|   |   | 

Bisiklet Taksiler Öğrencilerin Emrinde

Aydın'ın Yenipazar ilçesinde belediye başkanlığının hayata geçirdiği bisiklet taksi projesine öğrencilerden tam not geldi.

Bisiklet Taksiler Öğrencilerin Emrinde

Üniversite öğrencilerinin kullanımına sunulan sarı boyalı 10 bisikletin tanıtımını yapan Belediye Başkanı Yüsran Erden, projenin daha sonra Yenipazar halkının da kullanımına sunulacağını ifade ederek, "Kredi Yurtlar Kurumu ile Üniversitemiz arasındaki yaklaşık 2 kilometrelik caddede öğrencilerimizin ücretsiz kullanabilmelerini sağlamak için 10 bisikletle başlattığımız projeye bugün start verdik. Projeye öğrenciler ve okulumuz yönetiminden de destek geldi. Bundan sonra imkanlarımız ölçüsünde bisiklet sayısını artıracağız" dedi.

ADÜ Yenipazar MYO Emlak ve Emlak yönetimi 2. sınıf öğrencisi Okan Akgül ve Emlak ve Emlak Yönetimi 2. sınıf öğrencisi Aynur Tufan, belediye Başkanı Yüsran Erden'e teşekkür ederek, "Belediye başkanımızın yapmış olduğu proje bence çok destek görmesi lazım. Çünkü sağlıklı, çevreyi kirletmeyen hem modern ülkelerin yaptığı bir işlem. Genelde biliyorsunuz ki çevreyi kirleten gazların yerine artık daha organik yöntemler kullanılmaya çalışılıyor. Biz de modernleşme açısından ilerlememiz gereği ile bu projeyi destekliyoruz. Aynı zamanda bizim oturduğumuz yurtlar okullarımıza da uzak olduğu için bu bisiklet projesi çok iyi oldu. Çünkü sabahları dersimize geç kalıyorduk. Şu an kullanımımıza sunulan 10 bisiklet bence az. Çünkü öğrenci sayısı çok. Ama şimdilik başlangıç için yeterli. Yenipazar da gezilecek çok yer var. Zaten kültürel mirası olan yerleri var." dedi.

ADÜ Yenipazar MYO Öğretim Görevlisi Doktor Yusuf Ziya Şipal de, yaptığı konuşmada, "Başkan Erden'in geçtiğimiz yıl ilçeye kazandırdığı Sakin Şehir (Citta Slow) kriterlerine göre bisiklet yaşamın en önemli ulaşım aracı olarak görülüyor. Kriterlere göre çevreye zarar vermeyen ulaşım araçları ön planda tutulur. Bu doğrultu da bisikletler ilçemize en uygun ulaşım araçları olarak tespit edildi. Biz bu projeyi destekliyoruz. Başından beri başkanımın bu vizyonel tavrını destekliyoruz, paylaşıyoruz. Kendisi bu bisiklet projesini hayata geçirdi. Bizde ayrıca okulda bisikletin toplum tarafından kabul edilmesini, yaygınlaşmasını sağlamak için ders olarak ta başlattık. Bisiklet dersinde öğrencilere önce bisiklet kültürünü , medeniyetin önemli bir parçası olan bu insanlığa en faydalı ulaşım aracını tanıtmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Belediye Başkanının vizyonel yaklaşımını, nimetlerini beraberce tadıyoruz. Bizde kendisine yardımcı olmaya, vizyonu paylaşmaya çalışıyoruz" dedi.

ÇEVRECİ, EKONOMİK, DOĞAL ULAŞIM ARACI; BİSİKLET

Bildiğiniz gibi bisiklet hem çevreci, hem ekonomik, hem sağlıklı yaşamın çok temel ulaşım araçlarından bir tanesi. Yenipazar Belediyesi olarak ilçe merkezi ile Yüksek Okul arasında bedelsiz olarak öğrencilerin kullanabileceği sarı bisikletleri bugün hizmete alıyoruz. Arkadaşlar gelip buradan görevlilerden bu bisikletleri herhangi bir bedel ödemeden sadece isimlerini yazdırıp bisikletleri alıp üniversiteye kadar ki güzergaha kadar kullanıp orada bırakacaklar. Dersten çıkan öğrencilerde bırakılmış olan bisikletleri alıp aynı bu güzergah üzerinden getirip buraya bırakacak. Yani gün içerisinde bu bisikletler üniversite ile ilçe merkezi arasında sürekli hareket halinde olacak. Böylece Yüksek Okul öğrencilerinin okula ulaşmalarını hızlandıracağız, bir konfor sağlayacağız. Aynı zamanda da bisiklet kullanımına hizmet edeceğiz. Taksilerde olduğu gibi bunların da renkleri sarı olsun istedik. Şimdilik bugün 10 tane ama sanırım ki çok ilgi görecek. Giderek sayısını arttıracağız. Aslında yetişkinlerde kullanabilir, ilçemiz insanı da kullanabilir. Sadece bu güzergah boyunca hizmet eden bisiklet bunlar. Mutlaka bunu kullanan hemşerilerimizin Yüksek Okula veya şehir içerisinde Orthosia Kültür Merkezinin önüne bırakmaları şart. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, sağlıklı yaşam için pedal çevirtmek ve ilçemizin güzelliklerini tanıtabilmek için her yıl devam eden bisiklet şenliğimiz bu senede yapılacak. Gene de Nisan ayının ikinci yarısında gene bildiğiniz gibi çoluk çocuk hep beraber 7'den 70’e ortalama 300 -350 kişi hep beraber bu yıl belirleyeceğimiz rotada gün boyu gidip geleceğiz. Hem bisikletleri deneyeceğiz, hem piknik yapacağız, hem keyifli saatler geçireceğiz" dedi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

 • Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli
  Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli

  İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer