|   |   | 

Bu İlçelerde Ev Fiyatları Uçtu!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Marmaray ve metrobüs gibi ulaşım projelerinin bölgedeki ev fiyatlarını yüzde 75'e kadar, üçüncü boğaz köprüsü ve 3. havalimanının ise arsa fiyatlarını yüzde 300 artırdığını söyledi.

Bu İlçelerde Ev Fiyatları Uçtu!

Yapı Endüstri Merkezi'nce düzenlenen ve sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak yer aldığı "2014 konut Konferansı"nda yaptığı sunum sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Durbakayım, ulaşım alanındaki mega projelerin konut sektörüne getirdiği hareketliliğe işaret etti.

Marmaray ile metrobüsün, vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgelerin birbiriyle irtibatını sağladığını dile getiren Durbakayım, bu bölgelere ulaşımın daha önce de farklı şekillerde olduğunu, Beylikdüzü, Esenyurt gibi bölgelere halk otobüslerinin gittiğini aktardı.

Durbakayım, Marmaray'ın iki kıtayı birleştirdiğini, buradaki ulaşımı fazlasıyla kolaylaştırdığını, metrobüsün de artık her geçen gün yoğunlaşan E-5 trafiğinde vatandaşların Beylikdüzü, Sefaköy, Avcılar, Florya gibi yerlere gitmesini kolay hale getirdiğini kaydederek, tüm vatandaşları ilgilendiren ve İstanbul'un çok sayıda ilçesine dokunan bu projelerin konut fiyatlarında önemli artışlar sağladığını aktardı. "Büyük ulaşım projeleri konut fiyatlarını ciddi şekilde artırabiliyor. Marmaray ve metrobüs duraklarına yakın bölgelerdeki ev fiyatlarında yüzde 75'e varan artışlar yaşandı" diyen Durbakayım, bunun önemli bir oran olduğunu vurguladı.

Durbakayım, "Marmaray ve metrobüsün geçtiği bölgelerde bundan sonra değer artışları yüzde 20 fazla olarak tüm İstanbul'daki değer artışlarına paralel şekilde gerçekleşecektir. Zira ilk artışlar, başlangıç süresince hiç olmayan bir imkanla oluşan artıştır" ifadelerini kullandı.

"KÖPRÜ BİTTİKTEN SONRAKİ DEĞERLER BAŞLANGIÇLA MUKAYESE EDİLEMEYECEK"

Kıtaları birbirine bağlayan ve boğazın incisi olacak üçüncü boğaz köprüsü ile İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının bölgeye getirdiği değer artışları hakkında bilgi veren Durbakayım, bu bölgede arsa fiyatlarının halkın tabiriyle "uçtuğunu" söyledi. Şu anda bu bölgelerde yerleşim olmadığını, dolayısıyla söz konusu projelerin konut fiyatlarına etkisinin konuşulamayacağını belirten Durbakayım, "Üçüncü boğaz köprüsü ve üçüncü havalimanının inşaatına başlanması, bu bölgelerdeki arsa değerlerini şu an itibarıyla yüzde 300'e kadar artırmış durumda" dedi. Durbakayım, havaalanı inşaatı bittiğinde o bölgedeki fiyatların, bugün Atatürk Havalimanı çevresindeki fiyatların en az yüzde 30'u civarında olacağını dile getirerek, üçüncü boğaz köprüsü ve çevre yollarının değer artışındaki rolünün ise bağlantılara bağlı olacağını anlattı. Durbakayım, ancak buralardaki değerlerin proje başlamadan önceki değerlerle mukayese dahi edilemeyeceğini aktardı.

