|   |   |  Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Çok katlı konutlarda ya da evlerde, hem yaşamı kolaylaştırmak hem de mülkünüzün değerini artırmak için önem taşıyan unsurlardan birisi asansörlerdir. Bazı mimari projelerde asansöre yer verilmesine rağmen, asansör yapılmadan proje tamamlanır. Peki, yasal olarak sonradan asansör yaptırmak mümkün mü?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Bazı apartmanlarda, tasdikli mimari projede asansöre yer verilmesine rağmen asansör montajı ve işletimi yapılmamıştır. Bu binalarda malikler, gerekli prosedürü izleyerek daha sonra asansör yaptırabilirler.

Yaşadığınız binaya asansör yapılması için maliklerin oy çokluğu ile bu yönde karar alması gerekiyor. Yapılacak tadilatın ana yapıya ya da ek bölümlere etkisi, güncel imar mevzuatına uygun olup olmadığı önem taşıyor. Eğer proje uygulanmaya geçilirse, binadaki bütün kat maliklerinin, kendi arsa payları oranında masrafları paylaşmaları gerekiyor.

Apartmanlarda sonradan yapılan asansörler için, Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca mutlaka oy çokluğu ile karar alınması zorunlu.

Eğer asansör, engelli bir kat maliki için yapılacaksa, proje kat maliklerinin en geç 3 ay içinde toplantı yaparak konuyla ilgili karar alması gerekir. Bu süre içinde toplantı yapılmazsa ya da tadilat talebi toplantıda kabul edilmezse, asansör talep eden kat malikinin talebiyle bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporu gereklidir. Tasdikli proje değişikliği ya da kroki ile onarım ve kurulum yapılır.

Tasdikli proje değişikliği ya da kroki taleplerinin ilgili merciler tarafından en geç 6 ay içinde sonuçlandırılması öngörülmüştür.

Asansörün yapılması için karar aşaması ve teknik süreç tamamlandıktan sonra yapıma geçildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı yapısal özelliklere dikkat edilmelidir.

Asansör kuyu dibinin en az 150 cm olması önerilirken, aynı zamanda en üst durak olarak da en az 370 cm. makine dairesi kümbet betonu yüksekliği gerekir. Binadaki kuyu dibinin yalıtımı ve su izolasyonu dikkatli şekilde yapılmalıdır. Kazaların engellenmesi için kuyu açıklıklarına bariyer konması gereklidir.

Asansör firması seçerken de, TSE belgeli olmasına, aynı şekilde kalite kuruluşları tarafından belgelendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Şirketin referanslarına bakılmalı, sözleşmenin teslim ve garanti sürelerini içermesi istenmeli, daha önce tamamlanmış projeler incelenmelidir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • HEP İstanbul ‘En İyi Sürdürülebilir Konut’ projesi seçildi
  HEP İstanbul ‘En İyi Sürdürülebilir Konut’ projesi seçildi

  Tekfen Gayrimenkul tarafından çevre dostu bir proje olarak hayata geçirilen HEP İstanbul, bu yıl Amerika’da düzenlenen ISBS2019 Sustainability Award - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nda “ Sürdürülebilir Yapı – Konut Kategorisinde” birinci seçildi.

 • Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?
  Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planı yapanların sayısı da arttı. Yaz tatili için en çok tercih edilen seçenekler arasında devremülkler geliyor. Devremülklerin tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasında diğer tatil seçeneklerine oranla daha ekonomik olması geliyor.

 • Yabancı yatırımcının tercihi 20 yıl kira garantili model
  Yabancı yatırımcının tercihi 20 yıl kira garantili model

  Hayata geçirdiği tüm proje geliştirdiği lokasyonlara yeni bir soluk getiren Mar Yapı, İstinye Park’ta yabancı yatırımcı ile buluşuyor. 15 Haziran - 15 Ağustos tarihleri arasında İstinye Park’ı ziyaret eden yabancı yatırımcılara özel kurulacak stantta, Wanda Vista’nın ayrıcalıklı modeli, 20 yıl kira garantisi tanıtılacak.

 • Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı
  Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Lojistik Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Lojistik yatırımlarının gayrimenkul sektörü içindeki yeri, önemi, mevcut durumu ve gelecekte yapılması gerekenler, tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.