|   |   | 

Bir evin kira değeri nasıl arttırılır?

Her mal sahibi sahip olduğu gayrimenkulden yüksek kira geliri elde etmek ister. Ancak yüksek kira geliri elde etmek için söz konusu gayrimenkulün bazı kriterleri karşılaması gerekir.

Bir evin kira değeri nasıl arttırılır?

Yani evinizin sahip olacağı bazı özellikler yüksek kira geliri elde etmenizi sağlar. Peki bunu sağlamak mümkün mü? Kısaca bir evin kira değeri nasıl arttırılır? Evinizi daha iyi bir bedelle kiraya verebilmeniz elbette mümkün. Ancak bunun için ev sahibi olarak önceden bazı hazırlıklar ve bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Yapacağınız bu hazırlıklar ve değişiklikler hem evinizin cazibesini artıracak hem de yüksek kira geliri elde etmenizi sağlayacak. Şimdi gelelim neler yapılması gerektiğine. İşte evinizi daha iyi bir bedele kiralayabilmenize yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları… 

Ev sahiplerinin yapması gereken hazırlıkları ve yüksek kira geliri elde etmesini sağlayacak değişiklikleri sıraladık: 

·        Öncelikle evinizi kiraya vermeden önce tadilat ve temizlik işlerini bitirmelisiniz. Yani evi elden geçirmelisiniz.

- Örneğin kapı kolu kırıksa değiştirin. Ya da boyası kötüyse boya badana yaptırın.

-Evin bazı bölümleri kiracı adayları tarafından özellikle incelenir. Bu bölümlerde tadilata ihtiyaç varsa mutlaka yaptırın. Örneğin mutfak ve banyo özellikle dikkat edilen bölümlerdir. 

·        Tadilat gerektiren bir evi kiracı pek tutmak istemeyebilir. Ayrıca yüksek bir bedelle de kiraya vermek mümkün olmaz. Özetle temiz ve bakımlı bir ev kiracının gözünde daha olumlu puan toplar. Bu durumda sizin de yüksek bir kira bedeli istemeniz mümkün olur. 

·        Kışın ısınma giderleri herkesin kara kara düşündüğü bir konudur. Kiracıların da ilk dikkat ettiği konulardan biridir. Bu nedenle evin ısıtma sistemi kira bedelini etkileyen bir faktördür. Eğer ev sobalı evse kombili bir eve göre daha düşük bir bedelle kiralanır. Bu durumda ısıtma sisteminin kombili olması sizin yüksek bir kira bedeli talep etmenizi sağlar. 

·        Isınma konusunda yapılması gereken önemli bir uygulama da yalıtımdır. Yalıtımı olan ev ısınma gideri düşük olan ev demektir. Bu da kiracıları cezbeden bir konudur. Dolayısıyla yalıtımlı bir dairenin kira değeri de yüksek olur. 

·        Eski bir daire için de elbette yüksek kira ödenmez. Bu durumda dairenin yenilenmesi kira değerinin artmasına neden olur. Örneğin evinizin döşemesini değiştirmeniz, bir lamine parke yapılması ya da mutfak dolaplarının değişmesi etkili sonuçlar doğurur. 

·        Bir evin merkeze, ulaşıma, alışveriş noktalarına, hastaneye ve okula yakın olması çok önemlidir. Yani bir evin konumu kira değerini direk etkileyen unsurdur. Bu nedenle yüksek kira isterken bu noktayı da gözden kaçırmamak ve doğru fiyatı belirlemek çok önemlidir. 

·        Önceden takip edilmesi gereken bir konu da evin birikmiş apartman aidatı, su, elektrik ve doğalgaz gibi borçlarının olup olmadığıdır. Varsa bu borçların da ödenip temizlenmesi gerekir. 

·        Artık bilinçli kiracılar konutun depreme dayanıklılığına hatta konutun yapıldığı alanın zemin sağlamlığına bile dikkat ediyor. Zeminin sağlam olması ve konutun depreme dayanıklı olması kira değeri üzerinde olumlu etki yapar. Mümkünse konutun depreme dayanıklılığını gösteren bir Deprem Dayanıklılık Testi Raporu’nun da alınması yüksek kira bedeli istenmesinde destekleyici olur. 

·        Ancak hiçbir detayla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda evinizin doğru pazarlanabilmesi ve istediğiniz bedelle kiraya verilebilmesi için bir gayrimenkul danışmanıyla çalışarak istediğiniz sonuca ulaşmanız da mümkün olur.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer