|   |   |  Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Çok katlı konutlarda ya da evlerde, hem yaşamı kolaylaştırmak hem de mülkünüzün değerini artırmak için önem taşıyan unsurlardan birisi asansörlerdir. Bazı mimari projelerde asansöre yer verilmesine rağmen, asansör yapılmadan proje tamamlanır. Peki, yasal olarak sonradan asansör yaptırmak mümkün mü?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Bazı apartmanlarda, tasdikli mimari projede asansöre yer verilmesine rağmen asansör montajı ve işletimi yapılmamıştır. Bu binalarda malikler, gerekli prosedürü izleyerek daha sonra asansör yaptırabilirler.

Yaşadığınız binaya asansör yapılması için maliklerin oy çokluğu ile bu yönde karar alması gerekiyor. Yapılacak tadilatın ana yapıya ya da ek bölümlere etkisi, güncel imar mevzuatına uygun olup olmadığı önem taşıyor. Eğer proje uygulanmaya geçilirse, binadaki bütün kat maliklerinin, kendi arsa payları oranında masrafları paylaşmaları gerekiyor.

Apartmanlarda sonradan yapılan asansörler için, Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca mutlaka oy çokluğu ile karar alınması zorunlu.

Eğer asansör, engelli bir kat maliki için yapılacaksa, proje kat maliklerinin en geç 3 ay içinde toplantı yaparak konuyla ilgili karar alması gerekir. Bu süre içinde toplantı yapılmazsa ya da tadilat talebi toplantıda kabul edilmezse, asansör talep eden kat malikinin talebiyle bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporu gereklidir. Tasdikli proje değişikliği ya da kroki ile onarım ve kurulum yapılır.

Tasdikli proje değişikliği ya da kroki taleplerinin ilgili merciler tarafından en geç 6 ay içinde sonuçlandırılması öngörülmüştür.

Asansörün yapılması için karar aşaması ve teknik süreç tamamlandıktan sonra yapıma geçildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı yapısal özelliklere dikkat edilmelidir.

Asansör kuyu dibinin en az 150 cm olması önerilirken, aynı zamanda en üst durak olarak da en az 370 cm. makine dairesi kümbet betonu yüksekliği gerekir. Binadaki kuyu dibinin yalıtımı ve su izolasyonu dikkatli şekilde yapılmalıdır. Kazaların engellenmesi için kuyu açıklıklarına bariyer konması gereklidir.

Asansör firması seçerken de, TSE belgeli olmasına, aynı şekilde kalite kuruluşları tarafından belgelendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Şirketin referanslarına bakılmalı, sözleşmenin teslim ve garanti sürelerini içermesi istenmeli, daha önce tamamlanmış projeler incelenmelidir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Melikgazi Belediyesinde ihale
  Melikgazi Belediyesinde ihale

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti Melikgazi Belediyesi'ne ait olan Akaryakıt ve Servis İstasyonu ile 7 konut , 3 bağ ve sayfiye arsaların ihale ile satılacağını bildirdi.

 • Paha biçilemeyen arsalar bugün ihaleye çıkıyor
  Paha biçilemeyen arsalar bugün ihaleye çıkıyor

  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) merakla beklenen arazileri açık artırma ile satışa çıkıyor. İstanbul Bakırköy, Beşiktaş ve Başakşehir’deki 5 arsasının ihalesi bugün (15 Ekim 2018 Pazartesi) Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nde yapılacak.

 • Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...
  Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...

  Gayrimenkul alım-satımında mevcut kiracılı olanlar tercih edilebiliyor. Ancak bazı durumlarda kiracı otursa da konutu satın alan kişi kendi kullanmak istiyor. Peki, yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi nasıl yapılır? Yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi yasal mıdır?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.