|   |   | 

Bozcaada'ya yeni imar planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve çalışmaları 2009 yılında başlayan 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre kırsal alanlar turizm ve betonlaşma tehdidi altında.

Bozcaada'ya yeni imar planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve çalışmaları 2009 yılında başlayan 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre kırsal alanlar Turizm ve betonlaşma tehdidi altında. Plan Yazlık Konutlar, tarım alanlarında 7-8 metre yüksekliğinde fabrikalar, plajlarda günübirlik tesisler ve lokantalar öngörüyor. Plan, Bozcaada için yalnızca turizme odaklanmış, daha fazla betonlaşma ve daha fazla nüfus öneren bir plan konumunda görünüyor.

Bozcaada'nın yeni İmar planına karşı imza kampanyaları başlatıldı, forumlar oluşturulup tartışmalar yapıldı, köşeyazarları konuyu köşelerine taşıyıp tartışmaya açtı. TMMOB Şehir Plancıları Odası, planın kamu yararına aykırı olduğunu belirterek, dava açtı.

Bozcaada Forumu'ndan mimar, Prof. Dr. Mine İnceoğlu, Bozcaada'nın yeni İmar Planı ile ilgili görüşlerini ve planlamada dikkat edilmesi gerekenleri,Yapı Dergisi'nin Ekim sayısında anlattı. İnceoğlu, "Planlamanın en önemli girdisi "gelecekte nasıl bir ada görmek istediğimizin yanıtı" olmalıdır. Bugünkü gelişme doğrultusunda, taş duvarlarla ya da çitlerle çevresinden yalıtılmış, sökülmüş bağlar yerine ekilmiş çimenli bahçeler içindeki kent görünümlü kimliksiz, örneğini bütün sahil kasabalarında gördüğümüz bir yitik yerleşme mi? Yoksa tarihi eserleri, binlerce yıla dayalı bağ kültürü korunmuş, İtalya'nın Toscana'sı ile yarışan kimlikli bir ada mı?" diye soruyor.

“Bağcılık ve şarapçılık Bozcaada’nın tarımsal belleğidir”

Bozcaada bir doğal sit ve tarımsal niteliği korunacak alandır. Bu iki önemli konu; "doğal sit" olma özellikleri ve "korunacak tarımsal alan" kavramı planlamanın temel ilkeleri olmalıdır. Bozcaada'nın ada oluşunun başlı başına bir değeri vardır. Bu nedenle Ada planlanmasında, klasik Planlama yaklaşımlarının uygulanması düşünülemez.

Bozcaada'nın en önemli ve temel etkinliği bağcılık ve şarapçılıktır. Son yıllarda hızlı bir gelişme göstermesine karşın turizmin Bozcaada kimliğinin temel göstergelerinden biri olduğu söylenemez. Bağcılık ve şarapçılık Ada'nın tarımsal hafızasıdır. Dünya literatüründe şarapçılık sanatsal bir üretim olarak algılanır. Bu nedenle şarap üretim tesisleri bir sanayi bölgesinde toplanmazlar.

Şu nokta unutulmamalıdır. Bir tarım arazisi ya da bağ, şu sıralarda olduğu gibi ve her zaman, kolaylıkla konut arsasına dönüşebilmektedir. Ama bir konut arazisinin tarım alanına dönüşünün örneğine rastlanmaz. Başka bir deyişle bu dönüşüm bağların ve tarım arazilerinin aleyhine tek yönlüdür.

Planlamanın en önemli girdisi "gelecekte nasıl bir ada görmek istediğimizin yanıtı" olmalıdır. Bugünkü gelişme doğrultusunda, taş duvarlarla ya da çitlerle çevresinden yalıtılmış, sökülmüş bağlar yerine ekilmiş çimenli bahçeler içindeki kent görünümlü kimliksiz, örneğini bütün sahil kasabalarında gördüğümüz bir yitik yerleşme mi? Yoksa tarihi eserleri, binlerce yıla dayalı bağ kültürü korunmuş, İtalya'nın Toscana'sı ile yarışan kimlikli bir ada mı?

Şu andaki yapılaşma Ada'nın bağ, şarap ve geleneksel yapı kültürlerine hiçbir referans vermemektedir. Bu süreç devam ettiği taktirde Ada hızla sıradanlaşacak ve kimliksiz herhangi bir yer olacaktır.

Bağ alanlarına su, elektrik, telefon gibi alt yapı götürülmesi buradaki ikinci konut tatil konutu yapımını teşvik etmektedir. Bu aynen gecekondulara altyapı götürerek gecekondulaşmayı teşvik etmek gibi sonuç vermektedir. Planlamada bilinen bir kavram da sürdürülebilirlik ve taşıma kapasitesidir. Ada kaynaklarının ve özellikle Turizm yönünden verebileceği kaliteli-sürdürülebilir hizmetin sınırlı olduğu unutulmamalıdır.

Bağlarda en az 1500 m²'de yapılan evler "sit alanında tarım amaçlı" koşuluyla yapılmaktadır. Bunların birkaçı dışında hepsi, yazın birkaç hafta kullanılan, bunun dışında boş kalan "tatil konutları-ikinci konutlardır". İkinci konut olgusunun çevreyi ne hale getirdiğini görmek için Küçükkuyu-Ayvalık sahil şeridine, Kuşadası çevresine bakmak yeter. Merkez dışındaki yapılaşmada referans olarak alınması gereken özellikler, yataylık, parçalılık, sakinlik ve sadelik olmalıdır.

Bozcaada'da turizm, biraz da ulaşımın güçlüğü ve özel konumu nedeniyle, Türkiye'nin Bodrum, Marmaris, Kapadokya, Pamukkale-Hierapolis gibi yörelerine göre bir hayli geç başlamış, bu geç başlama da plansız turizme dayalı bozulmayı geciktirmiştir.

Ada'nın bir ucundan ötekine yürünebilecek kadar küçük bir yer olduğu, içme ve kullanma suyunun dışarıdan geldiği, sınırlı yeraltı sularının çimen sulama gibi gereksiz nedenlerle tükenmekte olduğu, özgün kent dokusu nedeniyle yaz aylarında bugün bile trafik sorunu yaşandığı, kurulmakta olan kanalizasyon sisteminin yalnız kasaba merkezine hizmet verebileceği, sınırlı uzunluktaki Ayazma plajının belirli sayıda kişiye hizmet verebileceği düşünülmeli, özet olarak kaynaklar yönünden "taşıma kapasitesinin" sınırlarına gelindiği dikkate alınmalıdır.

Ada'nın geleneksel olarak bağ-üzüm ve şarap adası olduğu unutulmamalıdır. Bugün de Adaya kimlik kazandıracak, onu herhangi bir yer olmaktan kurtaracak olan etkinlik bağcılık-şarapçılık olarak görülmeli ve bütün üst yapı buna göre tasarlanmalıdır. 

Turizmin bir başka öğesi olan Deniz ve kumsalın başka yerlerde de alternatifi vardır. Turist bir gün daha sakin, ekonomik ya da cazip bir yer bulduğunda denize dayalı turizmi terk eder. Bunun örnekleri çok görülmüştür. Aynı şey ikinci konutlar için de söylenebilir, İstanbul Tekirdağ sahilindeki pek çok tatil konutu- ikinci konut, o sahiller çekiciliğini kaybettiği için terk edilmekte ve kullanıcılar kendilerince daha sakin ve çekici yerlere yönelmektedirler.

Bozcaada bir doğal ve kentsel sit, tarımsal niteliği korunacak alan olarak tescil edilmiştir. Bu iki önemli konu; "doğal sit" olma özellikleri ve "korunacak tarımsal alan" kavramının Bozcaada Çevre Düzeni Planı'nın da yol göstericileri olması beklenir. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Taşınmaz Ticaretinde Uyulacak İlke ve Kurallar
  Taşınmaz Ticaretinde Uyulacak İlke ve Kurallar

  Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na göre, emlakçılar, taşınmazın satılması veya kiralanması ya da satış veya kiralamadan vazgeçilmesi yahut hizmet sözleşmesinin feshedilmesi durumunda iki gün içinde reklam ve ilan faaliyetine son vermek zorunda olacak.

 • Apartman Yönetimi Nasıl Oluşturulur?
  Apartman Yönetimi Nasıl Oluşturulur?

  Apartman yönetimi kaç kişiden oluşur? Apartman yönetimi oluşturulurken, eski yönetici yeniden aday olabilir mi? Eski yönetici yeniden seçilebilir mi?

 • Bursa Harmony Towers'da Peşinat Yok!
  Bursa Harmony Towers'da Peşinat Yok!

  Eroğlu Gayrımenkul’un Bursa’ya değer katan projesi Harmony Towers, yatırımcılara 15 Aralık tarihine kadar geçerli olacak, 1.900.- TL taksitli, peşinatsız ödeme planı ile hemen teslim olanağı sunuyor.

 • Sunis Residence, Yeşil ve Maviyi Buluşturuyor
  Sunis Residence, Yeşil ve Maviyi Buluşturuyor

  Sunis Residence projesi, kentin tarihsel, doğal ve fiziksel parametrelerini referans alan yaklaşımı, doğayla kurduğu ilişki ve ‘açık yeşil sistem’ ile bütünleşen yerleşim kararlarıyla, geleceği düşünen, esnek ve sürdürülebilir bir yaşam kompleksi sunuyor.

 • Öğretmenlere Konut Müjdesi
  Öğretmenlere Konut Müjdesi

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir olarak öğretmenlere yönelik konut projesi üzerine çalıştıklarını belirterek, “Öğretmenler mutlu ve huzurlu olursa biz de mutlu ve huzurlu oluruz” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer