|   |   | 

Bu İlçelerde Konut Fiyatları Rekor Kırdı

İstanbul'da, prestijli projelerinin yanı sıra devreye giren ulaşım hatları, bazı ilçelerde konut fiyatlarının rekor hızda artmasına yol açtı.

Bu İlçelerde Konut Fiyatları Rekor Kırdı

İstanbul'un Anadolu yakasında fiyatlar, Avrupa yakasıyla yarışıyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'nin (TSKB) "Mega Projeler" raporuna göre Göztepe ile Ataşehir bölgesinde markalı Konut fiyatlarının metrekaresi 6 bin lira, Sancaktepe'de ve Tuzla'da 3 bin lira, Riva'da ise 2 bin 500 dolar seviyelerine çıktı.

Tuzla yeni cazibe merkezi

Kadıköy-Kartal Metro hattı, Adalet Sarayı ve E-5 Karayolu güzergahı boyunca hayata geçirilen Kartal Kentsel Dönüşüm projesi, bölgede inşa edilen markalı konutların metrekare birim fiyatlarını 4 bin dolar ile 5 bin dolar seviyelerine çıkardı. Anadolu yakasındaki fiyat artışları, başta Üsküdar olmak üzere, Göztepe, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Beykoz, Ümraniye, Kartal ve Tuzla'da görülüyor. Tuzla'da inşa edilen 1 milyon dolarlık Viaport Marina'nın hayata geçmesiyle birlikte bölgedeki Konut fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

Kartal'da fiyatlar çok artacak


TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Değerleme Uzmanı Seda Güler, Kartal'da fiyatların önemli oranda artacağını öngördüklerini ifade ederek, "Kartal-Maltepe-Pendik bölgesi son 5 yılda yükselie geçti. Rezidans ve Ofis projelerinde de çiddi bir oranda artış yaşandı. İnşaat aşamasında olan projelerin de ayrı bir değer kattığı düşünüldüğünde bölgedeki prestijli konut projelerinin lokasyona göre metrekare birim fiyatları 4 bin dolar ile 5 bin dolar seviyelerine kadar çıkıyor" dedi.

Sancaktepe'de artış yüzde 100

Üsküdar-Sancaktepe metro çalışmasıyla Markalı Konut üretenlerin tercih ettiği bir bölge haline gelen Sancaktepe'de konut fiyatlarında yüzde 100'e yakın bir artışın yaşandığını söyleyen Güler, "Metrekare birim fiyatı bin 500 lira ile 2 bin lira civarında olan Daire fiyatları 3 bin lira ile 4 bin lira arasında seyrediyor. Metro ile birlimte fiyatlardaki artışın yukarı yönlü seyrini devam ettirmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Raylı sistemin etkisi

Marmaray'a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze koridorundaki Raylı Sistem projesiyle Tuzla'nın kara ve deniz ulaşım seçenekleri ile dikkat çeken bölgelerin başında geldiğini vurgulayan Güler, bölgede gerçekleşen markalı projelerde, konum ve manzara durumuna göre metrekare birim fiyatlarının 3 bin lira ile 4 bin lira seviyelerine kadar çıktığını söyledi.

Ulaşımın avantajı

Güler, Marmaray'la birlikte değerini katlayan Üsküdar'a ilişkin şunları söyledi: "Marmaray ve Üsküdar-Çekmeköy metro Projesi'yle Üsküdar'da yüzde 70'e yakın fiyat artışı yaşandı. Bölgede çoğunlukla eski yapı var ve arsa stoku az. Buna rağmen mevcut stok üzerinde bu denli fiyat artışı, ulaşım fonksiyondan kaynaklanıyor. Bu da ulaşımın Gayrimenkul piyasasındami önemini ortaya koyuyor."

Beykoz gelişiyor

Beykoz'un özellikle de Riva bölgesinin geliştiğini, bu gelişimin 3. köprü ve 3. havalimanı projesiyle kuzeye doğru kayacağına işaret eden Güler, "Bölgede gerçekleşen ve yapılması planlanan projeler de bunu gösteriyor. Bölgenin yaklaşık iki-üç senelik dönemde oldukça büyük bir ivme kat ettiği ve arsa değerlerinde yüzde 35'lik bir artış yaşandığı görülüyor. Bölgede yer alan markalı projelerde birim fiyatlar, 2 bin 500-3 bin 500 dolara kadar ulaşıyor" diye konuştu.

Ataşehir öne çıkıyor

Güler, Ataşehir-Göztepe arasındaki metro hattının Yenisahra istasyonunun Kadıköy-Kartal metrosuyla, Ümraniye istasyonunun ise Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattıyla entegre edileceğini hatırlattı. Galer ayrıca hattın Göztepe istasyonundan Marmaray ile bağlanacağını belirtti. Güler, şu değerlendirmelerde bulundu: "Ulaşım ağı ile Ataşehir bölgesi merkezi transfer merkezi konumunda olacak. Göztepe bölgesinde büyük bir artış görülüyor. Bu bölgede yeni projelerde ortalama metrekare birim fiyatları 6 bin lira ile 7 bin lira aralığında. Ataşehir bölgesinde yer alan, ulaşım ile desteklenen İstanbul Finans Merkezi, İstanbul ve ülke genelini ilgilendirecek gayrimenkule yönelik değişimleri yaratacağı önemli bir faktör. Buna göre özelikle Ofis Piyasası anlamında alt bölgelerin oluşturulmasının bu süreçte gündeme gelebileceği düşünülüyor. Ataşehir, TEM ve E-5 Karayolu'na yakınlığı bakımından merkezi bir lokasyonda olması nedeniyle Markalı Konut projelerinin tercih ettiği bir ilçe. Ataşehir bölgesinde finans merkezi ile metro bağlantısının tamamlanmasının ardından, bölgenin değerinin daha da artacağı öngörülüyor."

Avrasya Tüneli Göztepe'ye altın çağını yaşatacak

Avrasya Tüneli ile merkezi bir transfer noktası haline gelecek olan Göztepe'nin "Altın Çağını" yaşayacağını ifade eden Güler, "Kentsel Dönüşüm ile çehresini değiştiren ve ulaşım olanaklarıyla oldukça tercih edilir bir bölge konumunda olan Göztepe bölgesinde şimdiden yüzde 30'a varan bir artış söz konusu olurken, ulaşım altyapısının tamamlanmasıyla her geçen gün değer artacağı düşünülüyor" diye konuştu.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • En Sık Yapılan Temizlik Hataları
  En Sık Yapılan Temizlik Hataları

  Evlerimizin bitmeyen uğraşılarından temizlik faaliyeti sırasında bazı alışkanlıklarımız verimimizi düşürüyor. Temizlik sırasında en sık yapılan hataları biliyor musunuz?

 • Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi
  Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi

  Merzifon Belediyesi, kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunacak ve sosyal yaşamı güçlendirecek bir iş ve yaşam merkezi için yarışma düzenliyor.

 • Kapınız Yeterince Güvenli mi?
  Kapınız Yeterince Güvenli mi?

  Evinize açılan ve aynı zamanda sizi koruyan kapınız yeterince güvenli mi? Can ve mal kaybına karşı mülkünüzü ve içindekileri koruyan kapınızın özelliklerini biliyor musunuz?

 • Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri
  Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri

  Enerji maliyetini düşüren ve tasarruf sağlayan konutlar nasıl tasarlanmalı ve inşa edilmelidir? İşte, tasarruf önerileri...

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer