|   |   |  Binalarda Engellilere Yönelik Değişimler

Binalarda Engellilere Yönelik Değişimler

Günümüzde pek çok yeni konut projesi, engelli yurttaşların da haklarını gözeterek ve onlara uygun yapılandırılmaya başladı. Ancak, ne yazık ki binaların neredeyse hiçbirinde engelliler için uygun düzenlemeler bulunmuyor.

Binalarda Engellilere Yönelik Değişimler

Pek çok konutta ya da binada, ortak kullanım alanlarında engellilere yönelik tadilat ya da değişimlerin sonradan yapılması gerekiyor. Gayrimenkullerde engellilere yönelik değişiklikler Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 42. maddesinde düzenlenmiş durumda.

Bu düzenlemeye göre "Engellilerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanması" gerekiyor.

Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda, ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılıyor.

İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırıyor. Komisyonun teşkili, çalışma usûlü ile engellinin kullanımından sonraki süreç ile ilgili usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenmiş durumdadır.

Bu düzenleme, genel hatlarıyla sürecin aşamalarını anlatsa da, özellikle ihtilaflı durumlarda yetersiz kalabildiği görülmektedir. Kat maliklerinin, yapılacak tadilata rıza göstermemesi durumunda yargı yoluyla ihtilafın çözülmesine çalışıyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rüzgar türbinli gökdelen
  Rüzgar türbinli gökdelen

  Bahreyn’in başkenti Manama’da bulunan bir gökdelenin mimari tasarımında rüzgar türbinleri de bulunuyor.

 • Hamburg’a 230 metrelik gökdelen yapılacak
  Hamburg’a 230 metrelik gökdelen yapılacak

  Gökdelenler konusunda çekingen olan ancak Hamburg ve Frankfurt gibi finans ve ticaret şehirlerinde bu çekingenliği bir kenara bırakan Almanya, yeni bir gökdelene ev sahipliği yapacak.

 • Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?
  Binalara Sonradan Asansör Yapılabilir mi?

  Çok katlı konutlarda ya da evlerde, hem yaşamı kolaylaştırmak hem de mülkünüzün değerini artırmak için önem taşıyan unsurlardan birisi asansörlerdir. Bazı mimari projelerde asansöre yer verilmesine rağmen, asansör yapılmadan proje tamamlanır. Peki, yasal olarak sonradan asansör yaptırmak mümkün mü?

 • Dubleks Daire Nedir, Kaç Tipi Vardır?
  Dubleks Daire Nedir, Kaç Tipi Vardır?

  Dubleks, en geniş anlamıyla iki katlı ev demektir. Birçok müstakil ev dubleks olarak inşa edilir. Dubleks dairelerin apartmanda yer alanları, bahçe çıkışlı olanları, ters dubleks gibi tipleri de vardır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.