|   |   |  Birlikte Mülkiyet Nedir?

Birlikte Mülkiyet Nedir?

Paylı mülkiyet ile elbirliği ile mülkiyet arasındaki farklar nelerdir?

Birlikte Mülkiyet Nedir?

Maddi mallar üzerindeki maddi haklar hak sahibine bir nesne üzerinde dolaysız bir hakimiyet sağlar. Bu hakimiyet herkese karşı ileri sürülebilir. Bu hakların başında mülkiyet hakkı gelir.

Malik, mülkiyet hakkı sahibine denilir. Malik, mülkiyet hakkını kanunlara uygun şekilde kullanır.

Malik mülkiyet hakkına dayanarak neler yapabilir?

Malik malını kiralayabilir, ödünç verebilir, satabilir ya da bağışlayabilir.

Bir malın üzerinde tek bir kişi mülkiyet hakkı sahibi olabilir. Ya da birden fazla kişi bu hakkın sahibidir. Birlikte mülkiyet, bir malın üzerinden birden fazla kişinin mülkiyetinin söz konusu olmasıdır.

Birlikte mülkiyet, paylı mülkiyet ve elbirliği ile mülkiyet olmak üzere iki çeşittir.

Paylı Mülkiyet:

Paylı mülkiyet, bir malın mülkiyetinin birden fazla kişi tarafından paylaşılmasını ifade eder.

Paylı mülkiyette, mülkiyete sahip olanların mal üzerindeki payları bellidir. Hak sahipleri kendi payları üzerinden tasarruf edebilir

Elbirliği Mülkiyeti:

Elbirliği mülkiyeti ise birden fazla kişinin bir malın tamamına hep birlikte sahip olmalarıdır. Bu durumda söz konusu mal paylara bölünmemiştir. Bu nedenle malikler ancak oybirliği ile o mal üzerinden tasarrufta bulunabilir.

Elbirliği mülkiyeti kanuni yollarla ortaya çıkan bir mülkiyet şeklidir ve kişilerin kendi talepleri ile elbirliği mülkiyeti oluşturmaları mümkün değildir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı
  Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı

  Bodrum Kervansaray otel satıldı. Mega Varlık Yönetim şirketinin sahip olduğu oteli iş insanı Şaban Kayıkçı’ya aldı. 30 milyon Euro’ya satılan otelin devir işlemleri bu hafta yapılacak. Bir yıldır kapalı olan otelin önümüzdeki sezon yeni bir isimle hizmete alınacağı öğrenildi.

 • Yunuskent’te yaşam başladı
  Yunuskent’te yaşam başladı

  Yunusemre Belediyesi’nin, Manisa’daki konut sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirdiği 5 bin 500 Konutluk Yunuskent Toplu Konut Projesinin 1. Etap anahtar teslimleriyle birlikte Akgedik’te yaşam başladı.

 • Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki
  Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde emlakçılık yapan Yakup Yıldırım, dövizdeki yükselişe tepki amacıyla emlak yatırım yapanlardan alınacak komisyon ücretini yarıya indireceğini açıkladı.

 • Siltaş Marina’da bayram fırsatı
  Siltaş Marina’da bayram fırsatı

  İstanbul’un hızla değerlenen ilçesi Pendik’te “adalara karşı, bulutlara komşu” Siltaş Marina projesini hayata geçiren Siltaş Yapı, Kurban Bayramı’nda peşinde yüzde 10 indirim ve 48 ay sıfır faiz fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.