|   |   | 

Boğaziçi mezunları ABD konut piyasasına yöneldi

ABD'nin en büyük gayrimenkul yatırımcılarından Lennar International, Türkiye ve Ortadoğu pazarına girdi.

Boğaziçi mezunları ABD konut piyasasına yöneldi

Türkiye’ye Projebeyaz Uluslararası Gayrimenkul ortaklığıyla gelen Lennar International, Türk yatırımcıyı ABD’deki fırsatlarla tanıştırırken, aynı zamanda Türkiye’de de yatırım yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye bizzat gelen Lennar'ın CEO'su ChrisMarlin, Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği (BÜMED) üyelerine ABD'de deki yatırım fırsatları konulu seminer verdi. Seminerde Türkler'in Amerika emlak piyasasına ilgisi, ABD'den hangi şartlarda ev alınabileceği, ev alanlara vatandaşlık hakları, yasalar, konularını anlatan Marlin, 18 eyalet 60'dan fazla şehirde Türk yatırımcıları bekleyen fırsatların olduğunu söyledi. Halen Brookings Enstitüsü Büyükşehir Politikası Liderlik Konseyi üyesi de olan ChrisMarlin'e seminerde avukatları ve mortgage yetkilileri de eşlik etti. 

Toplantıya katılan BÜMED üyelerinin önemli kısmı ABD’den konut alabileceklerini söyledi. Üyeler, Lennar CEO’suna en çok hangi bölgelerin konut alamı için avantajlı olduğunu sordu. Lennar International Ceo'suChrisMarlin ise şunları söyledi: "Başta Miami, Orlando, Los Angeles, Dallas, New York olmak üzere 60'dan fazla şehir ve 18 eyalette yer alan projeler ile Türk yatırımcılar için ABD bir fırsatlar ülkesi. 150 bin dolardan başlayıp 3 milyon dolara kadar yatırım fırsatları var. Ortalama 300 ile 500 bin dolara aldığınız evi kiraya verdiğinizde, yıllık getirisi  40 bin ile 60 bin dolar arasında. Ayrıca ABD'de 500 bin dolar EB5 yatırımı yapılması halinde ABD vatandaşı da olunabiliyor. Ayrıca gelişmiş ve işleyen kurallar sayesinde ABD kanunları ile de korunuyorlar ve Lennar bu yatırım programında da öncü bir çözüm ortağı." 

Türkiye'de yatırım konusuna da değinen Marlin, "Son 15 yılda özellikle İstanbul'da olmak üzere Türkiye'de emlak yatırımları çok arttı. Yani bütün ülkede altyapı ve üstyapıda bir hareket var. Bu bilinçli hareketin oluşturduğu gelişme ve büyüme gibi etkileri biz doğrudan görebiliyoruz. Temelde dikkatimizi çeken de bu büyüme oldu. Ayrıca
Türkiye’deki gayrimenkul yatırımcıları tarafından, ABD’de gerek kişisel kullanım gerekse de yatırım amaçlı ikinci ev almak gibi güçlü istekler belirtilerek tarafımıza ulaştı.İstanbul da bütün dünyada son 15 yıllık dönemde Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) açısından sürekli olarak en gelişen şehir. Ne zaman bu şekilde bir büyüme olsa emlak yatırımcıları yatırımlarını şekillendirmek istiyorlar. Dolayısıyla bu çeşitlilik oraya gidecek ve onlara bir şeyler sunmamızı gerektirdi" diye konuştu.

Türkiye pazarından yeni girdiklerini ve işlerine uzun vadeli beklentileri olduğunu belirten Marlin, "Şu anla hazırlık aşamasındayız. Dolayısıyla ilişki kuruyoruz. Kısa vadeli olarak da amacımız olabildiğince çok Türk arkadaş edinmek. Uzun dönem açısından ile beklentilerimiz ise bu kurduğumuz arkadaşlarımızla karlı ve montanlı iş yapmaktır" ifadelerini kullandı.

Projebeyaz Uluslararası Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, konu ile ilgili değerlendirmesinde, Türkiye'deki ilginin çok yüksek olduğunu dile getirerek; talep bekliyorduk ancak ilginin bu denli yüksek olacağını tahmin etmemiştik. Türk gayrimenkul sektörü ve emlak danışmanlık firmalarının önünü açacak, Amerika'daki Tük alıcı pazarını büyütecek büyük bir hamle yaptık. Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin mutlaka Türkçe danışmanlık alması gereklidir. Doğru sonuca ulaşmak ve isteğe göre gayrimenkul yatırımının hedefi bulabilmesi için profesyonel bir danışmanlık alınması doğrudur" dedi.

 Manhattan’dan 1 milyon dolardan başlayan fiyatlarla lüks bir daire alınabildiğini de belirten Marlin,  “Bu daireden aylık 6 bin dolar kira getirisi elde edebilirsiniz. Miami’de lüks bir villaya sahip olmanın bedeliyse en az 1 milyon dolar. Miami’de 3+1 150 metrekare şık birmüstakil  ev için 180 bindolar ödeyip yıllık, 18 bindolar kira geliri elde edebilirsiniz.  Los Angeles’da 3+1 konuta ortalama 400 bin dolardan başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün” diye konuştu.

