|   |   | 

Bir evin kira değeri nasıl arttırılır?

Her mal sahibi sahip olduğu gayrimenkulden yüksek kira geliri elde etmek ister. Ancak yüksek kira geliri elde etmek için söz konusu gayrimenkulün bazı kriterleri karşılaması gerekir.

Bir evin kira değeri nasıl arttırılır?

Yani evinizin sahip olacağı bazı özellikler yüksek kira geliri elde etmenizi sağlar. Peki bunu sağlamak mümkün mü? Kısaca bir evin kira değeri nasıl arttırılır? Evinizi daha iyi bir bedelle kiraya verebilmeniz elbette mümkün. Ancak bunun için ev sahibi olarak önceden bazı hazırlıklar ve bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Yapacağınız bu hazırlıklar ve değişiklikler hem evinizin cazibesini artıracak hem de yüksek kira geliri elde etmenizi sağlayacak. Şimdi gelelim neler yapılması gerektiğine. İşte evinizi daha iyi bir bedele kiralayabilmenize yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları… 

Ev sahiplerinin yapması gereken hazırlıkları ve yüksek kira geliri elde etmesini sağlayacak değişiklikleri sıraladık: 

·        Öncelikle evinizi kiraya vermeden önce tadilat ve temizlik işlerini bitirmelisiniz. Yani evi elden geçirmelisiniz.

- Örneğin kapı kolu kırıksa değiştirin. Ya da boyası kötüyse boya badana yaptırın.

-Evin bazı bölümleri kiracı adayları tarafından özellikle incelenir. Bu bölümlerde tadilata ihtiyaç varsa mutlaka yaptırın. Örneğin mutfak ve banyo özellikle dikkat edilen bölümlerdir. 

·        Tadilat gerektiren bir evi kiracı pek tutmak istemeyebilir. Ayrıca yüksek bir bedelle de kiraya vermek mümkün olmaz. Özetle temiz ve bakımlı bir ev kiracının gözünde daha olumlu puan toplar. Bu durumda sizin de yüksek bir kira bedeli istemeniz mümkün olur. 

·        Kışın ısınma giderleri herkesin kara kara düşündüğü bir konudur. Kiracıların da ilk dikkat ettiği konulardan biridir. Bu nedenle evin ısıtma sistemi kira bedelini etkileyen bir faktördür. Eğer ev sobalı evse kombili bir eve göre daha düşük bir bedelle kiralanır. Bu durumda ısıtma sisteminin kombili olması sizin yüksek bir kira bedeli talep etmenizi sağlar. 

·        Isınma konusunda yapılması gereken önemli bir uygulama da yalıtımdır. Yalıtımı olan ev ısınma gideri düşük olan ev demektir. Bu da kiracıları cezbeden bir konudur. Dolayısıyla yalıtımlı bir dairenin kira değeri de yüksek olur. 

·        Eski bir daire için de elbette yüksek kira ödenmez. Bu durumda dairenin yenilenmesi kira değerinin artmasına neden olur. Örneğin evinizin döşemesini değiştirmeniz, bir lamine parke yapılması ya da mutfak dolaplarının değişmesi etkili sonuçlar doğurur. 

·        Bir evin merkeze, ulaşıma, alışveriş noktalarına, hastaneye ve okula yakın olması çok önemlidir. Yani bir evin konumu kira değerini direk etkileyen unsurdur. Bu nedenle yüksek kira isterken bu noktayı da gözden kaçırmamak ve doğru fiyatı belirlemek çok önemlidir. 

·        Önceden takip edilmesi gereken bir konu da evin birikmiş apartman aidatı, su, elektrik ve doğalgaz gibi borçlarının olup olmadığıdır. Varsa bu borçların da ödenip temizlenmesi gerekir. 

·        Artık bilinçli kiracılar konutun depreme dayanıklılığına hatta konutun yapıldığı alanın zemin sağlamlığına bile dikkat ediyor. Zeminin sağlam olması ve konutun depreme dayanıklı olması kira değeri üzerinde olumlu etki yapar. Mümkünse konutun depreme dayanıklılığını gösteren bir Deprem Dayanıklılık Testi Raporu’nun da alınması yüksek kira bedeli istenmesinde destekleyici olur. 

·        Ancak hiçbir detayla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda evinizin doğru pazarlanabilmesi ve istediğiniz bedelle kiraya verilebilmesi için bir gayrimenkul danışmanıyla çalışarak istediğiniz sonuca ulaşmanız da mümkün olur.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer