|   |  Adaklı Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Adaklı İlçesini Favorilerime Ekle

Adaklı Güncel Konut Projeleri

Adaklı Konut Projeleri

Adaklı (Eski adı: Azakpert[2]), 1987 yılında, Bingöl iline bağlı bir ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bu tarihten önce Kiğı ilçesine bağlı bir nahiye idi.
 
Tarihçe
Uzun süre Kiğı ilçesiyle birlikte Erzurum'a bağlı bir köy statüsünü sürdüren Adaklı, 1926 yılında Erzincan'a, 1936 yılında nahiye olarak Bingöl iline bağlanmıştır.
 
Kasabanın 1960'lı yıllara dek kullanılan eski adı Azaxpert, Ermenice Asdğapert (Աստղաբերդ) yani "Yıldız Kalesi" adından gelir. Bu isim, Ermenilerin Hıristiyanlık öncesi dönemde ibadet ettiği tanrıçalardan Asdğik ("Yıldız Hanım", Astarte, Venüs) ile alakalı olmalıdır; zira Hıristiyanlık öncesinde bu yörede önemli bir Asdğik tapınağı bulunduğu bilinmektedir.
 
Kasabayı oluşturan mahallelerden Döşlüce Mahallesinin eski adı olan Seğank (Սեղանք) Ermenice "sunaklar, altarlar" anlamına gelir ve olasılıkla Adaklı adına ilham kaynağı olmuştur. Seğank adı 4. yüzyıl sonuna ait olan Byzantion'lu Faustus Vekâyinamesinde ilk kez zikredilmiştir. Danatepe Mahallesinin eski adı olan Pulur (Բլուր) Ermenice "höyük" demektir.
 
Coğrafya
İlçenin köyleri ile birlikte yüzölçümü 879 km²'dir. Bu da, il yüzölçümünün yüzde 10.82'sine tekabül etmektedir. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1500 metredir. İl merkezinden uzaklığı 66 kilometredir.
 
İlçede ilçe belediyesi dışında belediye bulunmamaktadır. Belediye sınırları içindeki mahalle sayısı 5'tir. İlçenin 35 köyü ve bu köylere bağlı 75 mezrası bulunmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.