır Beton Endeksi açıklandı

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Kasım Ayı Raporu’nu açıkladı.

 • Yeni şehircilik kavramının tüm bileşenleri Büyükyalı'da hayat buluyor
  Yeni şehircilik kavramının tüm bileşenleri Büyükyalı'da hayat buluyor

  Farklı alanlarda ihtiyacı doğru tespit eden gayrimenkul projelerini baştan sona tasarlayan ve işleten Özak GYO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, iş dünyasının liderlerini buluşturan Türkiye'nin en güçlü fikir platformu MARKA Konferansı'nda, "yeni şehircilik" akımını anlattı.

 • Alya Grandis'in yüzde 60’ı tamamlandı
  Alya Grandis'in yüzde 60’ı tamamlandı

  Akkuş Gayrimenkul’ün Lübnan merkezli BOSS4 şirketiyle birlikte İstanbul Beylikdüzü bölgesinde hayata geçirdiği Alya Grandis projesinde sona gelindi. Alya Grandis projesinin anahtar teslimlerine Ağustos 2019’da başlanacak.

 • Meydan Ardıçlı'nın yüzde 50'si yabancı yatırımcıya gitti
  Meydan Ardıçlı'nın yüzde 50'si yabancı yatırımcıya gitti

  Özyurtlar Holding ve Bahaş Holding’in, Esenyurt Doğan Araslı Bulvarı üzerinde inşa ettiği 'Meydan Ardıçlı' projesinde konutların yüzde 50'sinin, dükkanların ise yüzde 70'inin satışı tamamlandı. Yabancıların yoğun ilgi gösterdiği projede, yabancı yatırımcının toplam satış içindeki payı ise yüzde 50 oldu.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.