Florida eyaletinin bir şehri olan Orlando'da ortalama ev fiyatlarının 250 bin dolar, yine aynı eyaletteki Miami'de ise evlerin metrekaresinin bin 500 dolardan başladığını söyleyen Marlin, bu metrekare fiyatının şehir merkezinde ise 10 bin dolara çıktığını söyledi. Marlin, “Bu rakamlara bakıldığında ortalama ev fiyatlarının 300 bin dolar olduğu söylenebilir. Kira oranları ise bu eyalette oldukça yüksek.Turist potansiyeli yüksek olan bu yerlerde vergiler, sigorta ve diğer masraflar çıktıktan sonra proje ve yatırım değerine göre yıllık yüzde 9-12 net kira getirisi yakalamak mümkün” dedi.

Kalıcı olarak geldik. Türkiye’de ofis açtık

Amerika konut projeleri, Lennar ve Projebeyaz iş ortaklığı ile artık kurumsal anlamda temsil edilmeye başlandı. Sektörde bir çok ilki gerçekleştirenProjebeyaz, bu iş birliği ile LennarTurkey markası ile resmen faaliyete geçti. Zorlu Center’da yer alan ofisin açılışını Lennar International Başkanı ChrisMarlin , Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun gerçekleştirdi. 

Amerika’nın 18 eyaleti ve 60 dan fazla şehrinden yüzlerce projeyi Türk yatırımcılarına sunan Lennar Türkiye’nin sağladığı kurumsal fırsatlar ile avantajlı şekilde projeleri ziyaret edip, beğendiğiniz  projenin finansal yapılandırma, 30 yıla kadar esneyen ve düşük faizli kullanacağınız mortgage ile aylık ne kadar taksitler ile ödeme yapacağınızı kadar aklınızdaki tüm sorulara cevap almak mümkün.

Zorlu ofisinde Tüm yasal kesintiler ve hatta mortgage taksiti bile çıktıktan sonra  dolara dolar % 10-20  kira getirisi olan fırsatları da görmek mümkün.

Türk menfaatlerini diğer yönlerden de destekleyeceğiz

Chris Marlin ‘’Türkiye’nin elde ettiği bütün başarılara ve Türkiye’de mevcut olan dikkate değer olanaklara muazzam bir hayranlık beslemekteyiz. Ayrıca Türkiye’yi kim ziyaret etmek istemez ki? Türkiye’deki zengin tarih, doğal, mimari ve kültürel hazineler dünyaya bir hediyedir. Bu gün Lennar sadece ABD’de inşaat yapsa da daha yakın ilişkiler kurmak ve geleceği birlikte inşa etmek için Türk ortaklarımızla her gün çalışmaktayız. Amacımız Lennar’ın sunmaktan gurur duyduğu olanaklar hususunda Türk ev alıcılarını ve yatırımcılarını bilgilendirmektir ve zamanla şirketimizle Türkiye arasında daha geniş ilişkiler kuracağımızı düşünüyoruz. Bu bizim için yalnız iş demek değildir!

Geçtiğimiz günlerde Prof. Aziz Sancar’ın Kız Çocukları için STEM Kampları projesi, Türkiye’deki kızların BTMM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitim im kanalarından yararlanması için ilgi ve yetenek teşvikine ilişkin Lennar International olarak desteğimizi verdik.  Türk menfaatlerini diğer yönlerde de destekleyeceğiz. Türk halkı ile uzun bir katılım için sabırsızlanıyoruz. Projenin içerik uygulama ve hayata geçmesinde ortaya koyduğu liderlik, özgüven, samimiyet ve bizlere vermiş olduğu bu fırsattan dolayı sayın Prof. Aziz Sancar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Fuzul Grup, projelerini Paris’te tanıttı
  Fuzul Grup, projelerini Paris’te tanıttı

  Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Grup, fark yaratan çizgisiyle ilgiyi üzerine çekmeye devam ediyor. Fuzul Grup, şimdi de yatırım yaptığı bölgelere katma değer sağlayan markalı konut projelerini Fransa’da yaşayan Türklerle buluşturdu.

 • Pana Yatırım Holding Sermaye Piyasalarında
  Pana Yatırım Holding Sermaye Piyasalarında

  İstanbul'da düzenlenen toplantıda Pana Yatırım Holding'in 2017 ve 2018 yatırım hedefleri, sermaye piyasalarına giriş süreci, kısa ve uzun vadede ekonomik stratejileri paylaşıldı.

 • Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak
  Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak

  2. İnşaat Ekonomisi Zirvesi, 19 Ekim 2017'de Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kazançlı Yapılar İnşa Etme Sanatı” temasıyla gerçekleşecek. İnşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat zirvede, silver sponsor olarak yer alacak.

 • Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!
  Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!

  49 ülkede 3.500 ofis ve 86 bin gayrimenkul danışmanıyla yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına aracılık eden Coldwell Banker, Türkiye’de de zirveye emin adımlarla yürüyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Türkiye’de 4 yılda 130 ofis ve 1.500 gayrimenkul profesörüne ulaştık. 1906’dan bu yana edindiğimiz 111 yıllık tecrübeyi ofislerimizi aktarıyoruz” dedi.

 • International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!
  International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!

  Hızlı büyümesiyle inşaat sektöründe yıldız markalar arasında yerini alan Royal Group, kırılması zor bir rekora imza attı. Royal Group,Kartal’da kentsel dönüşüm çerçevesinde başladığı ilk projesinden de ikinci projesinden de dünyanın en prestijli emlak ödülleri olan International Property Awards’da 2 Avrupa birinciliği aldı.

 • Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış
  Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış

  Gayrimenkul sektöründe yüzlerce aile ev sahibi yapan, Bahçeşehir’in değişiminde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Atmaca Gayrimenkul, imza attığı yeni projeleriyle gayrimenkul sektöründe fark yaratırken sunduğu başarılı satış performansıyla da dikkat çekiyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer