|   |   |  Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Çok katlı konutlarda ya da evlerde, hem yaşamı kolaylaştırmak hem de mülkünüzün değerini artırmak için önem taşıyan unsurlardan birisi asansörlerdir. Bazı mimari projelerde asansöre yer verilmesine rağmen, asansör yapılmadan proje tamamlanır. Peki, yasal olarak sonradan asansör yaptırmak mümkün mü?

Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

Bazı apartmanlarda, tasdikli mimari projede asansöre yer verilmesine rağmen asansör montajı ve işletimi yapılmamıştır. Bu binalarda malikler, gerekli prosedürü izleyerek daha sonra asansör yaptırabilirler.

Yaşadığınız binaya asansör yapılması için maliklerin oy çokluğu ile bu yönde karar alması gerekiyor. Yapılacak tadilatın ana yapıya ya da ek bölümlere etkisi, güncel imar mevzuatına uygun olup olmadığı önem taşıyor. Eğer proje uygulanmaya geçilirse, binadaki bütün kat maliklerinin, kendi arsa payları oranında masrafları paylaşmaları gerekiyor.

Apartmanlarda sonradan yapılan asansörler için, Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca mutlaka oy çokluğu ile karar alınması zorunlu.

Eğer asansör, engelli bir kat maliki için yapılacaksa, proje kat maliklerinin en geç 3 ay içinde toplantı yaparak konuyla ilgili karar alması gerekir. Bu süre içinde toplantı yapılmazsa ya da tadilat talebi toplantıda kabul edilmezse, asansör talep eden kat malikinin talebiyle bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporu gereklidir. Tasdikli proje değişikliği ya da kroki ile onarım ve kurulum yapılır.

Tasdikli proje değişikliği ya da kroki taleplerinin ilgili merciler tarafından en geç 6 ay içinde sonuçlandırılması öngörülmüştür.

Asansörün yapılması için karar aşaması ve teknik süreç tamamlandıktan sonra yapıma geçildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı yapısal özelliklere dikkat edilmelidir.

Asansör kuyu dibinin en az 150 cm olması önerilirken, aynı zamanda en üst durak olarak da en az 370 cm. makine dairesi kümbet betonu yüksekliği gerekir. Binadaki kuyu dibinin yalıtımı ve su izolasyonu dikkatli şekilde yapılmalıdır. Kazaların engellenmesi için kuyu açıklıklarına bariyer konması gereklidir.

Asansör firması seçerken de, TSE belgeli olmasına, aynı şekilde kalite kuruluşları tarafından belgelendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Şirketin referanslarına bakılmalı, sözleşmenin teslim ve garanti sürelerini içermesi istenmeli, daha önce tamamlanmış projeler incelenmelidir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı
    Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı

    Türkiye’de ilk konut pazarlama fikrinin öncüsü Sinpaş, 45 yıllık istikrarlı duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Sinpaş projelerinde gerçekleştirdiği farklı tasarım yaklaşımı ve tecrübesiyle güven veren marka konumlamasını, 45. yılında da sürdürmeye devam edecek.

  • Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı
    Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı

    GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Turizm Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Turizm sektörünün Gayrimenkul sektöründeki yeri, şu anki durumu ve gelecekte daha iyi seviyelere gelmesi için yapılması gerekenler tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.