|   |   |  Birlikte Mülkiyet Nedir?

Birlikte Mülkiyet Nedir?

Paylı mülkiyet ile elbirliği ile mülkiyet arasındaki farklar nelerdir?

Birlikte Mülkiyet Nedir?

Maddi mallar üzerindeki maddi haklar hak sahibine bir nesne üzerinde dolaysız bir hakimiyet sağlar. Bu hakimiyet herkese karşı ileri sürülebilir. Bu hakların başında mülkiyet hakkı gelir.

Malik, mülkiyet hakkı sahibine denilir. Malik, mülkiyet hakkını kanunlara uygun şekilde kullanır.

Malik mülkiyet hakkına dayanarak neler yapabilir?

Malik malını kiralayabilir, ödünç verebilir, satabilir ya da bağışlayabilir.

Bir malın üzerinde tek bir kişi mülkiyet hakkı sahibi olabilir. Ya da birden fazla kişi bu hakkın sahibidir. Birlikte mülkiyet, bir malın üzerinden birden fazla kişinin mülkiyetinin söz konusu olmasıdır.

Birlikte mülkiyet, paylı mülkiyet ve elbirliği ile mülkiyet olmak üzere iki çeşittir.

Paylı Mülkiyet:

Paylı mülkiyet, bir malın mülkiyetinin birden fazla kişi tarafından paylaşılmasını ifade eder.

Paylı mülkiyette, mülkiyete sahip olanların mal üzerindeki payları bellidir. Hak sahipleri kendi payları üzerinden tasarruf edebilir

Elbirliği Mülkiyeti:

Elbirliği mülkiyeti ise birden fazla kişinin bir malın tamamına hep birlikte sahip olmalarıdır. Bu durumda söz konusu mal paylara bölünmemiştir. Bu nedenle malikler ancak oybirliği ile o mal üzerinden tasarrufta bulunabilir.

Elbirliği mülkiyeti kanuni yollarla ortaya çıkan bir mülkiyet şeklidir ve kişilerin kendi talepleri ile elbirliği mülkiyeti oluşturmaları mümkün değildir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

 • 2018 Kasım Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı
  2018 Kasım Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı

  2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,34 oranında artan Hedonik Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 6,60 oranında artarken, reel olarak ise yüzde 12,35 oranında azalmıştır.

 • Kemerlife23'te yaşam başladı!
  Kemerlife23'te yaşam başladı!

  Kemerburgaz’ın en nitelikli projelerinden Kemerlife XXIII’te yaşam başladı. 1+0’dan 4+1 dublekse kadar daire seçeneklerinin yer aldığı projede satışlar devam ediyor.

 • Son 1 yılda 105 milyon metrekare mağaza kapandı!
  Son 1 yılda 105 milyon metrekare mağaza kapandı!

  Büyüyen küresel e-ticaret pazarı, fiziksel mağazalara yapılan yatırımları ve ödenen kiralama bedellerini sorgulatmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Amerika’da 105 milyon metrekarelik perakende alanının kapandığına dikkat çeken Wordapp.com CEO’su Cem Arel, ilgili yatırımların e-ticaret kanalına aktarıldığını belirtti.

 • İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli
  İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli

  İnşaat sektörünün 2018 yılında cazip kampanyalar ile canlılığını koruduğunu belirten MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, yeni yılda da sektörde büyümenin devam etmesi için ihtiyaca yönelik konut üretmek ve özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

 • Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı
  Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı

  Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye genelinde 2018 yılında 1 375 398 konut satış sonucu el değiştirdi

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.