"METROBÜS VE MARMARAY'IN BÜTÜN GÜZERGAHLARINDA AYNI ARTIŞ YOK"

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Büyükduman da gayrimenkul değerleme konusunda "erişim"in önemine vurgu yaparak, sosyal donatı, eğlence merkezi, iş yerleri, park, Hastane, eczane gibi yerlere erişim imkanı arttıkça o bölgedeki gayrimenkul fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

"İnsanları kentin merkezine ulaştıran imkanlar arttıkça, bu ulaşım imkanlarının gittiği semtlerin değerleri artacaktır" diyen Büyükduman, Kartal'dan başlayan raylı sistemlerin Atatürk Havalimanı'na kadar ulaşmasının çok önemli olduğunu, bu sistemin ileride daha uzak yerlere gideceğini, bu sayede insanların şehir merkezine, eğlence yerlerine, iş yerlerine, akrabalarına daha kolay ulaşabileceğini bildirdi.

Büyükduman, "Ancak bu değer artışını sayısal olarak ölçmek çok da kolay değil. Geriye gitmek lazım" dedi. Metrobüs ve Marmaray hattında bütün güzergahta aynı oranda zam olmadığını belirten Büyükduman, "Merkezden uzaklaştıkça, yani ulaşım süreniz arttıkça değer artış oranı azalır. Mesela Marmaray'ın Yenikapı durağına 5 kilometre uzaklıktaki bir nokta ile 10 kilometre uzaklıktaki bir yerin değer artışı farklı olur. Yani eviniz metrobüs ve Marmaray gibi ulaşım projelerinin duraklarına ne kadar yakınsa, o kadar çok değer artışı oluyor" diye konuştu.

Burada temel konunun "ulaşımda katlanılan külfet" olduğunu belirten Büyükduman, ulaşımın götürüldüğü yere aslında değer götürüldüğünü ifade etti. Büyükduman, "Mega ulaşım projelerinin diğer kriterlerden arındırılmış olarak konut fiyatlarına etkisi yüzde 50 civarındadır. Yani Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt gibi E-5 güzergahındaki son dönemde fiyatları hızla yükselen konutları düşünürsek, bunların fiyatlarının artışında çok sayıda sebep var. Burada metrobüsün tek başına yarattığı artış yüzde 50'dir" diye konuştu.

Havalimanı ve köprünün bu bölgedeki arsalardan bazılarının fiyatlarını yüzde 200'den fazla artırdığını ancak her yerde aynı değerlenmenin görülmediğini belirten Büyükduman, bu projeler bittikten sonra artışın daha fazla olabileceğini sözlerine ekledi.

"BEYLİKDÜZÜ'NDE YÜZDE 80 CİVARINDA ARTIŞ VAR"

Beylikdüzü Yakuplu'da uzun süredir emlakçılık yapan Sedat Çavuşoğlu da metrobüs hizmete girdikten sonra bölgenin emlak ve inşaat konusunda hareketlendiğini kaydederek, özellikle metrobüs sonrası satılan daire sayısında büyük artış yaşandığını anlattı. Son yıllarda sattıkları dairelerden daha fazla kazandıklarını ancak her zaman aynı geliri elde edemediklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Yine de son yıllarda satış sayısındaki artış bizi memnun ediyor.

Özellikle 2009'dan sonra bu bölgedeki konut fiyatlarında gözle görülür artış oldu. İstanbul'da yaşanan nüfus artışı ve bu bölgelere yapılan yatırımların bunda büyük etkisi var. Ancak en büyük artış sebeplerinden biri de metrobüsün bu bölgeye gelmesi" dedi.

Çavuşoğlu, Beylikdüzü'nden metrobüse binen bir vatandaşın kısa sürede, E-5 trafiğine takılmadan şehrin merkezine, iş yerlerine rahatça gidebildiğini vurgulayarak, "Metrobüsün özellikle ulaşımı hızlandırması, bu bölgedeki konut fiyatlarını yüzde 50'den fazla artırdı. Hatta durağa yakın yerlerde sadece metrobüsün yol açtığı fiyat artış oranı yüzde 100 diyebiliriz" ifadelerini kullandı. Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer