|   |   | 

Bu Yıl Emekli Olanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi? 2016’da emekli olanlar emlak vergisinden muaf olur mu?

Bu Yıl Emekli Olanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Bu vergi peşin ödenebildiği gibi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin gayrimenkulün bağlı olduğu Belediyeye yapılması gerekiyor. Emlak vergisi zamanında ödenmediği zaman aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Emekliler için muafiyet şartları…

Gayrimenkul sahiplerinin ödemek zorunda olduğu emlak vergisini bazı kimseler ödemiyor. Çünkü 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun belirlediği koşullara uydukları için bu kimseler bu vergiden muaf tutuluyor. Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi ödemeyecekler şöyle sıralanıyor:

·        Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan bir evi olan, emekliler ve bunların dul ve yetimleri,

- Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alınması durumunda indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanılıyor.

- 2015’te elde edilen mevduat faizi ve repo benzeri geliri 29 bin TL’ye kadarsa emlak vergisi avantajından yararlanılıyor.

- Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Yani sahip olduğu meskeni kiraya verip kirada oturması durumunda diğer şartların da taşınması halinde indirimli vergi oranından yararlanılıyor.

- Ancak emekli maaşına ilave yeni gelir elde edenler emlak vergisi ödemesi gerekiyor.

·        Hiç gelirleri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler, başka gelirleri olsa bile, 200 metrekareyi aşmayan bir evleri için,

·        Gazilerin ve şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemiyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi hakkından faydalanmak yani emlak vergisi ödememek için Belediyeye bildirmek gerekiyor. Belediyede ilgi formun doldurulması yeterli oluyor. Ancak bu vergiden muaf olunduğu halede habersiz bir şekilde emlak vergisi ödenebiliyor. Ödenen bu emlak vergisinin iadesi için de belediyeye başvurulabiliyor. Yani muaf olma şartlarını taşıdığı halde emlak vergisi ödeyenler ödedikleri ücretleri geri isteyebiliyor.

-Belediyeden muaf olduğundan habersiz bir şekilde ödenen emlak vergisi 5 yıllık geriye dönük olarak iade edilebiliyor.

Peki bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi? 2016’da emekli olanlar emlak vergisinden muaf olur mu?

Bu yıl içinde emekli olanların bu yılın emlak vergisini ödemesi gerekiyor. Yani bu yıl emekli olanlar 2016 yılının emlak vergisini ödeyecek. Gerekli koşulların taşınması ve bildirimde bulunulması halinde 2017’den itibaren emlak vergisinden muaf olunuyor. Yani emlak vergisi ödenmiyor.

- Bu yıl içinde emekli olanlar şartları taşımaları halinde sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasında bin sonraki yıl faydalanabiliyor.

-Özetle; 2016’da emekli olanlar için ‘sıfır vergi’ 2017’de başlıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Şehitkamil Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Şehitkamil Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında vadesi geçen borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklamada bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, vatandaşların en geç 30 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar borçlarını yapılandırması uyarısında bulundu.

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer